BES-AR Haziran ayı raporu: Yoksulluk sınırı 70 bin 253 liraya ulaştı

BES-AR Haziran ayı raporu:  Yoksulluk sınırı 70 bin 253 liraya ulaştı

Büro Emekçileri Sendikası, Haziran ayı raporunu paylaştı. Raporda, dört kişilik bir memur ailesinin açlık sınırının 25 bin 374 TL'ye, bir kişinin yaşam maliyetinin ise 30 bin 200 TL'ye ulaştığı belirtildi. BES Genel Başkanı Özer Avanaş, “Bizleri açlık sınırının biraz üzerinde bir ücrete mahkum edenler, bir kez daha bizleri aynı gemideyiz lafazanlığı üzerinden fedakarlık etmeye davet ediyorlar. Buradan bir kez daha sesleniyoruz; bizler sizlerle hiçbir zaman aynı gemide olmadık, olamadık" dedi.

Türkiye'de artan enflasyonla beraber hayat pahalılığı gözle görülür şekilde artarken, vatandaşların geçim derdi büyümeye devam ediyor.

Büro Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi'nin (BES-AR) açıkladığı Haziran ayı verilerine göre, 4 kişilik bir memur ailesinin açlık sınırı 25 bin 374 TL oldu.

BES Genel Başkanı Özer Avanaş, bir kişinin yaşam maliyetinin 30 bin 200 TL olduğunu belirtti ve zorunlu aylık harcamaların (gıda, giyim, konut kirası, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık gibi) toplam tutarının yani yoksulluk sınırının 70 bin 253 TL olduğunu ifade etti.

BES-AR'ın araştırmasına göre, kamuda çalışan bekar ve çocuksuz bir kamu emekçisi, gelir vergisi kesintileri sonrası 30 bin 715 TL maaş alıyor ve bu miktar, 30 bin 210 TL olan yaşam maliyetinin sadece 505 TL üstünde kalıyor.

"BİZLER SİZLERLE HİÇBİR ZAMAN AYNI GEMİDE OLMADIK"

Özer Avanaş, açıklamasında; çalışanların açlık sınırının hemen üzerinde bir maaşa mahkum edildiğini belirtti ve “Bizleri açlık sınırının biraz üzerinde bir ücrete mahkum edenler, bir kez daha bizleri aynı gemideyiz lafazanlığı üzerinden fedakarlık etmeye davet ediyorlar. Buradan bir kez daha sesleniyoruz ve diyoruz ki; bizler sizlerle hiçbir zaman aynı gemide olmadık, olamadık. Çünkü biliyoruz ki sizlerin karlılığı ne zaman düşse, hep aynı gerekçelerle bizleri ve toplumun yoksul kesimlerini seferberlik edasıyla fedakarlığa davet ediyorsunuz, ancak her kriz sonrasında sizler daha fazla servete kavuşuyorsunuz” dedi.


Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN