Bin 400 kişiye mezar olmuştu: Ebrar Sitesi'ne ruhsat veren İstanbul İl Müdürü çıktı

Bin 400 kişiye mezar olmuştu: Ebrar Sitesi'ne ruhsat veren İstanbul İl Müdürü çıktı

Kahramanmaraş depreminde yıkılan Ebrar Sitesi’nin K Blok’una ilişkin bilirkişi raporu tamamlandı. Raporu değerlendiren Ebrar Sitesi davasının avukatlarından olan Mert Doğan, yapı ile ilgili çok eksikliğin olduğunu belirtti. Kapsamlı raporun enkaz kaldırıldığı için tekrar hazırlanamayacağını söyleyen Doğan, yapı ruhsatını veren kişinin 2018'den bu yana İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü olarak görev yapan Hacı Mehmet Güner olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş’ta 8 katlı 22 bloktan oluşan Ebrar Sitesi’nin, 6 Şubat tarihli depremlerde yıkılması sonucu yaklaşık bin 400 kişi hayatını kaybetti. Ebrar Sitesi’nin K Blok’una dair zemin etüdü bulunmamasına karşın yapı ruhsatı verildiği ve yapı ruhsatını onaylayan yetkiler arasında dönemin Kahramanmaraş Belediyesi İmar İşleri Müdür Yardımcısı Hacı Mehmet Güner’in de bulunduğu ortaya çıktı. Güner, şu anda İstanbul Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü olarak görev yapıyor.

'RAPOR YETERSİZ AMA YENİSİ DE HAZIRLANAMZ'

Ebrar Sitesi’nin K Blok’una ilişkin bilirkişi raporu hazırlandı. Ebrar Sitesi davasının avukatlarından olan Mert Doğan, konuk olduğu Halk TV programında bilirkişi raporunu değerlendirdi. Bilirkişi raporunda sorunlar olduğunu aktaran Doğan, alınan örneklerin dağılması nedeniyle binadan karot örneği alınamadığını, bu yüzden örneklerin zeminden alındığını ifade etti.

Raporda, binanın zemininden alınan karot örneği sonucunda binanın malzeme kalitesinde sorun olmadığının belirtildiğini aktaran Doğan “Yapının kendisinden karot örneği alınamadı. Hâl böyleyken yapının malzemesine sağlam diyemeyiz. Zeminden alınan karot örneğiyle, binada kullanılan malzemenin kalitesi ispatlanamaz” dedi. Raporun yetersiz olduğunu ancak yeniden karot örneği alma imkanının olmadığını belirten Doğan “Çünkü enkaz kaldırıldı” dedi.

1-011.jpgHacı Mehmet Güner

RUHSATI VEREN İSTANBUL ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRÜ

Doğan, bilirkişi raporunun, binaya ilişkin zemin etüt raporu olmamasına karşın hazırlandığını da vurguladı. Doğan, “Zemin etüt raporu olmadan binanın depreme dayanaklı olup, olmadığı tespit edilmez. Çünkü binalar, inşa edileceği zemine göre inşa edilir. Raporun olmaması, zemin etüdünün yapılmadığı anlamına gelir” dedi.

Belediyenin ilgili biriminin söz konusu durumdan doğrudan sorumlu olduğunun altını çizen Doğan “Binaların yapımı sırasında belediye birimlerinin kusuruna gidilmesi bir zorunluluk. Görevlerini eksik ifa eden kamu görevlilerinden bahsediyoruz. Ancak soruşturmanın bütünü açısından bu durum gündem edilmiyor, tali kusurlu ifadesi kullanılıyor. Zemin etüt raporu yok ancak belediye tali kusurlu atfediliyor” dedi.

Olaya ilişkin sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin hâlâ kamudaki görevlerine devam ettiğini söyleyen Doğan, yapı ruhsatında ismi bulunan Hacı Mehmet Güner’in, şu anda İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü olduğunu aktardı. Doğan, konuya ilişkin sözlerini “Şaibelerin bir an önce giderilmesi gerekiyor. Zemin etüdü olmayan bir binaya nasıl ruhsat verildiği gerçekten incelenmesi gereken bir konu” ifadeleriyle noktaladı.

ÇAMLICA CAMİSİ’NİN DE PROJE KOORDİNATÖRÜ

Yapımına 2000 yılında başlanan K Blok’a, 2000 yılının Aralık ayında Kahramanmaraş Belediyesi tarafından yapı ruhsatı verildi. Yapı ruhsatında imzası bulunan dönemin Kahramanmaraş Belediyesi İmar İşleri Müdür Yardımcısı Hacı Mehmet Güner, 2018 yılında İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü olarak atandı. Güner, görevine hâlâ devam etmekte. Güner aynı zamanda yapımına 2013 yılında başlanan ve 2019 yılında açılan İstanbul’daki Çamlıca Camisi’nin de proje koordinatörüydü.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN