Deneyelim diye ektiler, taleplere yetişemediler! Türkiye'nin her yerine satıyorlar: Buğdaydan bile hızlı büyüyor

Deneyelim diye ektiler, taleplere yetişemediler! Türkiye'nin her yerine satıyorlar: Buğdaydan bile hızlı büyüyor

Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde yaşayan çiftçi aile, bu ürün 3 yıl önce deneyelim diye ektiler, taleplere yetişemediler. Özellikle çölyak hastalarından yoğun bir talep alan aile, satışlarını Türkiye’nin her yerine yapıyor…

Kastamonu İhsangazi’da çiftçilikle uğraşan Yasin Ciğerci ile babası Sebahattin Ciğerci, atıl durumdaki tarım arazilerine 3 yıl önce karabuğday ekti. Glüten içermediği için çölyak hastalarının ihtiyacı olan karabuğdayı yetiştiren baba oğul, katma değerli üründen sağladıkları gelirden dolayı arazilerini karabuğday ile buluşturmayı sürdürüyor.

İlaç ve gübre kullanmadan doğal olarak yetiştirilen karabuğday, Temmuz veya Ağustos ayında hasat edilecek. Ardından değirmenden hiçbir ürün katılmadan un haline getirilen karabuğday, Türkiye’nin dört bir yanındaki çölyak hastaları ile fırınlara satılıyor.

kastamonuda-karabugday-ekimi-1.jpg

TEDİRGİN OLARAK EKTİLER YÜKSEK VERİM ALDILAR

Ürünü ilk ekecekleri zaman tedirgin olduklarını fakat sonradan yüksek verim alınca şaşırdıklarını ifade eden Yasin Ciğerci, “12 bin yıllık ata buğdayı siyez buğdayı üreticisiyim. Siyez buğdayımızı geçen aralık ayında ekmiştik. Greçka (karabuğdayımızı) da havaların soğuk olması sebebiyle mayıs ayının ilk haftasında ekememiştik. Bu hafta itibari ile toprakla buluşturuyoruz. Bu bizim için çok önemli bir ürün. Özellikle çölyak hastalarını ilgilendiren bir ürün olduğundan müşterilerimiz bize ‘karabuğday unu yapıyor musunuz’ diye soruyordu. Ben de iki yıllık araştırma yaptım. Bunu tohumunu ilk aldığımda çok pahalı bir şekilde tedarik etmiştim. Babama da danıştım, o da ‘yapabilir miyiz’ diye tereddüt etti. Daha sonra ektiğimiz de o da memnun kaldı. Halk arasında buğday olarak biliniyor ama aslında kuzugiller familyasından. Bunun ekimi de yetiştirmesi de çok farklı. Normal buğday 6-7 ayda büyürken bu daha hızlı büyüyor. Yaklaşık 1 metreye kadar da uzuyor. Bu verim olarak da bizim için daha iyi oluyor. Hiçbir gübre kullanmadan yetiştiriliyor. O anlamda da doğal. Sadece toprağı sevmesi gerekiyor. Burada toprağı sevdi, güzel de verim sağlıyor. Hasadını da temmuz-ağustos aylarında yapıyoruz. Bunu hiçbir ürünle karıştırmadan saf olarak un haline getiriyoruz. Analizini yapıp unumuzu Türkiye’nin her yerindeki müşterilerimize gönderiyoruz" dedi.

“ÇOK İLGİ GÖRÜYOR, HER ZAMAN ÜRETECEĞİM”

Karabuğdaya Türkiye’nin dört bir yanından ilgi olduğuna dikkat çeken Ciğerci, “Biz bunu katma değerli ürün haline getirip insanlara sunuyoruz. Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak bir ürün. Daha yeni bilinmeye başladı. İhsangazi ilçesinde de ilk eken benim. Onun için çok mutluyum. Halkımızın, hastalarımızın sorunlarına çözüm olabiliyorsak ne mutlu bize. O yüzden her zaman üreteceğim. Çok ilgi görüyor. Şu an ülkenin her şehrine gönderiyoruz. Günümüzde hastalıklar çoğaldığı için, glütensiz bir ürün olmasından dolayı ilgi görüyor. Buğdayda glüten hiç yok. Normal buğdayları tüketemiyorlar. Günümüzdeki üretilen unların içeriği bilinmiyor. Biz en doğal şekilde müşterilerle buluşturuyoruz” şeklinde konuştu.

kastamonuda-karabugday-ekimi-2.jpg

“DAHA ÇOK EKONOMİK GELİR SAĞLIYOR”

Ürünün kendileri adına kazançlı olduğunu ve bundan mutluluk duyduklarını belirten baba Sebahattin Çiftçi ise şunları söyledi:

“İhsangazi ilçesinde karabuğday yetiştirmekteyiz. Bazı kişiler neden erken ekmediğimizi sormuyor. Soğuk havalardan dolayı daha yeni ekebiliyoruz. İyi bir verim almaya çalışacağız. 3 senedir ekmekteyiz. Kendimiz işleyerek un olarak satıyoruz. Bu ürünün ekonomik değeri daha yüksek olduğu için bizim için daha çok ekonomik gelir sağlıyor”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN