65+ Yaşlılar derneğinden skandal görüntülere tepki: Skandalın 14 ay boyunca gizlenmesi vahim

65+ Yaşlılar derneğinden skandal görüntülere tepki: Skandalın 14 ay boyunca gizlenmesi vahim

65+ Yaşlı Hakları Derneği, Ataşehir’deki bir özel hastanede sağlık personellerinin yaşlı bir kadınla yaptıkları gayri ahlaki konuşmaları ve tavırlarına tepki gösterdi. Dernekten yapılan açıklamada, görüntülere tepki gösterilerek, "Skandalın 14 ay boyunca gizlenmesi vahim" denildi.

İstanbul Ataşehir’deki bir özel hastanede sağlık personellerinin, yoğun bakımda yatan yaşlı kadınla yaptıkları gayri ahlaki konuşma ve 'böbreğini alacağız' diyerek kadının yüzüne para saçmaları, cep telefonu kamerasına yansımıştı. Tepki çeken skandal görüntülerin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastane faaliyetlerinin durdurulduğunu ve suçu işleyenlerin cezalandırılacaklarını açıklamıştı. Ayrıca mahkeme tarafından olaya ilişkin yayın yasağı da getirilmişti. Konu ile ilgili bir tepki de 65+ Yaşlı Hakları Derneği'nden geldi.

"Taciz ve suistimal bizleri derinden yaraladı. Olayın, özel sağlık sektörünün görece kıdemli ve büyük bir grubuna bağlı, kendisini “yaşlı dostu hastane” olarak tanıtan bir kuruluş bünyesinde meydana gelmiş olması, bizim için durumun vehametini artırıyor" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sağlık alanındaki her türlü etik kuralı, hizmet anlayışını kökünden çiğneyen bu olayın, normal denetim mekanizmalarıyla değil, bir başka çalışanın ihbar mektubuyla ortaya çıkmış olmasıdır. Yani bu vahim ihlal, hastanede olması gereken kalite kontrol ve insan kaynakları mekanizmaları tarafından fark edilememiştir. Ayrıca, hastane, ihbardan sonra gerekli disiplin soruşturmasını yapıp, olayın failleri hakkında 22 Şubat 2022’de Savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu açıklamıştır. Ancak, aradan geçen 7 ayda suç duyurusunun ardından adlî süreçte, bir çalışanın ifadesinin alınması dışında, ne yapıldığı da bilinmemektedir.

"VİCDANİ BİR SORUMLULUK, BİR SİSTEM SORUNU OLARAK GÖRÜYORUZ"

Olayla ilgili kapsamlı adli soruşturma, ve hastane hakkında Sağlık Bakanlığı tarafından “faaliyet durdurma” kararı verilmesi, ancak olay sosyal medyaya yansıdıktan, kamuoyu tepkisi büyüdükten sonra olmuştur. Açıkçası, 10 Temmuz 2021’de meydana gelen bir suistimal ve taciz olayının, düne kadar bir “sessizlik ve ilgisizlik girdabı”nda kaybolup gitmiş olması vahimdir, endişe vericidir. 65+ Yaşlı Hakları Derneği olarak, konuyu insani, vicdani bir sorumluluk, bir sistem sorunu olarak görüyoruz. Tüm toplum kesimlerini ortak insani değerleri yıpratan bu olayı gündelik çekişmelere kurban etmeden, aynı ilgi ve hassasiyeti paylaşarak değerlendirmeye davet ediyoruz.

"AÇIKLAMA BORÇLUDURLAR"

Olayda denetim sorumluluğu olan, başta hastane olmak üzere bütün merciler, yaşlılarımıza, yaşlı yakınlarını sağlık kurumlarına emanet eden ailelere, ve görevlerini hakkıyla yapmak için canla-başla çalışan sağlık çalışanlarına açıklama borçludurlar.

4 MADDELİ ÇAĞRI

Bunun ötesinde, 65+ Yaşlı Hakları Derneği olarak:

  • Başta sağlık ve bakım kurumları, yaşlılara hizmet veren bütün kurum ve kuruluşları, yaşlı hak ihlâlleri, suistimal ve taciz olaylarının önlenmesi, takibi, soruşturulması konusunda etkin, şeffaf ve sürdürülebilir önlemler almaya,
  • Yaşlıların tedavi ve bakımıyla ilgilenen bütün çalışanlara hem kendi yeterlilikleri, hem çalışma arkadaşlarının tutum ve tavırları, hem de yaşlılarla iletişim konusunda eğitim vermeye,
  • Kolluğu ve yargıyı, yaşlı hak ihlâlleri, suistimal ve taciz olaylarını hassasiyetle ve hızla soruşturmaya, kovuşturmaya, ve kamuoyunu zamanında bilgilendirmeye
  • Hastaneler, huzurevleri, bakımevleri gibi “kapalı kurum”larda iç denetiminin yeterli olmadığının bir kere daha görülmüş olmasından hareketle, bu kurumları, meslek kuruluşlarının, sivil toplum kuruluşlarının, ve hizmetten yararlananların temsilcilerinin de olduğu 360° denetim mekanizmalarını oluşturmaya çağırıyoruz.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN