Bu domates altın değerinde! Kolay kolay kimse yetiştirilmiyor, Avrupa bulunca hemen alıyor farkı ise...

Bu domates altın değerinde! Kolay kolay kimse yetiştirilmiyor, Avrupa bulunca hemen alıyor farkı ise...

Bu domatesler her ne kadar bildiğimiz domatesler gibi görünse de bunlar resmen altın değerinde. Kolay kolay kimsenin yetiştiremediği bu domatesler Avrupa’dan büyük ilgi görüyor. Normal domateslerden farkını ise duyunca çok şaşıracaksınız. İşte konuya ilişkin detaylar…

Modern ve sürdürülebilir tarım anlayışıyla yenilenebilir enerji kaynaklarının sektörde kullanımının yaygınlaşması, tarımsal enerji ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra çevresel etkilerinin az olması bakımından önem taşıyor. Bu kapsamda yenilenebilir enerji kaynakları bakımından Türkiye zengin bir kaynağa sahip olmasından dolayı bunu olumlu yönde kullanabiliyor. Jeotermal seralar hızla yaygınlaşırken bu seralar sayesinde daha temiz ortamlarda modern tarım sürdürülüyor. Öyle ki Türkiye’de jeotermal seralarda üretilen ürünlere Avrupa’dan büyük ilgi gösteriliyor.

yeni-proje-2024-02-23t182246-432.jpg

DÜNYADA YEDİNCİ SIRADA TÜRKİYE VAR

Dünyada jeotermal enerji kaynaklarına sahip olan ülkeler sıralamasında ilk sırada Avrupa bulunurken yedinci sırada ise Türkiye bulunuyor. Söz konusu bu enerji kaynağı, enerji maliyetlerinde azalmaya yardımcı olurken bir yandan üretim maliyetlerini de azaltıyor. Bu kapsamda Türkiye’de jeotermal seralar bulunuyor. Öte yandan Türkiye’nin genelinde bulunan bu jeotermal seralar dünyada bulunanların üçte birini oluşturuyor.

yeni-proje-2024-02-23t182223-224.jpg

Alarko Tarım Grubu’nun Genel Müdürü Melike Koçoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Jeotermal seralarımızda topraksız tarımla pestisit kullanmadan sağlıklı gıda üretebiliyoruz. Ürünlerimizin AB akrediteli bağımsız laboratuvar analizlerinde ‘sıfır kalıntı’ya rastlandı. ‘Sıfır kalıntı’yla ürettiğimiz domatesler ihracat tarafında da büyük talep görüyor. Avrupa pazarı başta olmak üzere toplam 18 ülkeye domates ihraç ediyoruz, ihraç ettiğimiz ürünler toplam üretimimizin yüzde 60’nı oluşturuyor’’ dedi.

yeni-proje-2024-02-23t181855-448.jpg

“ÜLKEMİZ DOMATES ÜRETİMİNDE DÜNYADA ÜÇÜNCÜ SIRADA”

Koçoğlu, domatesi olan küresel talepten söz ederek ülkemizin bu konusundaki başarılarından bahsetti. Kendi faaliyetlerine ilk defa 2023 senesinde başladıklarını ifade eden Koçoğlu, şunları söyledi:

“Domatese olan küresel talep oldukça yüksek ve ülkemiz domates üretiminde dünyada üçüncü sırada. Biz de faaliyetlerimize ilk olarak 2023 yılının Mart ayında Afyon Sandıklı’da satın aldığımız seralarda domates üretimiyle başladık. Yıl sonunda ilk hedefimiz olan 500 dönüm seraya ulaştık. İlave olarak satın aldığımız jeotermal seracılığa uygun bin 500 dönüm alanda da kendi modern seralarımızı kurmaya başladık. Modern seralarda üretim topraktan bağımsız olduğu için, biyolojik, kültürel, mekanik ve fiziksel mücadele unsurlarını bir araya getirerek pestisit kullanmadan sağlıklı gıda üretebiliyoruz. Temiz yetiştirme ortamı ve temiz su kullanıyor, zararlı popülasyonunu sıfırlayacak kimyasal ilaç kullanımı yerine bu popülasyonlarla doğal yollardan mücadele yürütüyoruz. Örneğin bitkilerimizi korumak için lavanta, kekik ve farklı bitkilerden sera etrafına yeşil duvar oluşturuyor, ilgili zararlıları kovucu niteliklere sahip faydalı canlılara konak sağlamış oluyoruz. Yapışkan tuzaklar ve zararlıların çoğalmasını minimize eden feromonlar sayesinde popülasyonu kontrol altında tutabiliyoruz. ‘Sıfır kalıntı’yla ürettiğimiz domatesler ihracat tarafında da yüksek rağbet görüyor. İngiltere, Hollanda, Almanya, Belçika gibi Avrupa ülkeleri başta olmak üzere toplam 18 ülkeye domates ihraç ediyoruz. Optimize edilmiş, dijitalleşmiş ve gerçek zamanlı takip edilebilen üretim süreçleri sayesinde yüksek bir ekonomik katma değere ulaşmayı hedefliyoruz.’’

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN