'AK Parti Öcalan'ı serbest bırakmaya çalıştı' demişti: Yavaş'tan 'Teröristbaşına ikinci af teşebbüsü' videosu

ABB Başkanı Mansur Yavaş, daha önce belgelerle AK Parti iktidarının 2003, 2006 ve 2013'te Öcalan'ı çıkarma teşebbüsünde bulunduğunu söylemişti. Yavaş, bu kez sosyal medya hesabından 'teröristbaşına ikinci af teşebbüsü yıl 2009' başlığıyla videolu paylaşımda bulundu.

Seçime dört gün kala siyasette sert tartışmalar yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'PKK' ile işbirliği içerisinde olduğunu iddia ederken Millet İttifakı cumhurbaşkanı yardımcısı adayı ve Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, belgeler ve geçmişe dair videolarla iktidar ve PKK ilişkisine dair paylaşımlarda bulunuyor.

Daha önce katıldığı bir canlı yayında Kılıçdaroğlu’nun adına hazırlanan sahte afişlere ilişkin, "Bu ‘Apo serbest’ diye Kılıçdaroğlu’nu gösteren afiş sahtedir ve bu bilerek yapıldı. Kul hakkına giriyorlar çünkü böyle bir afiş yok" demiş ardından Erdoğan'ın sözlerini hatırlatarak "PKK düşman değil" ve "PKK ile görüşen arkadaşı ben gönderdim. Sıkıntısı olan bana söylesin" sözlerinin yer aldığı gazete manşetlerini göstermişti.

'AK PARTİ 3 KEZ ÖCALAN'I SERBEST BIRAKMAYA ÇALIŞTI'

AK Parti'nin, Abdullah Öcalan’ı üç kez serbest bırakmaya çalıştığını öne süren Yavaş, şunları kaydetmişti:

AK Parti 3 defa Öcalan’ı çıkarma teşebbüsünde bulundu. Birisi 2003’te topluma kazandırma kanunu tasarısı ile denediler. Amerikalıların isteği Irak’ı girdikten sonra…

Daha sonra 2006’da Bakanlar Kurulu ile denediler. Bunun bir maddesinde ‘suç işlemek için örgüt kurmak suçunda terör örgütünün yöneticisi hakkında da uygulanabileceği hükmedilmiştir. Ancak bu hükme göre, terör örgütü kurucusu etkin pişmanlık hükmünden bir kez kullanabilecektir.

Evet, altında Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası var. Bunun üzerine CHP Milletvekili Orhan Eraslan itiraz ediyor. Sonra geri çektiler. Tekrar 2013’te bir defa daha geliyor. Bunda da CHP vekilleri şiddetli şekilde itiraz edince, geri çekiliyor.

Bugün de sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Yavaş, belgelerde yer alan bilgilerin video kayıtlarını yayınladı.

Yavaş paylaşımında "Bitmedi, devam ediyoruz... Yıl 2009... Teröristbaşına İKİNCİ af teşebbüsü" notunu düştü.

İlgili Haberler