Ankara'nın en güzel 8 köyü! Antalya ve İzmir'i bırakın güzellik dibimizdeymiş... Görenler mest oldu

Ankara'nın en güzel 8 köyü! Antalya ve İzmir'i bırakın güzellik dibimizdeymiş... Görenler mest oldu

Türkiye'nin en güzel köylerini görmek için ne Antalya'ya ne de İzmir'e gerek kalmadı. Başkent Ankara'da yaşayanlar bu güzellik karşısında mest oluyor. Ankara denince artık aklınıza politika ve bürokrasi gelmeyecek. İşte Ankara'nın eşsiz 8 köyü…

Gri Şehir olarak bilinen Ankara yalnızca politika ve bürokrasinin kalbi olmaktan çıkıp doğa ile iç içe bütünleşik bir hayatında habercisi olacak. Başkent Ankara'nın çevresinde yer alan köyler geleneksel tarzları ve doğal güzellikleri ile herkese huzur dolu bir ortam sunuyor. İşte Ankara'nın eşsiz 8 köyü…

kizilcahamam-alibey-koyu.jpg

Alibey Köyü

Kızılcahamam ilçesinde bulunan Alibey Köyü, tarihi bir alan olmakla birlikte Adını da eski bir ağadan alıyor. Hatay göçmenlerinin yaşadığı bu bölgede doğal ve tarihi güzellikler dikkat çekmektedir. Nüfusu yalnızca 55 olan bu köy ziyaretçileri de mest ediyor.

ayvacik-koyu-ankara.jpg

Ayvacık Köyü

Rumların yaşadığı Ayvacık Köyü ayva ağaçlarıyla ünlü bir köy olarak karşımıza çıkmaktadır. Ankara merkeze 95 kilometre uzaklıkta olan bu yer doğal güzellikleri ile misafirleri hayran bırakıyor.

yeni-dereneci-koyu.jpg

Yeni Dereneci Köyü

106 kişilik nüfusa sahip olan Yeni Dereneci Köyü, adını köyden geçen dereden almaktadır. Kızılcahamam ilçesine bağlı bu köy doğanın içerisinde huzur dolu bir yaşam sunuyor.

olucak-koyu-ankara.jpg

Olucak Köyü

Kızılcahamam'ın eşsiz köylerinden biri olarak bilinen Olucak Köyü Yıldırım Beyazıt'ın Ankara Savaşı sırasında bu bölgede olduğu rivayetleri de tarihin gizli sayfalarını aralıyor.

kirkirca-koyu-ankara.jpg

Kırkırca Köyü

Makedonya göçmenlerinin yer aldığı Kıkırca Köyü adını ilginç anekdotlardan almaktadır. 15 yüzyıldan kalma Makedon kalıntılarına ev sahipliği yapan bu köy oldukça dikkat çekiyor.

yukarihuyuk-koyu.jpg

Yukarıhüyük Köyü

Yukarıhüyük Köyü, Kızılcahamam’a bağlı ve nüfusu sadece 43 olan bir yerleşim yeri. Köy, sakinliği ve doğasıyla ziyaretçilere dingin bir deneyim sunar.

otaci-koyu.jpg

Otacı Köyü

Ankara Savaşı sırasında kurulan bir Sahra Hastanesi'ne ev sahipliği yapan Otacı Köyü şifalı sularıyla bilinirken huzurlu bir atmosferde sunmaktadır.

yesilkoy-koyu-ankara.jpg

Yeşilköy Köyü

Malazgirt Savaşı sırasında Türklerin Anadolu'ya yerleştiği dönemde yer alan köylerden biri olan Yeşilköy Köyü nüfusu azalsa da hala tarihi izleri taşıyarak doğanın eşsiz güzelliklerini kendisine saklıyor.

GELENEKLER YAŞATILIYOR

Başkent Ankara modern yaşamın yanı sıra köylerde yaşatılan geleneksel yaşamla da oldukça merak uyandırıyor. Yaşlı nüfusun çok olduğu bu köylerde yaşam tarzları dikkat çekerken ekonomik fırsatlar nedeniyle birçok kişinin şehre göç ettiği de görülüyor.

Canlılığını korumaya devam eden bu köyler topluluğun kültürel mirasının önemli bir parçasıdır. Geleneksel düğün süreçleri olarak erkek tarafının kız tarafına dünürcü gönderilmesi ile başlayan süreç kahve serüveni ve tarafların birbirine değerlendirmesi ile devam etmektedir. Ardından söz ve nişan törenleri gelirken evliliğe doğru adım adım yaklaşılıyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN