C sınıfı ehliyeti olanlara müjde! Almanya binlercesini işe alacak: Türklere yeni ekmek kapısı

C sınıfı ehliyeti olanlara müjde! Almanya binlercesini işe alacak: Türklere yeni ekmek kapısı

Almanya'ya gitmek isteyen, C sınıfı ehliyeti olanlara müjde! Ulaşım sektöründe büyük iş gücü açığı yaşanıyor. Almanya binlercesini işe alacak, Türklere yeni ekmek kapısı...

NESİBE GÖVEN ATALAY

Çalışmak için Almanya'ya gitmek isteyen Türklere müjde! C sınıfı ehliyete sahip olanın önü açık Almanya, ulaşım sektöründe yaşanan büyük iş gücü açığını kapatmaya çalışıyor.

C sınıfı ehliyeti olanlara müjde! Almanya'da ulaşım sektöründe büyük iş gücü açığı yaşanıyor ve Deutsche Bahn (DB), bu açığı kapatmak için yurtdışından binlerce eleman alımı yapacak. Türkiye'den elektronikçilerin yanı sıra kamyon ve otobüs şoförleri de aranan meslekler arasında. Bu, C sınıfı ehliyete sahip olanlar için Almanya'da iş bulma fırsatı anlamına geliyor.

ULAŞIM SEKTÖRÜNDEKİ NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ AÇIĞI

Almanya'da ulaşım sektöründe yaşanan nitelikli iş gücü açığı, Deutsche Bahn'ın (DB) yurtdışından eleman alımı yapmasına neden oldu. Bu yıl 30 bin yeni çalışanı işe almayı planlayan Deutsche Bahn, Türkiye'den elektronikçiler, Tunus'tan makinistler alıyor. Şirket, makinistlerin yanı sıra elektronikçi, ray işçisi, inşaat mühendisi, kamyon ve otobüs şoförü ile üstyapı montajcıları da arıyor.

Deutsche Bahn, yeterli sayıda makinist ve ulaşım uzmanı olmadan hedeflenen ulaşım dönüşümünü gerçekleştiremeyeceği için yurtdışından eleman alımına yöneldi. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre; DB, 2019 yılı sonunda yurtdışından işçi alımı için özel bir bölüm kurdu.

Son üç yılda yurtdışından yapılan hedefli işe alımlar sonucu 700'e yakın uzman ile sözleşme imzalandı. Bu bağlamda ağırlıklı olarak Tunus ve Mısır'dan makinistler, Türkiye'den ise elektronikçiler Deutsche Bahn bünyesine katıldı.

30 BİN KİŞİYE İSTİHDAM PLANI

Deutsche Bahn, bu yıl yaklaşık 30 bin yeni çalışanı işe almayı planlıyor. Demiryolu işletmeleri birliği Allianz Pro Schiene'ye göre, çevre ve iklim koruma açısından da önemli olan ulaşım dönüşümünün başarıyla gerçekleşebilmesi için her yıl 5 bin ila 10 bin ek makiniste gereksinim var. Ancak mevcut durumda yılda bin ila 2 bin yeni çalışan işe alınabiliyor.

Deutsche Bahn İnsan Kaynakları Müdürü Kerstin Wagner, Alman iş gücü piyasasının dramatik bir şekilde değiştiğini ve göçün bu sorunun çözümünün önemli bir parçası olduğunu vurguladı. Wagner, sadece 2023 yılında, 2024'te işe başlamak üzere yurtdışından 350'den fazla uzman elemanın işe alındığını ifade etti.

Makinistlerin yanı sıra elektronikçiler, ray işçileri, inşaat mühendisleri, kamyon ve otobüs şoförleri ile üstyapı montajcıları da aranıyor.

ULAŞIM SEKTÖRÜNDE İŞ GÜCÜ AÇIĞI BÜYÜYOR

Alman Ekonomi Enstitüsü'nün (IW) Yetenek Merkezi (Kofa) tarafından yapılan bir araştırma, Almanya'da ulaşım mesleklerindeki nitelikli iş gücü açığının giderek arttığını gösterdi. Alman Ulaşım Şirketleri Birliği de otobüs ve tramvay sürücülerine olan acil ihtiyaca sürekli dikkat çekiyor. Birlik, sürücü açığı nedeniyle Berlin'de otobüs seferlerinin azaltılmasına yol açtığını bildirdi.

DB'den yapılan açıklamada son olarak 13 Mısırlı makinistin gelecek Haziran ayında DB Regio Bayern'de çalışmaya başlayacağı bildirildi. Mısırlı makinistler, Kahire ve Münih'te dil kursları ve mesleki eğitimler aldı. Devlet iştirakli DB, Almanya'da iş güvencesinin yüksek olduğu güvenilir işverenler arasında yer alıyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN