Davutoğlu, 6'lı mutabakatı değerlendirdi: İttifak yeniden yapılanmalı

Davutoğlu, 6'lı mutabakatı değerlendirdi: İttifak yeniden yapılanmalı

İzmir'de basın mensuplarıyla bir araya gelen ve mutabakatla ilgili değerlendirme de bulunan Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu, mutabakat metninin bir seçim ittifakı olmadığını belirterek, "Benim şahsi görüşüm ittifakın yeniden yapılanmasının doğru olacağı kanaatindeyim." dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İzmir programının ikinci gününe basın mensuplarıyla kahvaltı da bir araya geldi. Davutoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Toplantıda Davutoğlu'na, Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Onur Sivaslı ve partinin genel başkan yardımcıları da eşlik etti.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" mutabakat metnine imza atan 6 muhalefet partisinin, cumhurbaşkanı adaylığı konusunu istişare etmediğini, isim tespitinin öncelikli konu olmadığını söyledi.

Konuşmasında kentte dünden bu yana yaptığı ziyaret ve temasları değerlendiren Davutoğlu, parti olarak İzmir'de iddialı olmak istediklerini bildirdi.

Bir gazetecinin Gelecek Partisi'nin "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" mutabakat metnine imza attığını, Millet İttifakı'na dahil olup olmayacaklarını sorması üzerine Davutoğlu, mutabakat metninin bir seçim ittifakı olmadığını söyledi.

4117261.jpg

Davutoğlu, şunları belirtti:

İTTİFAK YENİDEN YAPILANDIRILMALI

"İttifak seçimle ete kemiğe bürünür. Bu bir seçim ittifakı değil. 2018 seçimlerinden sonra Saadet Partisi bu ittifaka aslında devam etmedi. Benim şahsi kanaatim yapılandırılmış, ilkeleri açık bir şekilde ortaya konulmuş, gelecek planlaması itibariyle de ana bir perspektifin verildiği bir ittifak yapılanmasının, ittifakın yeniden yapılandırılmasının doğru olacağı kanaatindeyim. Ancak bu konular istişareye açık konulardır. Bunlar konuşulacak.

Partilerimizin Türkiye'nin ortak gelişimi çerçevesinde daha geniş tabanlı bir iş birliği yapmasını araştıracağız. 27 Mart'ta tekrar bir araya geleceğiz. Bütün bu konular tekrar konuşulacak. Önemli olan iyi niyet. Önemli olan şahsi hesaplamalarımızın, planlamalarımızın ülke vizyonunun önüne geçmemesi. Bizleri memnun eden o masada liderler arasında bu konuda karşılıklı güvene dayalı bir psikolojinin oluşması. Sonraki adımları hep birlikte değerlendireceğiz."

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI

Cumhurbaşkanlığı adayıyla ilgili değerlendirmesi sorulan Davutoğlu, bu konunun henüz mutabakat metnine imza koyan liderlerin gündeminde olmadığını söyledi.

4117262.jpg

Davutoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Cumhurbaşkanı adaylığı konusu etrafında istişare etmedik. Sadece bu konunun günü geldiğinde konuşulması gerektiğine dair genel bir kanaat birliği var liderler arasında. Doğru olan husus şu, cumhurbaşkanı adaylığı konusu da o masada istişare edilecek. Kişilerden daha çok cumhurbaşkanlığı makamının gerektirdiği niteliklerin öne çıkması, o nitelikler tanımlandıktan, gerektirdiği şartlar oluştuktan sonra kişiler konuşulabilir. Şu aşamada öncelikli konumuz isim tespiti değil."

ANTALYA'DAKİ 3'LÜ DİPLOMASİ ÇOK DOĞRU

Rusya, Ukrayna arasındaki savaşa ilişkin de Davutoğlu, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün Türkiye'nin çıkarına olduğunu belirterek, "O bölgede sürecek olan her savaş enerji fiyatları artışına, ekonomik ilişkilerin neredeyse durma noktasına gelmesine neden olacaktır. Özellikle son dönemde Antalya'da dışişleri bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilen 3'lü diplomasi çok doğru." dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (12)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
12 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN