Davutoğlu: İlk seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı olacağım

Davutoğlu: İlk seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı olacağım

Gelecek Partisi Lideri Davutoğlu, 2028'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıkladı. Davutoğlu, "Kimseden şüphem yok. Kimseden çekinmem yok. Bu ideali gerçekleştirmek ve milletin davasını yürütmek isteyenlerle kaç kişi olurlarsa olsunlar yürüyeceğim” diye konuştu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bugün partisinin İstanbul İl Kongresi'nde önümüzdeki seçimlerde aday olacağını duyurarak, “İlk seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı olacağım.” dedi. Davutoğlu, “Bundan sonraki ilk seçimlerde kendi partimizin logosuyla her yerde girmek için hazırlıklarımızı sürdüreceğiz. Saadet Partisi’yle kurduğumuz ahit ilişkisi çerçevesinde, onlarla birlikte istişare edeceğiz. Her partiye açık olacağız. Ama bundan sonraki ilk seçimlerde hayalinizdeki iddialar harekete geçecek. Gelecek Partisi tek başına iktidarın ve ben de tek başına Cumhurbaşkanlığı adaylığının öncüsü olacağım. Kimseden şüphem yok. Kimseden çekinmem yok. Bu ideali gerçekleştirmek ve milletin davasını yürütmek isteyenlerle kaç kişi olurlarsa olsunlar yürüyeceğim” dedi.

"TÜRKİYE'DEKİ YÜZDE 1'LİK KESİM KKM İLE MİLLETİN 700 MİLYAR TÜRK LİRASINI ALANLAR"

Davutoğlu, şunları söyledi:

“Bir tarafta bütün bu fakrı zarureti çeken, toplam gelirden düşük pay alan milyonlar var. Diğer tarafta bütün bu gelirlerin rantını yiyenler var. Türkiye’deki en üst tabakadaki yüzde 1 gelirin yüzde 21’ini elde ediyor. En üst tabakadaki yüzde 10, gelirin yüzde 41’ini, yüzde 85 gelirin yarısını alıyor. En düşük tabakadaki yüzde 20 ise gelirin sadece yüzde 6’sını alıp Bangladeş düzeyinde yaşıyor. Bakarsanız yüzde 1’e göreceksiniz ki çoğu imar rantiyecisidir. Faiz rantiyecisidir. KKM ile milletin 700 milyar Türk lirasını alanlardır. Merkez Bankası’nda para basıp bunları besleyenler, KKM ile bu rantiyeyi besleyenlere yazıklar olsun.

"YARGIDA DA BARONLAR VAR, KISA SÜREDE ZENGİN OLAN AVUKATLARA BAKIN"

Bir devlet düşünün ki devletin iki büyük yargı kurumu Anayasa Mahkemesi(AYM) ile Yargıtay ihtilaf ediyor. Yargıtay, AYM üyelerini mahkemeye veriyor. Bir mahkeme, diğer mahkemeyi mahkemeye verirse millet nasıl bu mahkemeye gider? Nasıl bu mahkemelere güvenir? Bir karaborsa gibi bir kara hukuk var. İstanbul Cumhuriyet savcılarından birisi hâkimi rüşvet almakla suçluyor. Diğeri de savcıyı rüşvet almakla suçluyor. Yargıda da baronlar var. Kısa sürede zengin olan avukatlara bakın. Beştepe’den gelen talimat diyerek savcılara, hakimlere yazı gönderen avukatlara sesleniyorum. Yediğiniz her kul hakkının hesabını millete de Allah’a da vereceksiniz.

"DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NIN DİJİTAL HUTBESİNDE KÜRTÇE YOK"

Diyanet İşleri Başkanlığı, dijital hutbe yayınladı. Her dil var. Türkçe, Arapça, İngilizce, Fransızca, Rusça, İspanyolca, Portekizce vs. Bir tek Kürtçe yok. Bu ülkenin has vatandaşlarının dilinden korkan bir din anlayışı olamaz.

Bu seçimler sadece yerel seçimler değil. Bu seçimler, Türkiye’nin makus talihini değiştirme seçimleridir. Geçen seçimlerde, yalan bir propagandayla, din, vatan, millet hamasetiyle kandırılan vatandaşlarımıza gerçeği anlatacaksınız.

Baronlar düzenine karşı biz beş kollu çınarla çıkıyoruz. Adalet, demokrasi, refah, eşitlik ve siyasi ahlak. Hasmımız bellidir. Hiçbir partiyi hasım kabul etmiyoruz. Hasmımız bu baronlardır. İmar, faiz, ihale, uyuşturucu baronlarıdır. Onlarla birlikte servet biriktiren siyaset baronlarıdır.

“İKTİDARDAN VAZGEÇTİM, İLKELERİMDEN VAZGEÇMEDİM"

Siyasette hiçbir zaman iddiasız olmadım. Ne ilim hayatımda ne de siyasi hayatımda iddiadan vazgeçtim. Makamdan vazgeçtim, iddiamdan vazgeçmedim. İktidardan vazgeçtim, ilkelerimden vazgeçmedim. Çünkü şunu bilir, şuna inanırım. En güçlü kişi kendisiyle ve inandığı değerlerle barışık olan kişidir. En güçlü saraylardan oturan, servetlere sahip olan değil inandığı gibi yaşayan, yaşadığı gibi inanan kişidir. Biz yaşadığımız gibi inananlardanız. İnandığımız gibi yaşamaya çalışanlardanız. Tabii ki gönlümüz isterdi ki Cumhurbaşkanlığı seçiminde sizlerin gönlünde yatan kararla düşünceyle biz aday olalım. Ama bir şey daha vardı benim hayatımda ilke edindiğim. Bu parti, önce ben diyen değil, partim diyenlerin partisidir.

“GELECEK PARTİSİ TEK BAŞINA İKTİDARIN ÖNCÜSÜ OLACAK"

Ben tek başıma yürüdüğümde bu kahramanlar gibi siz niye yanımda yoktunuz? O STK’lar şimdi gelip keşke seçimlerde size tek başınıza mühür verseydik, başka partilere elimiz gitmedi diyenler. Dürüst olun. Bir de bana rüşvet veriyorlar. ‘Bundan sonraki liderimiz sizsiniz.’ Bakın, ben sizi servetlere ve iktidarlara davet etmiyorum. Ben sizi çileye davet ediyorum. Ben sizi Ankara’da iktidar olmaya değil Kuvayi Millîye gibi milletin içinde mücadele etmeye çağırıyorum. Allah’ın izniyle, inşallah, bundan sonraki ilk seçimlerde kendi partimizin logosuyla her yerde girmek için hazırlıklarımızı sürdüreceğiz. Saadet Partisi’yle kurduğumuz ahit ilişkisi çerçevesinde, onlarla birlikte istişare edeceğiz. Her partiye açık olacağız. Ama bundan sonraki ilk seçimlerde hayalinizdeki iddialar harekete geçecek. Gelecek Partisi tek başına iktidarın ve ben de tek başına Cumhurbaşkanlığı adaylığının öncüsü olacağım. Kimseden şüphem yok. Kimseden çekinmem yok. Bu ideali gerçekleştirmek ve milletin davasını yürütmek isteyenlerle kaç kişi olurlarsa olsunlar yürüyeceğim.”

14 Mayıs'taki genel seçimlerde Davutoğlu, altılı masada yer almış ve CHP'nin eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu cumhurbaşkanlığı seçiminde desteklemişti. Davutoğlu'nun liderliğini yaptığı Gelecek Partisi ise seçimlere CHP logosunun altında girmişti.

Gelecek Partisi 2023 genel seçimlerine CHP listelerinden seçime girmiş ve CHP listelerinden Gelecek Partisi için 19 kişilik yer ayrılmıştı. Seçimlerin ardından Davutoğlu'nun partisinden 10 kişi milletvekili olmuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (9)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
9 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN