Borcu olanlar yandı! Haciz memurları resmen yola çıktı... Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor

Borcu olanlar yandı! Haciz memurları resmen yola çıktı... Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni bir gelişme yaşandı. Borcu olanlar, uzun süredir ödeyemeyeneler yandı! Haciz memurları teker teker yola çıkıyor! Bu detaylara dikkat etmeyenin başı dertte olabilir…

Artan bütçe açığından dolayı yeni tedbirler için düğmeye basıldı. Dolayısıyla borcu olanları önemli günler bekliyor olabilir. Herhangi nedenden dolayı borcunuzu ödemediyseniz, yüklü miktarda borcunuz varsa o listede siz de varsınız. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu habere dikkat! Borcu olanların bu tedbirlerden sonra başı ağrıyacak.

Temmuz ayında 48,6 milyar lira fazla vermesine rağmen, Ocak-Temmuz döneminde birikimli bütçe açığı miktarının 434,7 milyar liraya ulaşmasıyla birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı tedbirler almaya başladı. Özellikle deprem harcamaları ve memur-emekli zamlarının etkisiyle bütçe açığının daha da yükselme riski bulunuyor. Bu nedenle Bakanlık, vergi tahsilatlarına yoğunlaşarak, kamu borçlarının toparlanması için adımlar atmaya başladı.

Kamu borçlanma yetkisinin 2 trilyon 181 milyar liraya çıkarıldığı bir dönemde, Hazine ve Maliye Bakanlığı borçlanmayı mümkün olduğunca düşük seviyelerde tutmaya yönelik çaba içerisinde. Bu kapsamda, büyük bir borç tahsilat hamlesi başlatıldı. Vergi müfettişleri ve vergi daireleri aracılığıyla yapılan bu hamle, Maliye alacağının 1 trilyon lirayı aştığı şeklinde yorumlanıyor.

borc.jpg

HACİZ İŞLEMLERİ RESMEN BAŞLADI

Vergi daireleri vasıtasıyla borcu bulunan mükellefler önce tek tek görüşmeye çağrılıyor. Bakanlık, borcun yarısının peşin ödenmesini ve kalan kısmının ise yıl sonuna kadar ödenmesini talep ediyor. Özellikle haciz işlemleri, ödemelerini yapmayan mükelleflere yönelik başlatıldı. Bu kapsamda en yaygın haciz türleri, taşınmazlara ve taşıtlara uygulananlar olurken, trafik ve tapu dairelerine mükellefler adına haciz yazıları gönderildi. Ayrıca banka hesapları da haciz işlemleri kapsamına alındı. Ancak, bu önlemler yetersiz kalırsa, mal/hizmet alım ve satımına yönelik beyan formları üzerinden iş yapılan firmalara da bildirimde bulunulduğu belirtiliyor.

TAKSİT ARTIŞLARI YETERLİ DEĞİL

Mükelleflerin finansman temin etmek amacıyla bankaları ziyaret etmelerine rağmen, bu dönemde bankaların reel sektörü fonlamada çekingen davrandığı bir dönemdeyiz. Kredi bulamayan mükellefler, tecil ve taksitlendirme taleplerini vergi dairelerine iletiyor. Ancak vergi dairelerinin yetki sınırları düşük olduğu için bu talepler Gelir İdaresi Başkanlığı'na yönlendiriliyor ve bu da süreci uzatıyor. Bu noktada, yapılan bir iç genelge ile vergi dairesinin tecil ve taksitlendirme yetki tutarlarının artırılmasına rağmen, bu artışların yeterli olmadığı ifade ediliyor.

borc2.jpg

TAHSİLAT ORANI DÜŞTÜ

Bu süreçte dikkat çeken bir başka nokta da, geçtiğimiz dönemde çıkarılan yapılandırma düzenlemesinin beklenen geliri sağlayamamış olması. Toplam alacağın yüzde 41,8'lik kısmının tahsil edilemediği ifade ediliyor. Bu dönemde tahsilat oranının yüzde 51'e düştüğü belirtilirken, her iki mükelleften birinin cari dönem borcunu ödemediği bilgisine ulaşıldı.

Maliye ve Vergi Dairesi'nin bu hamleleri, bütçe açığının kontrol altında tutulmaya çalışıldığı bir dönemde yaşanan ekonomik belirsizlikleri yansıtıyor. Vergi tahsilatlarının artırılması, kamunun mali durumunun iyileştirilmesi ve bütçe dengesinin korunması amacını taşıyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN