DEVA Partili Dalgın'dan Bakan Şimşek'e şeffaflık çağrısı: TÜİK neden verileri açıklamaktan kaçınıyor?

DEVA Partili Dalgın'dan Bakan Şimşek'e şeffaflık çağrısı: TÜİK neden verileri açıklamaktan kaçınıyor?

DEVA Partisi Milletvekili Burak Dalgın, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e verdiği soru önergesinde TÜİK'in enflasyon verilerini neden açıklamadığını sordu ve şeffaflık ilkesine uyulması gerektiğini vurguladı.

DEVA Partisi Balıkesir Milletvekili Burak Dalgın, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e hitaben hazırladığı soru önergesinde, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) enflasyon hesaplamasında kullanılan ortalama madde fiyat listesinin açıklanmaması konusunu gündeme taşıdı. Dalgın, Bakan Şimşek'e şu soruyu yöneltti: “Ortalama madde fiyatları neden açıklanmıyor? Göreve geldiğinizde toplumsal refahı artırma hedefinizle bağlantılı olarak açıkladığınız şeffaflık ilkesini TÜİK için uygulayacak mısınız?”

Burak Dalgın, TÜİK'in enflasyon hesaplama yöntemlerine dair önemli bir soru önergesi hazırlayarak, TÜİK'in Haziran 2022'de ortalama madde fiyat listesini açıklamayı durdurmasının ardından ortaya çıkan belirsizlikleri ve şeffaflık eksikliğini ele aldı. Ayrıca, TÜİK’in, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile yaşadığı yargı sürecine de değinen Dalgın, şu ifadeleri kullandı:

“Bakanlığınız ile ilişkili kurum olan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran 2022'de enflasyon hesaplamasında kullanılan ortalama madde fiyat listesinin açıklanmasını durdurdu. Ocak 2003 ile 3 Mayıs 2022 arasında sürekli olarak yayımlanan ve 400'den fazla maddenin ortalama fiyatlarını içeren liste belirtilen tarihten sonra yayınlanmadı.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) TÜİK tarafından verilen 15/05/2024 tarihli (E-69662481-622.03-35790) resmi yazıda, “2022 yılı mayıs ayından itibaren Kurumumuz tarafından hesaplanmayan ve yayımlanmayan ortalama madde fiyatlarının, halen Kurumda mevcut olmaması nedeniyle gönderilmesi mümkün olmamıştır.”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 13/06/2024 tarihli kamuoyu duyurusunda tüketici fiyat endeksi (TÜFE) hesaplamalarının Avrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT) Harmonize Tüketici Fiyat Endeksleri Metodoloji El Kitabı norm ve standartlarına uygun yürütüldüğünü açıkladı. Buna ek olarak, ortalama madde fiyatlarının hesaplanmasının yanıltıcı sonuçlara yol açtığını belirtti.”

DALGIN'IN YÖNELTTİĞİ SORULAR

Burak Dalgın, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e şu soruları yöneltti:

  1. Ortalama madde fiyatları neden açıklanmıyor?
  2. Göreve geldiğinizde toplumsal refahı artırma hedefinizle bağlantılı olarak açıkladığınız şeffaflık ilkesini TÜİK için uygulayacak mısınız?
  3. DİSK’e TÜİK’in verdiği cevapta, “Ancak 2022 yılı mayıs ayından itibaren Kurumumuz tarafından hesaplanmayan ve yayımlanmayan ortalama madde fiyatlarının, halen Kurumda mevcut olmaması nedeniyle gönderilmesi mümkün olmamıştır.” deniliyor. Durum böyleyse TÜFE endeksi nasıl hesaplanıyor? Bu cevap sizi tatmin ediyor mu? Bu cevabın enflasyon verilerine olan güvensizliği daha da artırdığını düşünüyor musunuz?
  4. Milyonların alım gücünü ve refahını ilgilendiren bir konuda böylesine gayri ciddi bir yaklaşım gösteren TÜİK üst yönetimini değiştirmeyi düşünüyor musunuz?
  5. TÜİK istatistiklerinin güvenilirliğini ve kalitesini kontrol edecek akademisyen ve uzmanlardan oluşan bağımsız bir komite oluşturmayı düşünüyor musunuz?

Bu sorularıyla Burak Dalgın, TÜİK’in şeffaflık ilkesi çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in konuya ilişkin net bir açıklama yapmasını talep etti. TÜİK’in enflasyon hesaplamalarında kullandığı verilerin kamuoyu ile paylaşılmasının, ekonomik güvenin tesis edilmesi açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN