Avukatlar adliyede tahliye kararını bekliyor: AYM'nin Atalay kararı mahkeme kaleminde

Avukatlar adliyede tahliye kararını bekliyor: AYM'nin Atalay kararı mahkeme kaleminde

AYM'nin ikinci defa aldığı ihlal kararına rağmen tahliye edilmeyen TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında AYM’nin gerekçeli kararı da mahkeme kalemine ulaştı. Avukat Urfa “Mahkeme gerekçeli kararı 5 gündür bekliyordu. Artık gerekçeli karar da açıklandı. Mahkemenin bir taktir yetkisi yok, AYM’nin gerekçeli kararı doğrultusunda tahliye kararı verilmeli” dedi. Urfa, Mahkemenin AYM’nin gerekçeli kararının aksine bir karar vermesi durumunda “Artık bu Anayasal düzene başkaldırmak olur” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ikinci defa aldığı ihlal kararına rağmen tahliye edilmeyen TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında AYM’nin gerekçeli kararı da mahkeme kalemine ulaştı. Can Atalay’ın avukatlarından Özgür Urfa, “Mahkeme gerekçeli kararı 5 gündür bekliyordu. Artık gerekçeli karar da açıklandı. Mahkemenin bir taktir yetkisi yok, AYM’nin gerekçeli kararı doğrultusunda tahliye kararı verilmeli” diye konuştu.

Urfa, Mahkemenin AYM’nin gerekçeli kararının aksine bir karar vermesi durumunda, “Artık bu Anayasal düzene başkaldırmak olur. Hukuki bir izahı yok. Kesin ve net şekilde tartışmalar bir kere daha sona erdi. Türkiye’de yaşadığımız için her gün başka bir hukuksuzluğa uyanıyoruz. Biz şu an İstanbul Adliyesi’ndeyiz. Gerekçeli karar yarım saat önce sisteme düştü, heyet de adliyeye geldi” dedi.

İKİNCİ KARAR DA RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANMIŞTI

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın bireysel başvuru hakkının ihlal edildiğini açıklayan Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ikinci Can Atalay kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. AYM, Can Atalay’a ilişkin paylaştığı açıklamada, kararlarının ‘bağlayıcı olduğunu’nun altı çizildi. Ayrıca Yargıtay’ın Anayasa hükümlerini gözardı ettiği vurgulandı.

AYM, Atalay hakkında hak ihlali kararı verip tahliyesine hükmetmiş ancak Yargıtay, AYM’nin kararına uyulmamasına hükmetmişti. Bunun üzerine Atalay’ın avukatları dosyayı yeniden AYM’ye taşımıştı. Başvuruyu genel kurul gündeminde ele alan AYM, oy çokluğuyla ihlal kararı verdi ama Atalay günler geçmesine rağmen henüz tahliye edilmedi.

'ANAYASAL HAKLARINI DA GÖZETEN BİR YARGILAMA YAPMAMIŞTIR'

Bunun üzerine AYM’den yeni bir açıklama geldi. Açıklamada, Yargıtay’ın kararının ‘hukuk dışı’ olduğu ifade edilerek şunlar kaydedildi: “Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararının gereği yerine getirilmemiştir. Anayasa Mahkemesi kararlarının yerine getirilmemesi, Anayasa’nın 153’üncü maddesinin altıncı fıkrasında Anayasa Mahkemesi kararlarının yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlayacağı hükmüyle çatışan bir durumdur.
Öte yandan yeniden yargılama dosyası görevi ve yetkisi olmayan bir mahkemece görülerek Anayasa’nın 142’nci maddesinin amir hükmüne ve Anayasa’nın 37’nci maddesinde yer alan tabii hakim ilkesine açıkça aykırı hareket edilmiştir.

Bireysel başvuru kararlarının uygulanmaması Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmayı anlamsız hale getirecektir. Nitekim tam da bu sebeplerle Anayasa’nın 153’üncü maddesinin son fıkrasında Anayasa Mahkemesi kararlarına uyma ve bu kararları değiştirmeksizin yerine getirme hususunda yasama, yürütme ve yargı organları ile idare makamlarına herhangi bir takdir yetkisi tanınmamış veya bu konuda bir istisnaya da yer verilmemiştir.

Öte yandan somut başvuruya konu yargılamada Anayasa Mahkemesi, ilk derece mahkemesini ilgili mahkeme olarak belirlediği için Yargıtayın 6216 sayılı Kanun kapsamında yeniden yargılama yetki ve görevi bulunmamaktadır. İhlal kararının gönderildiği ilk derece mahkemesi ise Anayasa Mahkemesi’nin kararı uyarınca önüne gelen dosyada yeniden yargılamayla ilgili görevini yerine getirmemiş; başvurucunun anayasal haklarını da gözeten bir yargılama yapmamıştır.

'YARGITAY ANAYASA HÜKÜMLERİNİ GÖZARDI ETTİ'

Kamu gücünün eylem, işlem ve ihmallerinin Anayasa’ya uygunluğunu kesin ve bağlayıcı olarak karara bağlama yetkisi münhasıran Anayasa Mahkemesine aittir. Bu bağlamda Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru yoluyla bir temel hak ve özgürlüğün ihlal edildiğine karar verdiğinde herhangi bir merciin bu kararın Anayasa’ya veya kanuna uygun olup olmadığını inceleme ve denetleme yetkisi bulunmamaktadır.

Anayasa ve kanunlar Anayasa Mahkemesi kararını yerine getirme yükümlülüğü altında olan kamu makamlarına ve somut olayda ilk derece mahkemesine dosyayı farklı bir yargı merciine gönderme yetkisi vermediği gibi herhangi bir yargısal makamı da Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığını tartışma konusunda yetkilendirmemiştir.

İlk derece mahkemesinin yetkisi dahilindeki bir dosyayı Yargıtay’a göndermesiyle başlayan, Yargıtay’ın da Anayasa hükümlerini gözardı ederek verdiği bir kararla şekillenen süreç Anayasa’nın sözüne açıkça aykırılık oluşturmuş ve neticede başvurucunun bireysel başvuru hakkı, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlaline yol açmıştır.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN