Vatandaş TÜVTÜRK'e karşı başlattığı hukuk savaşını kazandı: Araç muayenesinde fark ücretine son

Konya'da bir kişi otomobilini vize işlemleri için götürdüğü araç muayene istasyonunda, kredi kartıyla ödeme yaparken kesilen 128 lira 18 kuruş farkın iadesi için Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu. Heyet, emsal bir karara imza atarak farkın iadesine karar verip firmanın uygulamasını "ayıplı hizmet" olarak nitelendirdi.

Konya'da otomotiv yedek parçası satışı yapan Hüseyin Özdemir (34), 28 Aralık 2023'te otomobilini vize işlemleri için Seydişehir ilçesindeki araç muayene istasyonuna götürdü. Özdemir, bin 130 lira 44 kuruş olan vize işlemi ücretini kredi kartıyla gerçekleştirdiği için 128 lira 18 kuruş daha fark vererek ödemeyi tamamladı.

Durumu avukatı Emre Akman ile paylaşan Özdemir, bu farkın Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu'na aykırı olduğunu öğrenince, iadesi için 7 Şubat'ta Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu.

9637056.jpg

KESİLEN FARKIN İADESİNE KARAR VERİLDİ

Başvuruyu değerlendiren Tüketici Hakem Heyeti, kredi kartına kesilen farkın iadesine karar verdi. Heyet, gerekçesinde firmanın kredi kartına kestiği farkı "ayıplı hizmet" olarak nitelendirdi.

'AMAÇ 128 TL DEĞİL'

Hukuk mücadelesini kazanan Hüseyin Özdemir, amacının 128 lira 18 kuruşu geri almak olmadığını belirterek, "Bu konunun farkındalık olması için şikayette bulundum. Bunun sonucunda şikayetim sonuçlanmış oldu ve kazandık. Bunun da tüm Türkiye'de insanlara örnek teşkil etmesi ve milyonlarca kişiden alınan bu farkın kaldırılması için örnek oluşturdum. Buradaki amaç 128 TL değil. İnsanların hakkını aramasını istiyorum. Önder oldum" dedi.

9637054.jpg

'EMSAL NİTELİĞİNDE BİR KARAR'

Hüseyin Özdemir'in avukatı Emre Akman ise, "Müvekkilim aracının muayenesi için gittiğinde kredi kartı ödeme seçeneğini seçince, müvekkilin ödemesi gereken rakamın üzerine 128 lira18 kuruş fark bakiyesi çıkmıştır. Müvekkilimizin talebi üzerine ise Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaptık. Bizim başvurumuz yakın zamanda incelendi ve firma tarafından alınan 128 lira 18 kuruşun, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu'nda geçen 'ayıplı hizmet' maddesi gereğince bize iadesine karar verildi." diye konuştu.

9637055.jpg

On binlerce insanın bu farkı ödediğinde alınan ücretin milyonlarca lirayı bulacağına dikkat çeken Akman, "Bakıldığında araç muayene istasyonuna on binlerce insan, aracını muayene ettirmeye geliyor. İnsanlar da kredi kartıyla ödeme yapmak istiyor. Bu kredi kartlarından alınan 128,18 TL her kişiden alınsa bu, günlük milyonlarca TL para eder. Bu ise tüketici kanununda ayıplı hizmet olarak nitelendirilen bir karardır. Bu, emsal niteliğinde bir karardır. Müvekkilimiz 128 lira 18 kuruşu aldığında ne zengin olacak, ne de fakir olacak. Bizim buradaki tek amacımız kamuoyunu bilgilendirmek. Araç muayene istasyonunda kesilen tutarı geri almak isteyen kişiler, bizim kararımızı emsal olarak göstererek geri alabilirler. Firmanın yaptığı kredi kartına alınan komisyonun kesinlikle kanuna aykırı olduğunu ve vatandaşlarımızın bu konuda bilgilenmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN