Burası ne Yunanistan ne İtalya! Turistler akın akın Kütahya’ya koşuyor… Tam 2 metre 10 santim boyunda

Burası ne Yunanistan ne İtalya! Turistler akın akın Kütahya’ya koşuyor… Tam 2 metre 10 santim boyunda

Turistler bunu görmek için akın akın oraya gidiyor! Ne Yunanistan'da ne de İtalya'da. Türkiye'nin Ege bölgesinde bulunan Kütahya ilinde! Boyu ise tam 2 metre 10 santim...

Tatilciler, bunu görmek için büyük bir ilgi gösteriyor! Ne Yunanistan ne de İtalya'da böylesine benzersiz bir manzara yok. Bu eşsiz güzellik, Türkiye'nin Ege bölgesinde yer alan Kütahya ilinde bulunuyor! Bu doğal güzellik, tam 2 metre 10 santimetre boyuyla dikkatleri üzerine çekiyor.

100 KİŞİLİK EKİP GÖREV ALIYOR

erw.jpg

Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti'nde gerçekleştirilen kazı çalışmaları, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPU) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülüyor. Bu özel çalışmada, 80 işçi ve 20 teknik personel, Penkalas Çayı, agora ve tiyatro bölgelerinde aktif olarak görev alıyor.

Aizanoi Antik Kenti, tarihi M.Ö. 3000'li yıllara dayanan ve içerisinde tiyatro, stadyum, agora ve Zeus Tapınağı gibi önemli tarihi yapıları barındıran bir metropolis olarak kabul ediliyor. Bu anlamıyla, antik kentte yapılan kazılar özellikle Penkalas Çayı bölgesine odaklanmış durumda.

2 METRE 10 SANTİMETRE YÜKSEKLİĞİNDE ERKEK HEYKELİ

hfgfgh.jpg

Son dönemde gerçekleştirilen kazılarda, 2 metre 10 santimetre yüksekliğindeki erkek heykeli koruma altına alındı. Arkeologlar, bu heykelde Yunan mitolojisinde aşk tanrısı olarak bilinen 'Eros', şarap tanrısı 'Dionysos' ve yarı tanrı 'Herakles’in heykel başlarını gün yüzüne çıkardı.

Aynı zamanda, Penkalas Çayı'ndaki çalışmalar sonucunda Roma dönemine ait 2 No'lu mermer köprünün restorasyonunun tamamlandığı belirtildi. Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun, 3 No'lu köprüde devam eden çalışmalardan da bahsederek, antik kentin tarihi köprülerinin yeniden hayat bulması için çaba sarf edildiğini vurguladı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nde görevli olan Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun, yaptığı açıklamada antik kentin zengin tarihini gün yüzüne çıkarmaya devam ettiklerini ve bölgedeki kazıların önemli bir parçasını oluşturduğunu ifade etti.

ÇOK SAYIDA PARÇA BULUNDU

1-002.jpg

Coşkun, her gün bir çok yeni esere ulaşıldığını söyleyerek, "2022 yılında köprünün bulunduğu alanda yaptığımız çalışmalarda bizi oldukça heyecanlandıran sürpriz buluntularla karşılaşmaya devam ettik. Bir önceki sezondan beri bu alanda bol sayıda irili ufaklı çeşitli mermer heykel parçaları buluyorduk ki bunlardan bazıları, tam olsalar yükseklikleri 3- 3,5 metreyi bulacak parçalar" ifadelerini kullandı.

Verdiği bilgilerle çalışmaları aktaran Coşkun,"2022 yılı kazı sezonunda 3 No’lu köprü enkazında yaptığımız çalışmalar ile köprüye ait çok sayıda bloğu ortaya çıkardık. Bu çalışmalar esnasında sadece köprüye ait parçalarla karşılaşmadık. Bunun yanı sıra bir güneş saati ve çok sayıda mermer heykel parçalarıyla karşılaştık" diye konuştu.

2023 yılında yürüttükleri çalışmalarla heykelin eksik parçasını bulacaklarını ifade eden Coşkun, "Özellikle son dönemde yürütülen kazılarda buldukları heykelin kendilerini çok heyecanlandırdığını dile getiren Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun, “Bu heykel bugüne kadar bulduğumuz neredeyse tam tek heykel. Bir erkek heykeli ve 2 metre 10 santim yüksekliğe sahip, sadece kaidesinin yarısı ve bir ayağı eksik; diğer kısımları tamamıyla korunmuş vaziyette. Öyle umuyorum ki 2023 yılında yapacağımız çalışmalarda heykelin bu eksik parçasını da bulacağız" şeklinde konuştu.

Coşkun, "Erkek heykelinin yanı sıra Yunan mitolojisine ait çeşitli heykel başlarına da ulaşıldığını belirten Prof. Dr. Coşkun, şöyle devam etti: “Bunların içerisinde öne çıkan eserlerin başında yaklaşık 40 santimetre yüksekliğindeki bir 'Dionysos' başı. Bunun çok benzer örneğini bir sezon önce bulmuştuk" dedi.

2020 YILINDA HERAKLES BAŞI BULUNDU

"Bu sezon bir de 'Herakles' başı bulduk. 2020 yılında 'Herakles' gövdesi bulmuştuk. Bu sezon 'Herakles' başı bulunca acaba bir önceki sezon bulduğumuz heykelin gövdesinin başı mı, diye heyecanlandık ancak ona uymadı. Dolayısıyla şu an elimizde 2 tane 'Herakles' heykeli oldu. Umarım, ilerleyen yıllarda diğer parçalarını bulacağız."

"Bunun haricinde Antik Yunan panteonunun çeşitli tanrı ve tanrıçalarına ait heykel başları da söz konusu. Ön plana çıkan örneklerden bir tanesi 'Eros' başı. Yaklaşık 20 santimetre yükseklikte. Bu alanda bulmuş olduğumuz eserler aslında karışık tarihli eserler fakat heykel parçalarının günümüzden 1800-2000 yıl öncesine ait olduğunu söylemek mümkün.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN