Akşener'den terörle mücadele ve sınır güvenliği açıklaması: Güney ordusu kuracağız

Akşener'den terörle mücadele ve sınır güvenliği açıklaması: Güney ordusu kuracağız

İYİ Parti lideri Meral Akşener, katıldığı canlı yayında "Biz Ege ordusu gibi Güney Ordusu kuracağız. Güney Ordusu o sınırları koruyacak. O ilden bu ilden asker toplamadan orada bir komutanlık kuracağız." dedi.

Türkiye, 28 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna odaklandı. İlk turda yüzde 5'in üzerinde oy alan ATA İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan'ın 2. turda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a oy vereceğini açıklaması gündeme oturdu. İYİ Parti lideri Meral Akşener, Habertürk ekranlarında Oğan'ın, Erdoğan'a destek vermesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Akşener, "Kişisel kararını saygıyla karşılıyorum. Ama o yüzde 5.3'lük seçmenin koştura koştura Erdoğan'a oy vermeye gideceğini düşünmüyorum." dedi. Terörle mücadele ve sınır güvenliğine ilişkin konuşan Akşener, "Suriye'nin iç işlerine karışmanın getirdiği sonuç bazı arkadaşlara göre 11 milyonluk sığınmacı. Aynı toprakta doğmuş, aynı kültürün sahibi 8 milyon yekpare bir yapıdan bahsediyorum. Hiçbir ülke bunu kaldıramaz. Sizin 36 bin askeriniz dışarıda. Terörle mücadele ve sınır güvenliği için biz Ege ordusu gibi Güney Ordusu kuracağız. Güney Ordusu o sınırları koruyacak. O ilden bu ilden asker toplamadan orada bir komutanlık kuracağız. Başındakinin orgeneral olduğu komuta merkezi. Sayın Erdoğan'ın bütün sınırların kevgire döndüğü noktada bekayı muhafaza etmeleri mümkün değil." ifadelerini kullandı.

Akşener'in konuşmalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"KİŞİSEL KARARINI SAYGIYLA KARŞILIYORUM"

Ben olumlu veya olumsuz değerlendirmeye dair kendimi hak sahibi görmüyorum. Bu değerlendirmeyi yapacak olan sayın Oğan'a 5.3 oy vermiş seçmendir. Bu seçmenler sayın Erdoğan'ı desteklemeye mi gideceklerdir; yoksa bir denge unsuru olarak tutum mu alacaklardır, onu bilmiyoruz. Sayın Oğan'ın kişisel kararını elbette saygıyla karşılıyorum. Uzun zamandır Türkiye'de siyasi partilere, şahıslara oy veren seçmenin iradesi sıfır, o partinin bendesi marabası gibi tarif edilen seçmen var. Seçmen velinimettir. Sayın Erdoğan'a koştura koştura desteklemeye gideceğini düşünmüyorum. İkinci tur için bir aktör olacağını ortaya koyara sayın Oğan yol yürüdü. Millet İttifakı'nı da Cumhur İttifakı'nı da eleştirdiği alanlar vardı. Sayın Kılıçdaroğlu bizatihi sayın Oğan'ı ziyaret ederek cevap verdi. Soru işaretlerine açık ve net cevaplar verdi sayın Kılıçdaroğlu. Sayın İnce özellikle üzerinde durduğum kişidir. Sayın İnce, sayın Özdağ, sayın Oğan dahil olmak üzere onlarla konuşmaya yetkili kıldık biz. Sayın Kılıçdaroğlu'nun konuşması gerekiyor muhatap olarak. Buna karşılık sayın Erdoğan davet etti ve sayın Oğan'ın itiraz ettiği herşey yerinde duruyor. Şaşırdığımı söylemem. Görüşmelerden sonra gidişata göre şaşırmadım. Bu 5.2'lik alan sayın Oğan'ın hareketiyle koştur koştur gidip sayın Erdoğan'ı destekleyecek diye kavram da yok.

"İYİ PARTİ'DEN VE DİĞER PARTİLERDEN DE GİDEN OLMUŞTUR"

Esasında bu seçmenler muhalif. İki muhalif ittifak vardı. Biri ATA bir tanesi Millet İttifakı. İki ittifakın da itirazları vardı Cumhur İttifakı'nın bazılarına. Sayın Erdoğan'ın kutuplaştırma gibi itirazlar vardı. Bunun üzerine elbette İYİ Parti'den de, CHP'den de oy verenler vardır. O sesin duyulmasını isteyen insanları. Hep Z kuşağı diye konuşuldu. Yaş gruplarına göre gruplandırdığınızda farklı alanlarda itirazları olan, kendisinin duyulması olan insanlar vardı. İYİ Parti'den de başka siyasi partilerden de giden olmuştur. Bize oy veren seçmenin çok standart sapması dışında sayın Kılıçdaroğlu'na oy verdiği görülüyor. Bize oy vermeyi düşünüp, sonra kızıp oy vermemiş olabilir.

"SEÇİMİ KAYBEDERSEK UCUBE SİSTEMİ TARTIŞMAYACAĞIZ"

Benim derdim şu; biz bu ucube sistemin, burada özne sayın Erdoğan sayın Kılıçdaroğlu değil. Sayın Erdoğan kazanırsa, göreceksiniz en fazla 2 sene sonra özellikle kadınlar 'Meral hanım haklıymış' diyecekler. Özellikle kadınlar nefes alamayacak. Bu dile sahip bir partiyle el sıkışma durumunda bıraktı. Bunu kaybedersek, bu ucube sistemi bir tartışamayacağız. Sayın Erdoğan'ın son seçimi. Bunu bir kenara koyun. Burada çok büyük haksızlık var. Sistemden kaynaklanan abukluklar var. Ben bugün derin yoksulluk çalıştığım Ümraniye'deki evlerden geliyorum. Okulları anlattı çocuklar, şu duvara kafamı vurasım var. Bugün milletvekili var ama kıymeti harbiyesi yok. Bu sistemi değişteribiliriz. Sayın Erdoğan kazandı, sanıyorum 326 civarında milletvekili oldu. Bir dahaki seçime kaç yıl sonra ise, sayın Erdoğan aday olamayacağı için bir kişi koyun. Bu tarafta öfkesi artmış, bu yarık, bu fay hattı iyice genişleyecek. 50 yılık siyasi hafızaya sahibim. 21. yüzyılda sizin çocuklarınız bambaşka şeyler konuşurken biz 1947'nin Türkiye'sindeyiz. 1947'yi değiştirmek üzere rahmetli İnönü ile rahmetli Bayar oturdu. Şimdi tekrar oraya döndük.

"İKİ BELEDİYE BAŞKANI ARKADAŞIMIZIN KATKISI BÜYÜK OLDU"

İki belediye başkanının çok büyük katkısı olduğuna inanıyorum. Seçim esnasında su sayaçlarını DHKP/C'liler okuyacaktı. Seçimi kazandılar böyle bir şey sözkonusu olmadı. İftiraların gerçekleşmediğini ispatlayan alanlar bunlar. Sosyal yardımlar kesilecek diye iddialar vardı. Ankara'da hangi yoksul eve girerseniz girin, ayda 1 kilo et aldığınız Ankara Belediyesi'nin verdiği bir kart var. Ankara çiftçisi 4,5 milyar TL kazandı. Bu iki arkadaşımızın somut yaptığı işleri konuşma imkanımız oldu bu iftiraların karşısında.

"BİZ EGE ORDUSU GİBİ GÜNEY ORDUSU KURACAĞIZ"

Bu anlayış beka sorunudur. Suriye'nin iç işlerine karışmanın getirdiği sonuç bazı arkadaşlara göre 11 milyonluk sığınmacı. Aynı toprakta doğmuş, aynı kültürün sahibi 8 milyon yekpare bir yapıdan bahsediyorum. Hiçbir ülke bunu kaldıramaz. Sizin 36 bin askeriniz dışarıda. Terörle mücadele ve sınır güvenliği için biz Ege ordusu gibi Güney Ordusu kuracağız. Güney Ordusu o sınırları koruyacak. O ilden bu ilden asker toplamadan orada bir komutanlık kuracağız. Başındakinin orgeneral olduğu komuta merkezi. Hani var ya Ege Ordusu. 1. Ordu, 2. Ordu, Güney Ordusu. Sayın Erdoğan'ın bütün sınırların kevgire döndüğü noktada bekayı muhafaza etmeleri mümkün değil. 7 trilyon dolarlık ticaret hacmi olan sınırdaşlarımızla kavga ettik. Mısır'la kavga ettik, kimin işine yaradı? Yunanistan'ın. Mavi vatanın yarısı gitti. Şu anda ilişkinin onarılmasını olumlu buluyorum. Niçin kavga ettik? Cevabı yok.

"BÜTÜN VERİLERİN CHP'YE GÖNDERİLMESİ TALİMATINI VERDİM"

Bizim kendimize dair sistemimiz vardı oradan takip ettik. Bizim ıslak imzalarımız, kendi listelerimizden girilen her yerden ıslak imza geldi. Aksaklıklarımız oldu. Bazı yerlerde sandık kuruluna gönderdiğimiz arkadaşlarımızın o görevi alamama gibi aksaklıklarımız oldu. Bu başka bir şey. Aynı İstanbul seçimlerinde olduğu gibi nasıl o imzalar alındı 13 bin 500 oy farkı bile ortadan kaldırılamadığına göre, burada da sandık başında bütün üç kağıtlar, hileler sandığın başında olur. Sandıkta duracaksınız, ilçe seçim kuruluna kadar gidip görevini yapacaksınız. İYİ Parti olarak söylüyorum burada bazı aksaklıklar oldu ama oyumuz çalındı diyemem. Bütün gençlere şimdi verileri CHP'ye verilmesi talimatını verdim. Diğer siyasi partiler de aynı. Gönüllülük sayısı artmış durumda. Gençler hem CHP'ye hem bize sandık görevlisi olmak üzere geliyorlarmış. Sandığa gitmemiş vatandaşlarımızdan, sayın Oğan'a oy vermiş kardeşlerimizden sayın Kılıçdaroğlu'na oy vermelerini istiyorum.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (11)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
11 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN