Bu böceğin adı, bilim insanlarını birbirine düşürdü! Bazıları 'Malum şahsı hatırlatıyor' derken, 'Masum bir böcek' diyenler var

Bu böceğin adı, bilim insanlarını birbirine düşürdü! Bazıları 'Malum şahsı hatırlatıyor' derken, 'Masum bir böcek' diyenler var

Bilim dünyası, bir böceğin adının değişip değişmemesi konusunda adet birbirine düştü. İşte detaylar...

Neonazilerin yasa dışı şekilde topladığı 'anophthalmus hitleri' böceğinin soyu tükenme tehlikesine girince, bazı bilim insanları böceğin adının değiştirilmesini talep etti.

Kanada'daki Winnipeg Üniversitesi'nden antropolog Mirjana Roksandic, "Bu masum bir böcek. Neden adını değiştirip bu böceğin yasa dışı şekilde alınıp satılmasına bir son vermiyoruz?" dedi.

hitler-bocegi-nerede-var-1.jpeg

HİTLER BÖCEĞİ, 1933 YILINDA BULUNMUŞTU

Anophthalmus hitleri böceği, Avusturyalı mühendis ve amatör böcekbilimci Oskar Scheibel tarafından Slovenya'da 1933 yılında bulunmuştu. Böcekle ilgili tartışma, bilim literatüründe benzer diğer vakaları da yeniden gündeme getirdi.

İtalya'da Ulusal Faşist Parti'nin lideri Benito Mussolini'nin adı, Libya'da bulunan Hypopta mussolinii kelebeğine, Britanyalı köleci ve plantasyon sahibi George Hibbert'in adı da Hibbertia bitkisine verilmişti.

Öte yandan tüm hayvan türlerinin adına onay veren ve kaydını tutan Uluslararası Zooloji İsimlendirme Komisyonu (ICZN), isim değiştirme taleplerine sıcak bakmıyor.

hitler-bocegi-nerede-var-1.jpg

BİLİM İNSANLARI TEPKİLİ

Komisyonun 2023 Ocak ayında yayımladığı makalede, araştırmacılar arasında kafa karışıklığı yaratabileceği ve literatürdeki istikrarı bozacağı nedeniyle bu isimlerin değiştirilmesinin uygun olmadığı ileri sürülmüştü.

Ancak hakemli bilimsel dergi Zoological Journal of the Linnean Society'de 2023 Ağustos ayında yayımlanan makaledeyse bazı bilim insanları, bunun geçerli bir neden olmadığını savunmuştu.

Brezilya'daki Rio de Janeiro Federal Üniversitesi'nden böcekbilimci Marcos Raposo, "Sosyal adalet yerine istikrara öncelik verilmesi kabul edilemez" demişti.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN