CHP'li Akın: 'Gaz müjdesi'nden sonra faturalar 3,5 kat arttı

CHP'li Akın: 'Gaz müjdesi'nden sonra faturalar 3,5 kat arttı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Karadeniz’de doğal gaz rezervi bulunduğunun duyurulmasının ardından doğal gaz fiyatlarında ciddi artış yaşandığını vurgulayarak, "Müjdeden sonra konutlarda faturalar yaklaşık 3,5 kat, sanayide ise yaklaşık 6 kat arttı. Bu durum, iktidarın enerji zamlarının patronu olduğunu gösterdi" dedi.

Türkiye'de alım gücünün giderek erimesi ve enerji zammının fahiş artması, özellikle geride bıraktığımız kış aylarında vatandaşı epey zorlarken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Karadeniz’de doğal gaz rezervi bulunduğunun duyurulmasının ardından doğal gaz fiyatlarında yaşanan artışa dikkat çekti.

'DÜŞEN TEK ŞEY ALIM GÜCÜ OLDU'

Akın, açıklamasında şunları kaydetti:

“İktidar, Karadeniz’de bulunan doğal gazı vatandaşımızın refahı için kullanmak yerine, 2020 yılından bu yana siyasi şov malzemesi yapmayı tercih etti. İktidar, 2020 yılından bu yana, Karadeniz doğal gazıyla vatandaşın faturasının düşeceği vaadinde bulundu. 2020 yılından bu yana düşen tek şey, maalesef vatandaşımızın alım gücü ve milli paramız Türk lirasının değeri oldu. Müjdeden sonra Türkiye, Avrupa bölgesinde enerji enflasyonunda birinci sıraya yükselirken orta ve düşük gelirli vatandaşlarımız ise enerji yoksulu haline geldi.

'DOĞAL GAZI KESİLEN ABONE SAYISI YÜZDE 42,3 ARTTI'

Müjdenin verildiği 2020 yılında, resmi raporlara göre geçici gaz kesintisi yaşayan abonelerin toplam sayısı 1 milyon 279 bin 990 kişiydi. Abonelerin yüzde 65,7’sine, yani 840 bin 954’üne, fatura bedelini zamanında ödeyemediği için kesinti uygulanmıştı. 2021 yılında ise geçici gaz kesintisi yaşayanların toplam sayısı 1 milyon 620 bin 64 kişiye çıkarken abonelerin yüzde 73,9’una, yani 1 milyon 197 bin 227’sine, fatura bedelini zamanında ödemedikleri için kesinti uygulandı. Karadeniz müjdesinden sonra bir yıl içinde faturasını ödeyemediği için doğal gazı kesilen abone sayısı yüzde 42,3 oranında arttı. 2022 yılına ilişkin resmi veriler henüz yayınlanmadı ama artık vatandaşlarımız temel bir ihtiyaç olan ısınma ihtiyacını rahatlıkla karşılayamıyor.

'KONUTLARDA FATURALAR 3,5 KAT, SANAYİDE İSE 6 KAT ARTTI'

BOTAŞ’ın her ay açıkladığı tarifeye göre; Ağustos 2020’den bu yana vergi ve dağıtım bedeli hariç konutlardaki fiyat artışı yüzde 226,4, sanayideki fiyat artışı yüzde 576,4, elektik üretim santrallerindeki fiyat artışı yüzde 614,2 oldu. Başka bir deyişle müjdeden sonra konutlarda faturalar yaklaşık 3,5 kat, sanayide ise yaklaşık 6 kat arttı. Bu durum, iktidarın enerji zamlarının patronu olduğunu gösterdi.

'GÖSTERMELİK İNDİRİMLERLE SEÇİME KADAR ALGI YÖNETMEYE ÇALIŞIYORLAR'

Bu iktidarın, enerjide algı siyaseti dışında atacağı bir adım kalmadı. Geçtiğimiz yıl 550 bin nüfuslu Isparta’yı günlerce karanlıkta bırakan, Cumhuriyet tarihinin en fahiş zamlarıyla enerjiyi lüks haline getiren, sanayide doğal gaz ve elektrik kesintisi yaparak çarkların durmasına neden olan bu iktidar, faturalar katlanırken göstermelik indirimlerle seçime kadar algıyı yönetmeye çalışıyor. İktidarımızda, yüksek fiyatlı mevcut doğal gaz anlaşmalarını yeniden müzakere edeceğiz. Doğrudan destek vererek vatandaşlarımızı, sanayicimizi ve esnafımızı yüksek fiyatlar altında ezdirmeyeceğiz.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN