Asgari ücretli çalışanlara müjde! Bilgin'den yeni asgari ücretle ilgili canlı yayında ipucu: Asgari ücrette büyük sürpriz!

Asgari ücretli çalışanlara müjde! Bilgin'den yeni asgari ücretle ilgili canlı yayında ipucu: Asgari ücrette büyük sürpriz!

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren 'asgari ücret zammı' konusunda artık son aşamaya gelindi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yeni asgari ücretin açıklanacağı tarihi ilk kez duyururken asgari ücretin ne kadar olacağına dair de sinyaller verdi.

Yaklaşık 7 milyon asgari ücretli çalışanın merakla beklediği 'asgari ücret zammı' konusunda artık son aşamaya gelindi.

Son olarak Temmuz ayında yüzde 30 oranında zam yapılan asgari ücretin yeni yılda ne kadar olacağı ve ne zaman resmi olarak açıklanacağı merak konusu olmuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yeni asgari ücretin açıklanacağı tarihi ilk kez duyururken asgari ücretin ne kadar olacağına dair de sinyaller verdi.

Asgari ücrete son olarak Temmuz ayında yüzde 30 oranında zam yapılırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, söz konusu bu zammın bir ara artış olduğunu vurgulayarak asıl zammın yılbaşında hayata geçeceğini açıklamıştı.

ERDOĞAN "ASIL ARTIŞ YILBAŞINDA OLACAK" DEMİŞTİ

Temmuz ayında yeni asgari ücretin 5 bin 500 lira olarak belirlendiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında "Yeni bir asgari ücret rakamı belirledik. Asgari ücrete temmuzdan geçerli olmak üzere yüzde 30 ara artış yapıyoruz. Net 5 bin 500 lira olacak. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecek. Yeni asgari ücretin tüm kesimlere hayırlı olmasını diliyorum. Bu bir ara artıştır, asıl tespiti inşallah yılbaşında gerçekleştireceğiz." ifadelerine yer vermişti.

4933388.jpg

"GERÇEKÇİ BİR RAKAM ÜZERİNDE DURMAK LAZIM"

Yeni yılın başlamasına günler kala milyonlarca vatandaş gözünü asgari ücret zammına çevirdi. Geçtiğimiz günlerde yeni yılda hayatı geçmesi beklenen asgari ücret zammı hakkında açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, açıklamasında "Enflasyonun tahribatından koruyacak bir düzenlemeyi geçen sene yapmaya çalıştık, yüzde 50 zam vererek. O yetmedi hemen onun üzerine aritmetik olarak yüzde 80'in üzerinde, kümülatif olarak yüzde 94 küsur zam verdik ama enflasyonun tahribatı devam ediyor. Dolayısıyla bunu dikkate alan bir düzenleme yapacağız" ifadelerine yer vermişti.

Bakan Bilgin ayrıca "Yüzde 50 zam olur mu?" sorusuna da "Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım" demişti.

"RAKAM TOPLUMU MEMNUN EDERSE İMZA ATARIZ"

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay ise ilki 7 Aralık'ta yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı öncesinde sendika genel merkezinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak toplumun büyük bir bölümünü memnun etmeyecek bir rakamın altına imza atmayacaklarını vurgulayarak "Bugün komisyonumuz, asgari ücret toplantısına 7 bin 785 lira açlık sınırından başlayacak. Onun üstüne nereye çıkabiliyorsa toplumun büyük kesimini memnun edecek bir rakam olursa oturup altına imza atarız." demişti.

Bakan Vedat Bilgin'den EYT ve asgari ücret açıklaması

BAKAN BİLGİN: İŞVERENLERİN ÖDEYEBİLECEĞİ BİR ÜCRET SEVİYESİNDE OLACAK

İlk toplantısını 7 Aralık'ta, ikinci toplantısını ise 14 Aralık'ta gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 20 Aralık'ta üçüncü kez toplanacak. AK Parti Erzurum İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Bakan Bilgin, salı günü Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanacağını hatırlattı.

Yeni asgari ücretin salı günü açıklanacağını duyuran Bakan Bilgin, yeni asgari ücretin "işverenlerin ödeyebileceği ücret seviyesinde" olacağını açıklayarak şunları söyledi:

"Salı günü asgari ücretin müzakeresinde uzlaşmaya varacağız. Emekçilerimizin beklediği, işverenlerimizin de ödeyebileceği bir ücret seviyesinde uzlaşma sağlayacağız. Asgari ücret sosyal devletin çalışanları koruduğu bir ücrettir. Evet asgari ücreti devlet vermez, işverenler verir ama işçilerini koruyacak bir asgari ücret rakamında uzlaşmayı devlet belirler. Bizim de burada temel fonksiyonumuz budur. Birçok sorunu çözdük, bunları da çözeceğiz. Emekçilerimizi koruyan, onları tatmin eden, onların hayat şartlarını aşmalarına katkı yapacak bir ücret seviyesinde, Türkiye rahat bir nefes alır diye düşünüyorum"

Asgari ücret pazarlığından rakam çıkmadı! TÜRK-İş ve TİSK’ten ilk açıklama​​​​​​​

"EN AZ 8 BİN LİRA OLACAK"

Gazeteci Melik Yiğitel, geçtiğimiz günlerde Haber Global ekranlarında 'taraflarla konuştum' diyerek yeni asgari ücretin 8 bin liradan yüksek olacağını öne sürmüştü.

Yiğitel açıklamasında "Ben bütün taraflarla konuştum. Gördüğüm kadarıyla rakam 8 bin liradan az olmayacak. 8.000 – 8.500 bandında bir yerde olacak. Hatta bu bandı biraz daha daraltırsam 8.300 civarında bir rakam çıkabilir, sürpriz olmaz” ifadelerini kullanmıştı.

Melik Yiğitel kimdir, Melik Yiğitel kaç yaşında, aslen nereli? - Habernew.com

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

1 Ocak 2023'ten itibaren geçerli olacak yeni ücret Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmaları sonucunda netleşecek. Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ASGARİ ÜCRET ZAM ORANLARI

YÜZDE 30 ZAM

Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 30 zamla 7 bin 150 TL'ye yükselecek.

YÜZDE 40 ZAM

Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 40 zamla 7 bin 700 TL'ye yükselecek.

YÜZDE 50 ZAM

Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 50 zamla 8 bin 250 TL'ye yükselecek

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN