Bir bu eksikti: İstanbul meteotsunami tehdidi altında

Bir bu eksikti: İstanbul meteotsunami tehdidi altında

Türkiye'nin kıyı şeritleri, iklim değişikliğinin tetiklediği meteotsunami ve deniz kabarmaları gibi doğa olaylarının artan sıklığı ile karşı karşıya. Uzmanlar, bu afetlere karşı kıyı yapılarının korunması konusunda önemli uyarılarda bulundu. Özellikle, Prof. Dr. Cem Gazioğlu, Marmara Denizi'nde İstanbul'un Avrupa Yakası kıyılarının bu tür olaylardan etkilenebileceğini belirtti.

Mersin Üniversitesi'nden bir öğretim üyesinin yaptığı araştırma, iklim değişikliğinin tetiklediği meteotsunamilerin Türkiye'nin kıyı bölgeleri için oluşturduğu tehlikeyi ortaya koydu. Bu çalışma, özellikle İstanbul'un Avrupa Yakası kıyılarının bu doğa olaylarından etkilenebileceğine dikkat çekiyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nden Prof. Dr. Şükrü Turan Beşiktepe, meteotsunamilerin atmosfer basıncındaki ani değişiklikler sonucu meydana geldiğini ve tsunami dalgalarıyla benzer özellikler taşıdığını belirtti. Geçtiğimiz kasım ayında Giresun, Trabzon ve Hopa'da bu tür olayların gözlemlendiği ve Karadeniz sahil yolunu etkilediği bildirildi.

20 YILDA BİR YAŞANIYORDU

Beşiktepe, meteotsunami ve deniz kabarmalarının son 10 yılda Akdeniz'de daha sık yaşandığını, bu olayların şiddetli akıntılara ve rip akıntılarına neden olabildiğini açıkladı. İklim değişikliğinin bu olayların sıklığını ve şiddetini artırdığını vurgulayarak, önceden 20 yılda bir yaşanan bu olayların artık 5 yılda bir, gelecekte ise her 2 yılda bir meydana geleceğini öngördü.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Erenoğlu, bu olayların can ve mal kaybına neden olabileceği için önlem alınmasının önemine işaret etti. Erenoğlu, kıyı yapılarına verilen zararlar nedeniyle yeni yapıların tasarımında ve mevcut yapıların güçlendirilmesinde alınması gereken tedbirleri vurguladı.

İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cem Gazioğlu da iklim değişikliğinin etkilerine dikkat çekti. Gazioğlu, Akdeniz ve Karadeniz kıyıları için acilen alınması gereken önlemleri ve mühendislik çözümlerini anlattı. Ayrıca, İstanbul'un Avrupa Yakası kıyılarının da bu doğal afetlerden etkilenebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN