Denemek için ekti seri üretime geçti! 30 yıl boyunca dayanıyor 500 kilo ürün veriyor! Şifasını dünya konuşuyor

Denemek için ekti seri üretime geçti! 30 yıl boyunca dayanıyor 500 kilo ürün veriyor! Şifasını dünya konuşuyor

İnternette görüp denemek için ektiği meyveden tam 500 kilo aldı. Merak ettiği meyveyi fideden yetiştirmeye başlayan Mehmet Kılıç, 210 metrekarede seri üretime geçti. İşte tüm detaylar…

Tayvan, Singapur, Güney Amerika bölgelerinin tropikal meyvesi şimdilerde Türkiye'nin gözde meyvesi haline dönüştü. Bilecik'in Bakırköy beldesinde kaktüsgiller familyasına ait pitaya ismiyle bilinen Ejder meyvesi üretimi yapan Mehmet Kılıç, hobi olarak başladığı işi seri üretime çevirdi. Deneme amaçlı 210 metrekarelik serasında Ekim işlemi yapan Kılıç şimdilerde talebe yetişemiyor. İşte tüm detaylar…

BERBERLİKTEN ÜRETİCİLİĞE

Yurt dışında oldukça popüler bir meyve olarak tüketilen ejder meyvesini Türkiye'de yetiştirmeye başlayan Mehmet Kılıç, "Mesleğim berberlik, burada kendimize ait iş yerimiz var. 4 veya 5 sene öncesi internetten gördüm bu meyveyi ve hobi amaçlı bu iklime uyar mı uymaz mı bilmediğim için küçük çaplı fide alıp denedim. Evin bahçesine küçük bir sera yaptım. Daha sonra burada meyve aldım ve bu meyveyi de Belediye Başkanımız Mustafa Yaman’a götürdüm. Mustafa başkan da burada yetiştiğini görünce çok sevindi sağ olsun.” dedi.

pitaya.jpg

Başkanın kendisine her türlü desteği verdiğini ifade eden Kılıç, kendisinden geniş çaplı bir girişimci olmasını istediğini söyledi. Bu konuda meraklı olduğu için teklifi hemen kabul ettiğiniz aktaran Kılıç, 2020 yılında 210 metrekarede sera yaparak işe başladığını söyledi. 3 senede büyük bir verim aldığını ifade eden Kılıç, 2 senedir güzel bir şekilde ürün aldığının altını çizdi. Mehmet Kılıç, Tayvan, Singapur, Güney Amerika bölgelerine ait tropikal meyvenin Türkiye iklimine çok güzel bir uyum sağladığını aktardı.

45 GÜNDE KIZARIYOR

İyi bakılması durumunda 30 yıla kadar dayanabilen bir bitki olan ejder meyvesi, Türkiye'nin verimli topraklarında da kaliteli ve lezzetli olarak yetiştiriliyor. Antalya, Mersin taraflarında üretim yapıldığını işaret eden Kılıç, sıcak iklimlerde çiçek açması ile birlikte 30-35 gün sonra meyve alabildiklerini belirtti. Bilecik'te ise bu sürecin 15 gün uzadığını söyleyen Mehmet Kılıç, 45 günden sonra meyvelerin kızardığını aktardı.

pitaya-1.jpg

700 KİLOYA YAKIN MEYVE ÇIKACAK

Meyvelerdeki aroma ve lezzetin 45 gün sonunda daha iyi bir hale geldiğini ifade eden Kılıç, Bu durumun daha dayanıklı, daha lezzetli ve daha iri meyveler ortaya çıkardığını söyledi. Başlarda çok fazla ümitli olmadığını aktaran Mehmet Kılıç, son günlerde ümidinin arttığını belirtti. Hedefini büyüterek daha büyük bir sera yapmak istediğini aktaran Kılıç, kendisinden gören arkadaşlarının da sera yapmak için başvurduğunu aktardı.

pitaya-2.jpg

Meyvelerin Temmuz ayında çiçek açmaya başladığını Ağustos'un 15'i itibariyle de meyve vermeye başladığını aktaran Kılıç, “Hava şartlarına göre tabi ocak ayına kadar devam ediyor. Yani bu da 4-5 kez ürün alıyoruz. Şu anda satma sorunumuz hiç yok. Özellikle pastanelerden çok talep var. Vatandaş bilmediği için tatma hevesinde olduğu için meraktan talep ediyor. İnternet üzerinden çok arayan oluyor. Yerimiz yol kenarında olduğu için serayı gören de gelip alıyor. Yani şu anda çok talep var aslında ama bizim tabi yeterli meyvemiz çıkmıyor. Bu sene yaklaşık 700 kilo civarında inşallah meyve çıkacak. Şu anda 500 kiloyu bulduk. 200 kilo daha alırsak inşallah 700 kilo civarında meyvemiz çıkmış olacak" sözlerini dile getirdi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN