AYM'den flaş 'babalık' kararı! O madde kaldırıldı

AYM'den flaş 'babalık' kararı! O madde kaldırıldı

Anayasa Mahkemesi (AYM), baba olduğunu iddia edenlerin soybağının reddi davasını açma şartlarını düzenleyen Türk Medeni Kanunu'nun ilgili maddesini Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti. Uzmanlara göre bu karar, site hukuku ve insan hakları açısından önemli bir gelişme.

AYM'nin aldığı karara göre, baba olduğunu iddia edenler, kocanın ölümünü, gaipliğini veya ayırt etme gücünü kaybetmesini beklemeden soybağının reddi davası açabilecek. Bu hak için zamanaşımı olmayacak.

AYM'nin aldığı bu tarihi karar, baba olduğunu iddia edenler için önemli bir hak kazanımı olarak değerlendiriliyor.

Kararın gerekçesinde, biyolojik babanın, çocuğun velayeti ve diğer haklardan yararlanması için önemli olduğu belirtildi.

Kişinin biyolojik kökenini bilme ve biyolojik babası ile soybağı ilişkisi kurma hakkının önündeki engellerin kaldırılması gerektiği vurgulandı. Süre kısıtlamasının, baba olduğunu iddia eden kişinin özel hayata saygı gösterilmesini isteme hakkını ihlal ettiği ifade edildi.

KARŞI OY GÖRÜŞÜ

Karara karşı oy kullanan üyeler ise, süre kısıtlamasının aile kurumunu korumak için gerekli olduğunu savundu. Aile kurumunun, zamanaşımı olmaksızın açılabilecek davalarla sürekli tehdit altında kalmasının aile içi huzuru bozabileceği ve aile bağlarını zayıflatabileceği öne sürüldü.

Bu kararın, baba olduğunu iddia edenler için önemli bir hak kazanımı olduğu ve biyolojik gerçeğin ortaya çıkmasına ve hakların korunmasına katkıda bulunacağı düşünülüyor. Aile kurumunu korumak için ise yasal düzenlemelerin yapılması ve bu konuda farkındalık çalışmalarının yürütülmesi öneriliyor.

Uzmanlara göre bu karar, site hukuku ve insan hakları açısından önemli bir gelişme.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN