Denizli Devlet Hastanesi'ne ait rapor yapının çürük olduğunu ortaya çıkardı

Denizli Devlet Hastanesi'ne ait rapor yapının çürük olduğunu ortaya çıkardı

Deprem bölgesinde bulunan Türkiye'de çürük yapılar adeta felaket için gün sayıyor. Denizli Devlet Hastanesi için 2017 yılında hazırlanan deprem analiz raporu ortaya çıktı. Rapora göre hastanenin kolon ve kirişlerin yüzde 90’ı çürük. Önlem alınmamasına yönelik tepkiler yükseldi.

Deprem kuşaklarının üstünde yer alan Türkiye, geçmişten bugüne büyük felaketlerle karşı karşıya kaldı. Tüm uyarı ve tepkilere rağmen Türkiye'de depreme yönelik tam anlamıyla bir korunma sağlanamadı.

Yaklaşık bir yıl önce Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkımı henüz ortadan kaldırılamamışken Türkiye'nin birçok noktasında bulunan çürük yapılar ölüm saçmak için bekliyor.

DEVLET HASTANESİ ÇÜRÜK ÇIKTI

Birinci derece deprem bölgesindeki Denizli'de, 2017 yılında hazırlanan deprem analiz raporlarına göre Denizli Devlet Hastanesi'ne ait yapılar çürük çıktı.

BirGün'den Timur Soykan'ın haberine göre 2017 yılında HEFE İnşaat Danışmanlık Ticaret Ltd Şti, Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Haydar Kayhan’ın danışmanlığında Denizli Devlet Hastanesi Deprem Performans Analiz Raporu hazırlandı. Raporda binanın depremde yıkılacağı tespit edildi.

Ancak aradan geçen 7 yılda sadece başhekimliğin bulunduğu A Blok güçlendirildi. Diğer bloklarda hiçbir güçlendirme yapılmadı.

'HASTANENİN BULUNDUĞU ZEMİN KİLLİ KUM'

7 yıldır hasıraltı edilen Zemin Etüd Raporu’nda Denizli’nin 1. Derece Deprem Bölgesi olduğu ve deprem aktivitesinin geçmişten bugüne çok yoğun olduğu anlatılıyor. Hastanenin bulunduğu zeminin killi kum olduğu ve 4 metre derinlikte su başladığı belirtiliyor. 6 ve daha büyük deprem olması halinde sıvılaşma riski olduğu ifade ediliyor.

Raporda hastanenin blokları tek tek incelenirken, kolon ve kirişlerin vahim durumu da tablolarla gösteriliyor.

KOLON VE KİRİŞLERİN ÇOĞU ÇÜRÜK

A1 Blok’taki toplam 5 katta 146 kolon bulunyor. Bunlardan sadece 7 tanesi depreme karşı dayanıklı görünüyor. 139 kolon depremde yıkılacak, yani bina yerle bir olacak. A1 Blok’ta 126 adet kiriş var. Bunlardan sadece 2 tanesi çürük değil. 124 kiriş depreme dayanamayacak.

B Blok’ta durum farksız. Yapıya ait elemanların Can Güvenliği Performans Seviyesi ve Hemen Kullanım Performans Seviyesi incelemelerinde durumun ne kadar vahim olduğu gözler önüne seriliyor. 5 katlı B1 Blok’taki kolon ve kirişlerinin incelemesinin sonucu şöyle: "84 kolondan 14 tanesi çürük değil. 60 kolon ise can güvenliğini sağlayamayacak halde. Bu yapıdaki 48 kirişin ise sadece 1 tanesi çürük değil, 47 adet kiriş depreme dayanıksız."

C1 Blok’ta ise 8 kat var. Buradaki 262 kolondan 58'i can güvenliğini sağlayabilecek performansta çıktı. 204 kolon ise çürüktü. 224 kirişin ise sadece 33 tanesi can güvenliğini sağlayabilecek nitelikteydi.

AMATEM’in olduğu D Blok’un da depreme karşı dayanıksız olduğu tespit edildi. F Blok’ta sonuçlar korkunç çıktı. F1 Blok’taki 167 kolondan sadece 6 tanesi can güvenliğini sağlayacak performansta çıktı. 161 tanesi depremde binayı taşıyamazdı. 126 kirişten ise sadece 3 tanesi sağlam çıktı. F Blok da deprem olması halinde içindekilere mezar olacak.

Hastanenin E ve G blokları, 2000 yılından sonra yapılmıştı ve diğer bloklara göre daha iyi durumdaydı. İnceleme raporunda A, B, C, D, F bloklarının yıkılıp yeniden yapılması gerektiği belirtildi. E ve G blokların ise güçlendirilebileceği anlatıldı.

7 YILDIR HİÇBİR ADIM ATILMADI

6 Şubat depreminde yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği hastaneler gibi Denizli Devlet Hastanesi ölümü bekliyor. Genel Sağlık İş Sendikası defalarca hastane binası önünde basın açıklamaları yaptı. Ama 7 yıldır hiçbir adım atılmadı.

Denizli’de yapılması planlanan 1000 yataklı şehir hastanesinin inşaatına ise 2020 yılından beri başlanamadı. 4 kez ihale iptal edildi. İlk ihale 1,5 milyar TL iken 2023’teki ihalede bedel 4,5 milyar TL’ye çıktı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN