Bu köy her gün kıyameti yaşıyor! Gökten taş yağıyor: Nedeni ise…

Bu köy her gün kıyameti yaşıyor! Gökten taş yağıyor: Nedeni ise…

Türkiye'nin o köyü her gün kıyameti yaşıyor. Başımıza taş yağacak sözü o köyde gerçeğe döndü. 2016'dan bu yana her gün ölüp ölüp diriliyorlar. Medeni ise duyanları şaşkına çevirdi. İşte tüm detaylar…

Denizli'nin Honaz ilçesinde yaşayan vatandaşlar her gün ölümle burun buruna geliyor. 2016 yılından bu yana faaliyet gösteren taş ocağı vatandaşların eceli olacak. Yaşanan patlamalar çevrede büyük korkuya neden olurken çevreye saçılan kaya parçaları ise herkesin korkulu rüyası oldu. Başımıza taş yağacak sözünü her gün yaşayan köylüler kaya parçaları her gün kıyameti yaşıyor. İşte tüm detaylar…

KIYAMETTEN BİR SAHNE DEĞİL


Denizli’nin Honaz ilçesine bağlı Aşağıdağdere Mahallesi’nde ‘Kel kaya’ dağında yer alan taş ocağı köyde büyük bir korkuya neden oluyor. Yıllardır çözüm bulunamayan taş problemi belde sakinlerini de ölümle burun buruna getiriyor. Mahalle ve taş ocağı arasındaki kuş uçuşu mesafe yaklaşık 250 metre olarak belirtildi. 2016 yılında yapılan kontrollü patlama da evinin yanında bulunan depoyu kaybeden Fatma Aylak, duruma tepki gösterdi. 2019 yılında ise mahallede bulunan futbol sahasına saat 17.00 sıralarında yapılan patlama nedeniyle 3 metre yüksekliğinde 4 metre genişliğinde Kaya kütleleri düştü.

tas-dusuyor.jpg

CANI BURNUMDA GEZİYOR


Hemen hemen her gün taş ocağında yapılan taş kırım ve planlı patlamalar Köy halkı tarafından korkuyla takip ediliyor. Taş parçalarının ne zaman düşeceğini bilmeyen köylüler ise yapılan patlamalarda korunmak için adeta siper alıyorlar. 21 Ağustos 2023 tarihinde yapılan patlamada bir kaya parçası evin 10 metre yakınına düşerken şimdiye kadar maddi hasar dışında herhangi bir ölüm yaşanmadığı vurgulandı.


Taş ocağında üretilen mıcırların yüksek tonajlı kamyonlar ile Mahalle içerisinden geçirilerek taşındığını belirten köylüler ağır yüke göre projelendirilmeyen yollarda taşınmasının uygun olmadığını belirterek yolda sıklıkla bozulmalar nedeniyle kazaların meydana geldiğini vurguladı.

denizli-tas-ocagi.jpg


KAFAMIZA TAŞ YAĞACAK


Mahalle sakinlerinden Fikret Alper sürekli duvarların çatladığını ve tamir yapmak zorunda kaldığını belirterek, evin sıvalarının sürekli patladığını söyledi. Tavandan aşağı su aktığını belirten Alper, taş ocağında yapılan patlamalar nedeniyle bu durumu yaşadıklarının altını çizdi. Sürekli tamir yapmak durumunda kaldığını ifade eden Alper, “Evin içini dışını sıvadım. Bizde hala daha korku devam ediyor. Gece yattığımızda kalktığımızda, patlatma olacak diye korkuyoruz” ifadelerini dile getirdi.


Geçtiğimiz aylarda ise evine taş isabet eden Hatice ve Sıddık Turan çifti, “Saat 14.30 sıralarında olmuş, biz o sırada evde değildik. Aşağı mahalleye gitmiştik, eve geldiğimizde yağmur içeri akıyordu. Kiremitler kırılmış, tavan delinmiş. Ardından karakola haber verdik tutanak tutuldu. Patlatma yaptıkları zaman deprem olmuş gibi sallanıyor. O gün tavanın köşesinden düşmüş yatağın üzerine belki evde yatıyor olmuş olsaydık kafamıza gelebilirdi” sözleri ile korku dolu anları anlattı.

tas-ocagi-tas-yagmuru.jpg

14 SENEDİR ÇÖZÜM BULUNAMADI


Taş ocağında yaşanan patlamalar nedeniyle taşların etrafa dağıldığını belirten mahalle sakinleri duruma tepki gösteriyor. Yaklaşık 14 senedir herhangi bir çözüm bulunamadığını ifade eden köylüler her gün korku dolu anlar yaşıyor. Etrafa saçılan taşlar nedeniyle Tedirgin olduklarını ifade eden Aşağıdağdere Mahallesi Muhtarı Murat Efe 2009 yılında ‘Kel kaya’ dağına taş ocağının kurulduğunu söyledi. Her patlamada taşların indiğini belirten Efe, patlamalardan önce Honaz ilçesinde düzenlenen futbol turnuvalarının sahalarında yapıldığını söyledi. Futbol sahasına düşen taşlar nedeniyle kale direğinin kırıldığını ifade eden Köy Muhtarı Efe, “ Burada ki taşların hepsi futbol sahamız taş sahamız oldu. Ayrıca 21 Ağustos 2023 Pazartesi günü saat 16.00 sıralarında ocakta patlatma yapıldı. Mahalleye taş düştü, futbol sahasının altında su yolu şeklinde Honaz Belediyesine kazdırmıştım o sayede durmuş. Taş 15 metre daha gitse eve girecekti.” sözlerini dile getirdi.

Bu olayın sürekli dile getirildiğini ifade eden Efe, taş ocağını istemediklerini ve 2014 yılından bu yana jandarmaya şikayetlerini dile getirdiklerini aktardı. Yaşanan durum üzerinde mahkemeye başvurduklarını dile getiren Muhtar Efe, hiçbir sonuç elde edemediklerinin altını çizdi. Hem ulusal basında Hem de sosyal medyada yaşanan durum hakkındaki şikayetlerini dile getirdiklerini belirten Efe, “Yıl 2023 biz hala çözüm üretemedik. Bir an önce mahalle halkı olarak can güvenliği ve huzurumuzun kalmadığını dile getirerek, bir çözüm bekliyoruz. Ya bu ocak kapatılsın, ya da yapacaklarsa bu köyü taşısınlar” diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN