Altılı masa beşinci kez toplandı: Masada anayasa var

Altılı masa beşinci kez toplandı: Masada anayasa var

Altılı masa, beşinci toplantısını bugün İYİ Parti lideri Akşener'in ev sahipliğinde, öğle yemeğinde gerçekleşti. Görüşmenin gündeminde aday belirleme yer almazken; komisyonlarının anayasa yazımı çalışmalarının değerlendirileceği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü kez aday olması tartışmasında "söylem birliği belirleneceği" konuşulmuştu.

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş amacıyla kurulan 6’lı masa, bugün beşinci kez toplandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal; İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ev sahipliğinde buluştu.

ÖĞLE YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİLER

"Üçüncü Mustafa Kemal Zirvesi" adı verilen toplantıda liderler, önceki beş buluşmadan farklı olarak saat 14.00’te, öğle yemeğinde bir araya geldi. Bu değişikliğin, "toplantıların uzun sürmesi ve bildiri yayımının geç saate kalması" nedeniyle yapıldığı öğrenildi.

ANAYASA ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLECEK

Duvar'ın haberine göre toplantıda liderlerin, kurulan komisyonların çalışma raporlarını değerlendirmesi bekleniyordu. Ayrıca Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçiş sürecinde gerekli görülen anayasal ve yasal değişikliklerle ilgili yazım çalışması yürüten "Anayasal ve Yasal Reformlar Komisyonu"nun sona gelen çalışma raporuna da liderlerin onayından sonra nokta konulup kamuoyuna açıklanması için bir takvim belirlenmesi hedefleniyordu.

1-008.jpg

ADAYLIK GÜNDEMİ AĞUSTOS'TA

Cumhuriyet'in haberine göre toplantıda liderlerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı "üçüncü kez adaylığı" ve bunun ardından kamuoyunda başlayan "aday olup olamayacağı tartışmalarını" değerlendirmeleri bekleniyordu. Liderlerin bu konuda görüş alışverişinde bulunacağı ve bir "söylem birliği oluşturacağı" dile getirilmişti.

Aday belirleme süreci, ağustos ayında Saadet Partisi’nde yapılacak yedinci zirvenin gündeminde olacak.

TOPLANTI YAPILDI

Saat 14.00 itibarıyla ev sahibi İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, konuklarını karşılamak üzere parti binasının kapısına çıktı. Binaya ilk olarak Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu geldi. Ardından sırasıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu geldi.

Liderler, Akşener ile kapıda selamlaştıktan sonra toplantıyı gerçekleştirmek üzere binadan içeriye girdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN