5 milyon kişi mağdur: Meslekleri yüzünden oy kullanamıyorlar

5 milyon kişi mağdur: Meslekleri yüzünden oy kullanamıyorlar

14 Mayıs seçimlerine az bir süre kala otobüs şoförleri meslekleri sebebiyle oy kullanamadıkları için mağdur olduklarını ve yetkililerden çözüm beklediklerini söyledi. Türkiye'de yaklaşık 5 milyon şoförün mağdur olduğunu söyleyen şoförler, "Bazen 2 kişinin oyu için tekrar sayıma gidiliyor, 5 milyon bence çok büyük bir rakam. 25-30 yılda sadece iki kez oy kullanan arkadaşlarımız var. Biz de oy kullanalım, trafik çıkışlarında stantlar kurulsun" şeklinde konuşarak düzenleme talep etti.

14 Mayıs seçimlerine 36 gün şoförler de seçime ilişkin taleplerini dile getirdi.

Meslekleri gereği çoğu zaman kütüklerinin kayıtlı olduğu şehirlerden uzak olan şoförler seçimlerde oy kullanamadıklarını söyledi. 30 senelik meslek hayatlarında sadece iki kez oy kullandıklarını belirten Ali Efe ve Caner Erten adlı uzun yol şoförleri, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde de muhtemelen oy kullanamayacaklarını ve bununla ilgili düzenleme yapılmasını istediklerini söyledi.

YÜZDE 70'İ OY KULLANAMIYOR

Eskişehir’de bir firmanın baş şoförü olan Ali Efe, Türkiye’de yaklaşık 5 milyon şoför olduğunu ve yüzde 70’inin meslek sebebiyle çoğu seçimde oy kullanamadığını belirtti. Bu seçimlerde otobüs şoförlerin de oy kullanabilmesi için bir takım düzenlemeler yapılmasını istediklerini dile getiren Efe, “30 yıldır otobüs şoförlüğü yapıyorum. Biz devamlı yolda olduğumuz için oy kullanmak gibi bir şansımız olmuyor, biz bu konuda mağduruz.

6730493.jpg

'30 SENEDE 2 KEZ OY KULLANDIM'

Bu mesleğe başladığımdan beri toplasanız 2 ya da 3 sefer oy kullanmışımdır. Çünkü genellikle yolda oluyoruz. Kütüğümüzdeki yerden uzak olduğumuz için şehirlerarası otobüs şoförleri olarak oy kullanma şansımız yok. Bu mağduriyetin giderilmesi ve otogarlarda bize bir seçim yeri yapılması konusunda talebimiz var. Yaklaşık 5 milyon kişi benimle aynı mağduriyeti yaşıyor. Bu sayının üstü vardır, aşağısı yoktur. Her arabayı 3 kişiyle çarptığımız zaman 5 milyonun üzerinde otobüs şoförü bu oy kullanma olayından mağdur. Teknoloji çağında yaşıyoruz. Bu sorun çözülürse mağduriyetimiz giderilmiş olur. Bazen 2 kişinin oyu için tekrar sayıma gidiliyor, 5 milyon bence çok büyük bir rakam. Mesela Gaziantep şehrinin 5 milyon nüfusu var, oranın tamamen oy kullanmadığını düşünelim” dedi.

6730494.jpg

'TRAFİK ÇIKIŞLARINA STANTLAR KURULSUN'

Şehirlerarası otobüs şoförlüğü yapan 50 yaşındaki Caner Erten ise, mesleği sebebiyle bugüne kadar yaklaşık 4 tane oy kullanabildiğini söyledi. Direksiyon başında oldukları için seçim zamanı şoförlerin mağdur olduğunu ifade eden Erten, “25 yıldır bu işi yapıyorum. 18 yaşında oy kullanma kanunu çıktığından beri 2 sefer oy kullandım. Bizler hep şehirlerarası yolda olduğumuz için maalesef oy kullanamıyoruz. Bununla ilgili bir rahatsızlığımız var ve bu soruna bir el atılmasını rica ediyoruz. Biz de oy kullanalım, gittiğimiz şehirlerde trafik çıkışlarında stantlar kurulsun ve biz de hakkımızı kullanalım. Bence başka şehirlerde de oy kullanabiliriz, otobüs şoförlerine bu şekilde bir serbestlik yapılması gerekiyor diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN