Adana’da tehlike çanları çalıyor! Koca bir tarla kurudu, yazın en sevilen lezzetinden herkes mahrum kalacak

Adana’da tehlike çanları çalıyor! Koca bir tarla kurudu, yazın en sevilen lezzetinden herkes mahrum kalacak

Adana'da tehlike çanları çalıyor. Kızın en sevilen lezzeti olarak biliniyor tüm sofralarda yerini alıyor. 50 dönümlük koca bir tarlada yer alan tüm ürünler kurudu. Herkes bu lezzetten mahrum kalacak. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Büyük zarar” diyerek duyurdu.

Adana'da aşırı sıcaklar nedeniyle 50 dönümlük kavun tarlasındaki ürünlerin kuruduğunu ifade eden Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Adana'nın tamamında kavun, karpuz, biber ve domates gibi ürünlerin kalmadığını belirterek büyük zarar oluştuğunu söyledi. Adana'da tüm zamanların en sıcak Haziran ayının yaşandığını dile getiren Doğan, hava sıcaklığının gölgede 43 dereceye kadar ulaştığında aktardı.

ÜRÜNLER TEK TEK KURUDU

Adana'da en sıcak Haziran ayının yaşandığını dile getiren Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, meteorolojik afet diyerek hava sıcaklığını 43 dereceye kadar ulaştığını söyledi. Aşırı sıcakların sadece insanları değil bitkileri de büyük oranda etkilediğini ifade eden Doğan, Bu ürünlerin başında kavun, karpuz ve domates geldiğini aktardı. Senin başkenti olarak bilinen Mehmet Doğan, Adana'da aşırı sıcaklıkların çiftçileri de perişan ettiğini söyledi.

Adana'da ham karpuz timleri görev başında

Haziran ayının ilk gününden bu yana kadar aşırı sıcaklar nedeniyle Çukurova'da turfanda yetişen karpuz, kavun, domates ve biberlerin tamamının yandığını dile getiren Doğan, “ Şu an kavun tarlasındayız, 50 dönüm kavunun tamamı aşırı sıcaklardan dolayı kurudu. Biz araçla buraya gelirken hava sıcaklığı 43 dereceyi gösteriyordu. Aşırı sıcaklıktan dolayı Adana'nın tamamında, karpuz, kavun, domates biber kalmadı. Birçok üründe de zarar oluştu” sözlerini aktardı.

ÜRÜNLERİN TAMAMI YANDI

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, ürünlerdeki sıkıntının yalnızca karpuzlarla sınırlı kalmadığını belirterek diğer ürünlerin de büyük zararı uğradığını söyledi. Çiftçinin tarlasına sera yaptığını işaret eden Doğan, şu an tarlasını sürerek 2. ürün hazırlamaya başlayacaklarını aktardı. 2024 yılının hükümet tarafından Adana'da afet yılı ilan edilmesini talep eden Doğan, bu sorunun borç ertelemekle çözülemeyecek kadar büyük bir problem olduğunu aktardı.

ADANA'DA NARENCİYE BAHÇELERİNİ VE BUĞDAY TARLALARINI DON VURDU. YÜREĞİR ZİRAAT ODASI BAŞKANI DOĞAN: “TARSİM ZARARI KARŞILAMAK İSTEMİYOR”

Çiftçileri şu an sıkıntılı olduğunu aktaran Doğan, borç ertelenerek sezonu kapatılamayacağını dile getirdi. Mehmet Doğan, “Narenciye, mısır, pamuk gibi ürünlerde de sıkıntılar var. Adana ilinin afet kapsamına alınmasını istiyoruz, yoksa Adana'nın çiftçisi bitti, ayakta zor duruyor. Karpuzları toplayacak kamyon bile bulunmuyor. Nakliye fiyatları yükseldi. Şu an çiftçimiz zor durumda, çiftçimize acilen destek bekliyoruz.” diyerek sözlerine şunları ekledi:

“Bölgemizde yetişen tüm ürünlerin rüzgara ve sıcağa karşı TARSİM kapsamına alınmasını istiyoruz. Araçlar nasıl kaza yaptığında sigorta tarafından mağduriyeti karşılanıyorsa, TARSİM yaptıran çiftçimizin de zararının bu şekilde karşılanmasını istiyoruz.” Yaklaşık 2 ya da 3 hafta öncesinde yağan dolu yağışları da ürünleri olumsuz etkiledi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN