Cumhur'da göçmen çatlağı

Cumhur'da göçmen çatlağı

Suriyeli sığınmacılar ve Afgan göçmenler konusunda devam eden tartışmada iktidarın büyük ortağı 'ucuz iş gücü' ve 'ortak kültürel değerler' gerekçeleriyle mevcut durumu savunurken MHP kanadından yine bir sürpriz geldi. Bahçeli "İlanihaye kalamazlar. Bayrama giden dönmesin" dedi.

Üç milyon 675 bin Suriyeliye 10 yıldır ev sahipliği yapan Türkiye, bu kez Afgan akınıyla karşı karşıya. Sınırı yaklaşık 500 bin kişinin aştığı belirtilirken siyasetteki göçmen gündemi de ısındı. AK Partili Özhaseki’nin "Sanayiyi ayakta tutuyorlar" ifadeleri ve İçişler Bakanı Soylu’nun "Memleket zor dönemdeyken kardeşlerimiz bileziklerini gönderdi. Afganistan’dan gelenler bizim insanımız" sözleri tartışma konusu oldu.

ERDOĞAN: KATİLLERİN KUCAĞINA ATMAYIZ-BAHÇELİ: ŞİKAYETLERE KULAK VERMELİYİZ

Irkçılık ve emek sömürüsüne karşı uyarılarda bulunan muhalefetin ‘Ülkelerine göndereceğiz’ açıklamaları karşısında Erdoğan "İktidar olduğumuz sürece bize sığınanı katillerin kucağına atmayız" dedi. MHP lideri ise "Ülkelerine gönderilmelerinden yanayız" mesajı verdi. Bahçeli "Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır, demografik yapımıza kumpastır. Şikayetler üst düzeyde. Vatandaşlarımızın sesine kulak vermeliyiz" dedi.

karar.jpg

DÜZENSİZ GÖÇ ADI KONULMAMIŞ İSTİLA

Türkiye’de yıllardan beri belli bir politikaya dayanmadan süren göçmen akını Afganların gelişiyle yeni bir tartışmaya dönüştü. Muhalefetin gündeme getirdiği konu Cumhur İttifakı’nda da çatlağa neden oldu. AK Parti’nin ucuz iş gücü ve değerler üzerinden savunmaya geçtiği süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Bize sığınanı katillerin kucağına atmayız" dedi. MHP lideri ise “Ülkelerine gönderilmelerinden yanayız" mesajı verdi ve ekledi: Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır, demografik yapımıza kumpastır.

Resmi rakamlara göre 3 milyon 675 bin Suriyeliye 10 yıldır ev sahipliği yapan Türkiye, bu kez Afgan akınıyla karşı karşıya. Sınırı yaklaşık 500 bin kişinin aştığı belirtilirken siyasetteki göçmen gündemi de ısındı. AK Partili Özhaseki’nin "Sanayiyi ayakta tutuyorlar" ifadeleri ve İçişler Bakanı Soylu’nun "Memleket zor dönemdeyken kardeşlerimiz bileziklerini gönderdi. Afganistan’dan gelenler bizim insanımız” sözleri tartışma konusu oldu. Irkçılık ve emek sömürüsüne karşı uyarılarda bulunan muhalefetin ‘Ülkelerine göndereceğiz’ açıklamaları karşısında Erdoğan “İktidar olduğumuz sürece bize sığınanı katillerin kucağına atmayız" dedi. Muhalefetle aynı tutumu sergileyen MHP liderinin çıkışı ise Cumhur İttifakı’nda çatlak yorumlarına neden oldu.

ÖZCAN’IN AÇIKLAMALARI IRKÇILIK

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkgün gazetesinden Kadir Yıldız’a değerlendirmelerde bulundu. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın "Yabancı uyruklu kim varsa abonemiz olan, su fiyatlarına, katı atık ücretlerine başta olmak üzere bazı ücretlerde 10 kat zam yapacağız" şeklindeki açıklaması sorulan Bahçeli, "Bu karar sakat ve skandal bir karardır. İnsanlık değerlerine suikasttır. Ayrımcılıktır, ırkçılıktır, milletimizin alicenaplığıyla bağdaşmayan bir ilkelliktir. Ne yapacaklar, oksijenden de para mı alacaklar?" değerlendirmesinde bulundu.

NÜFUSUMUZU KORUMAK ZORUNDAYIZ

Bahçeli, "Siz göç olgusuna nasıl bakıyorsunuz? Suriyeliler, Afganlar derken Türkiye doldu taştı?” sorusuna şu cevabı verdi:

"Bayram münasebetiyle kendi ülkelerine gidebilenlerin, bu gidişlerinde sorun yaşamayanların geri dönüşlerine de lüzum yoktur. Ülke olarak demografik istikbalimizi düşünmek zorundayız. Nüfus istiklalimizi korumak mecburiyetindeyiz. Suriyeliler bize emanettir. Buna diyeceğim bir şey yoktur. Ama ilanihaye burada kalmaları mümkün değildir. Vatandaşlarımızın sorun ve şikâyetlerinden birisi de budur. Gettolaşmaya, şiddet ve asayişsizlik olaylarının yayılmasına, huzursuzluğun genişlemesine müsaade edilmemelidir. Bir yanda ülkesi için canını ortaya koyanlar varken, diğer yanda sığındığı ülkenin plajlarında keyif sürenler doğal olarak maşeri vicdanda sorgulanmaktadır. Bu çelişki tepki toplamaktadır.

DEMOGRAFİK YAPIMIZA KUMPAS

Milletimizin taleplerini görüyoruz. Sığınmacıların kontrol ve denetimden uzak şekilde istedikleri yerlere gidip yerleşmelerine de bir sınır getirmeliyiz. İstanbul’da sıkıntı vardır, Kilis ve Gaziantep başta olmak üzere sınır il ve ilçelerimizde şikayetler üst düzeydedir. Bunları görmek, vatandaşlarımızın sesine kulak vermek durumundayız. Ülkemizde 500.000’e yakın Afgan mülteci olduğu tahmin ediliyor. Elbette önümüzdeki riskli ve tehlikeli süreçte göç dalgasının sınırlarımıza iyice dayanacağı, ülkemizi zorlayacağı görülüyor. Buna karşı tedbirli olmalıyız. Teyakkuz halinde olmalıyız. Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır, demografik yapımıza kumpastır.

TEHLİKE ALARM VERİCİ DÜZEYDE

Küresel ve bölgesel güçlerin bu düzensiz göçteki parmak izlerini iyi araştırmak gerekmektedir. Tehlike alarm verici düzeydedir. Yapılan tahminler kapsamında ifade edersem, yakın gelecekte 1,25 milyon Afgan’ın İran’a; 1,2 milyon Afgan’ın ise Pakistan’a geçmesi bekleniyor. Asıl üzerinde durulması gereken risk ve tehdit ise bu göç hareketliliğinin nihai durağının Türkiye olacağı yönündeki yorum ve tahminlerdir."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN