CHP'den Murat Kurum'la ilgili bir iddia daha: Liç belgesinde de imzası var

CHP'den Murat Kurum'la ilgili bir iddia daha: Liç belgesinde de imzası var

Erzincan İliç'te 13 Şubat'ta yaşanan ve 9 işçinin toprak altında kalmasına neden olan siyanürlü heyelan faciası, yeni bir belgeyle tekrar gündeme geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, facianın yaşandığı yığın liç sahasının 4. Fazı için onay belgesinin dönemin Çevre Bakanı olan Murat Kurum tarafından verildiğini ileri sürdü.

Erzincan'ın İliç ilçesinde gerçekleşen ve 9 işçinin toprak altında kalmasına yol açan siyanürlü heyelan olayı, yeni bir gelişme ile tekrar kamuoyunun dikkatini çekti. Cumhuriyet Halk Partisi'nden yapılan açıklamalara göre, bu trajik olayın yaşandığı altın madenindeki işlemlere dair onayların, o dönem Çevre Bakanı olan Murat Kurum tarafından verildiği iddia edildi. Söz konusu maden sahası, bilim insanları tarafından "dünyanın en yüksek siyanürlü tepesi" olarak nitelendirilmişti.

'BELGELER 13.09.2022 TARİHLİ RESMİ KAYITLARDA BULUNUYOR'

İliç'te Anagold madencilik şirketine ait maden ocağında 13 Şubat'ta meydana gelen ve dokuz işçinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan heyelan, çevresel riskler ve madencilik faaliyetlerinin denetimi konularında önemli soruları beraberinde getiriyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, felakete neden olan yığın liç sahasına dair onayların Murat Kurum imzası taşıyan belgelerle verildiğini belirtti. Bu belgeler, Çevre Bakanlığı'nın 13.09.2022 tarihli resmi kayıtlarında yer alıyor.

Resim

OLMASI GEREK YÜKSEKLİK 150 METREYKEN İLİÇ'TE 257 METRE

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden alınan bilgilere göre, heyelanın gerçekleştiği liç yığınının boyutları, uluslararası örneklerle kıyaslandığında dikkat çekici derecede yüksek. Prof. Dr. Hakan Ersoy tarafından yapılan açıklamada, dünya genelinde liç yığınlarının maksimum yüksekliğinin 150 metre olduğu belirtilirken, İliç'teki maden sahasındaki yığının dünyanın en yüksek seviyesi olan 257 metre yüksekliğe ulaştığı tespit edildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN