Demirören'in Ziraat Bankası'ndan aldığı kredi Meclis'e taşındı

Demirören'in Ziraat Bankası'ndan aldığı kredi Meclis'e taşındı

İYİ Parti Milletvekili Çıray, Demirören'in Ziraat Bankası'ndan aldığı 750 milyon dolarlık krediyi ödemediği yönündeki iddiayı Meclis'e taşıdı.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker yayınladığı 9. videoda Demirören'in Doğan Medya Grubu'nu satın almak için Ziraat Bankası'ndan aldığı 750 milyon dolarlık krediyi ödemeye başlamadığını iddia etti. İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, söz konusu iddiayı Meclis'e taşıdı.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre; Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle 7 soruluk önerge veren Çıray, krediyi ödemesi için İstanbul Kemer Country’de tarla durumunda olan bir arazinin Demirören’in üzerine geçirileceği, sonrasında ise bu arazinin arsa olarak imara açılıp değerinin artırılacağı iddiasının olduğunu belirtti. Çıray “Eğer bu doğruysa ve bu yöntemi meşrulaştırıp kredi tahsilatı bu şekilde yapılırsa banka yetkilileri de en az borçlu kadar bu suça ortak olacaktır” dedi.

'DEVLETİN YALNIZCA ZENGİN VE YANDAŞ İŞ İNSANLARI İÇİN ÇALIŞTIĞI ORTADA'

Yaşananların bir rejim sorunu olduğunu dile getire Çıray, "İçinden geçtiğimiz bu otokratik tek insan rejimi yerine kuvvetler ayrılığının olduğu demokratik bir anayasal hukuk devleti olsaydık şu ana kadar yargı çoktan harekete geçmişti. Öğrencimiz, çiftçimiz, esnafımız, işçimiz bankalara ve devlete olan borçlarını geciktirdiğinde telefonları susmazken, evlerine hacizler, banka hesaplarına blokeler gelirken yine vatandaşımızın vergileriyle medyanın nasıl ele geçirildiği, devletin yalnızca zengin ve yandaş iş insanları için çalıştığı apaçık ortadadır" ifadelerini kullandı.

VİRGİN ADALARI'NDAKİ ŞİRKETE VERİLEN KREDİYİ HATIRLATTI

Çıray, "Ziraat Bankası’nın asli görevi tarım sektörünü ve çiftçiyi desteklemek olması gerekirken, iktidar medyasının ve yandaş şirketlerin para aklama bankasına dönüşmüş" diyerek, geçmişte Virgin Adaları’nda kurulan şirkete verilen krediyi hatırlattı. 2014 yılında Ziraat Bankası’nın Turkcell’in Virgin Adaları’ndaki şirketine 1 milyar 636 milyon 770 bin dolar kredi verdiği fakat krediyi tahsil edemediğinin Sayıştay tarafından raporlandığını belirten Çıray, “O krediyi Turkcell'in çoğunluk hisselerinin sözde Türkiye'de kalması iddiasıyla verildiği açıklanmıştı” dedi.

'VARLIK FONU YOLSUZLUK ORGANINA DÖNÜŞTÜ'

Çıray, bu krediyi onaylayan kişi olan zamanın Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın bugün Turkcell yönetim kurulunda olduğunu ve aynı zamanda Ziraat Bankası iştiraklerinden olan Ziraat Katılım Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı seçildiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Bu konu gündem olduğunda Turkcell ve Ziraat Bankası birbirinden farklı açıklamalar yapmış ve durumu açıklığa kavuşturmak yerine daha da karanlık hale getirmişlerdi. Bugün Turkcell’in en büyük hissedarı olan Varlık Fonu ise şeffaflıktan ve denetimden uzak bir yolsuzluk organına dönüşmüş durumda.”

'BÖYLE DEVLET YÖNETİMİ OLMAZ'

12 Haziran 2020’de hiçbir bankacılık eğitimi ve deneyimi olmayan Hamza Yerlikaya’nın Vakıfbank Yönetim Kurulu’na atandığını hatırlatan Çıray “Sormak lazım Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıflar Bankası yönetim kurullarında en az on yıl bankacılık ve finans kariyeri bulunmayan, ekonomi ve finans alanlarında bir yüksekokuldan mezun olmamış kaç kişi vardır? Böyle devlet yönetimi olmaz. Türkiye artık bu ucube rejimi, antidemokratik yönetim anlayışını ve hukuksuzlukları daha fazla taşıyamaz. Artık mızrak çuvalı deldi. İlk seçimde iktidardan inecek ve bu millete hesap verecekler” açıklamasını yaptı.

Çıray, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede soruları şu şekilde sıraladı:

  • Söz konusu medya grubunun satışında Demirören Medya’nın Ziraat Bankası’ndan 750 milyon dolar kredi aldığı ve ödemediği doğru mudur? Eğer doğruysa bu kredi şu anda hangi aşamada tutulmaktadır? Kredinin geri ödeme planının detaylarını kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyor musunuz?
  • Söz konusu kredi için bir karşılık ayrılmış mıdır? Bu kredi eğer geri ödenmediyse sorunlu kredi olarak kayda geçirilmiş midir ve sorunlu kredi oranına hiç dahil edilmiş midir?
  • Söz konusu kredi gerçek dışı olarak kapatılıp açılmış mıdır ve bu işlem kaç kere yapılmıştır?
  • Bu kredi bankanın sermaye yeterliliği rasyosuna yansımış mıdır?
  • Bu kredi kullandırılırken teminat veya kefalet alındı mı? Eğer teminat alınmadıysa kredide imzası bulunan iki yetkili, kredi GMY, GM ve YK üyelerine usulsüzlük sebebi ile soruşturma açıldı mı?
  • Risk yönetiminden sorumlu müdür, teftiş kurulu başkanlığı ve yönetim kurulu üyelerinin yapılan söz konusu kredi işleminden haberleri var mıdır? Eğer yoksa buna kim engel olmuştur?
  • Kemerburgaz’da yolsuzluk yapılarak imara açılmak üzere zimmete geçirileceği iddia edilen bir arsa var ise söz konusu kredinin geri ödenmesinde bu yöntemin kullanılmasını meşru buluyor musunuz?

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN