Bin 500 yıllık tarihi yapı MHP Milletvekili Levent Uysal’a kiralandı

Bin 500 yıllık tarihi yapı MHP Milletvekili Levent Uysal’a kiralandı

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, CHP’li Bakırköy Belediyesi’nin elinden aldığı tarihi Fildamı Sarnıcı MHP Milletvekili Levent Uysal’a kiralandı. Uysal, Ayasofya kadar eski olan tarihi yapıyı 35 yıl boyunca işletecek. İhaleyi takip etmek isteyen vatandaşların salona alınmaması da dikkat çekti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün uzun süredir kamuoyundan gizlenen bir ihalesinin MHP Mersin Milletvekili Levent Uysal’ın kurduğu Nişantaşı Eğitim Vakfı’na (NEV) gittiği öğrenildi.

BirGün'den İsmaşl Arı'nın haberine göre yakın zamana kadar konserlerin düzenlendiği, ramazan şenliklerinin gerçekleştirildiği tarihi Fildamı Sarnıcı 1991 yılında Bakırköy Belediyesi’nin mülkiyetine geçmişti. Tarihi Sarnıç, 2018 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından devralındı.

İhaleyi takip etmek isteyen yurttaşlar salona alınmadı

İstanbul’un en değerli bölgelerinden birinde yer alan Fildamı Sarnıcı için Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 19 Eylül 2023 tarihinden “Restorasyon veya onarım karşılığı kiralama işi” adı altında ihaleye çıkarıldı. İhaleyi takip etmek isteyen yurttaşlar ve Bakırköy Kent Savunması üyeleri ihale salonuna alınmadı.

Aylardır gizlenen ihaleyi, MHP Mersin Milletvekili Levent Uysal’ın kurduğu ve İstanbul Nişantaşı Üniversitesi’nin de kurucu vakfı olan Nişantaşı Eğitim Vakfı’nın (NEV) aldığı öğrenildi.

35 YILLIĞINA KİRALANDI

30 Ekim 2023 tarihinde ise sözleşme imzalandı ve 11 bin 644 metrekarelik alanda yar alan tarihi yapının işletme hakkı 35 yıllığı vakfın oldu. Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun 1964 yılında, korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil ettiği, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararlarında Fildamı Sarnıcı şöyle anlatılıyor:

“Fildamı Sarnıcını Bizans’ın 5-6. yüzyıllarda yaptığı tahmin ediliyor. Veliefendi’deki Fildamı, Bizans İstanbul’unun dört büyük açık sarnıcından bir tanesi. Bizans’ın son dönemlerinde, ordu ve saraya ait fillerin barındırılmış olduğundan dolayı böyle bir ismin konduğu fikri gerçeğe en yakın rivayet olarak kabul edilmiştir. Sarnıç duvarlarının kalınlığı 7 metre, yüksekliği ise 11 metredir. Osmanlılar döneminde, burada ordu ve saraya ait fillerin barındırılmış olduğu fikri ağırlık kazanmıştır. Bizans açık sarnıçlarının günümüze kadar gelmiş en çarpıcı ve en sağlam örneğini oluşturan 127 metreye 76 metre boyutlarındaki Fildamı’nın Bakırköy’deki Magnaura ve Jucundianae saraylarına, bunun yanında Veliefendi hipodromu ve Çırpıcı çayırlarının bulunduğu yerde kurulan Bizans ordugahına su sağladığı düşünülmektedir.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN