DEVA Parti'li Ekmen bir kez daha hatırlattı: Mersin'de 7 yangın söndürme ihalesi iptal edildi

DEVA Parti'li Ekmen bir kez daha hatırlattı: Mersin'de 7 yangın söndürme ihalesi iptal edildi

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Tasarruf Genelgesi gerekçesiyle Mersin'in 7 ilçesinde yangın söndürme ihalelerinin iptal edildiğini belirtti. Ekmen, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü'nün bu iddiaları yalanlamasının ardından, belgelerle desteklediği ihale iptallerini kamuoyuna duyurdu.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, 17 Mayıs 2024 tarihli Tasarruf Genelgesi gerekçe gösterilerek orman yangınlarıyla mücadele amaçlı çıkılan ihalelerin bir bir iptal edildiğini duyurup nedenini sorduktan sonra bu iddialar Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü tarafından yalanlanmıştı.

Yetkililerden itirazlar yükselirken, Ekmen Mersin’in 7 ilçesinde yangın söndürme ihalelerinin aynı gerekçeyle iptal edildiğini belgeleriyle ortaya koydu.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından olayın yalanlandığını belirten Ekmen, "Bazı haberlerdeki eksik veya yanlış bilgi ve yorumları yalanlamışsınız. Bravo. Aşağıdaki fotoda bir kısmı yer alan, kamu ihale kurumu veri tabanından tespit edilmiş işler iptal edildi mi? Edilmedi mi? İptal edildiyse, iptal gerekçesi ne? Ve bu durum o bölgede yangınla mücadeleyi nasıl etkileyecek?" demişti.

Ekmen, 30 Haziran tarihinde Tasarruf Genelgesi kapsamında bazı yangın söndürme hizmet ihalelerinin neden iptal edildiğini sosyal medya platformu X üzerinden attığı şu paylaşımı yaptı:

1. Bozyazı Orman İşletme Müdürlüğü, orman ve kırsal alan yangın söndürme işçiliği ve yangına yönelik malzeme alımı ve şoförlü minibüs kiralama ihalesi tasarruf tedbirleri gerekçesiyle 12.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir.

2. Tarsus orman, kırsal alan yangın söndürme işçiliği ve yangın malzeme alımı işi ihalesi ödeme bütçesinin türünün değiştirilmesi sebebiyle 04.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir.

3. Çamlıyayla Orman İşletme Müdürlüğü 2024 yılı orman ve kırsal alan yangın söndürme işçiliği ve yangınla mücadele malzemeleri alınması hizmet alımı işi ihalesi tasarruf tedbirleri gerekçesiyle 06.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir.

4. Silifke Orman İşletme Müdürlüğü, orman ve anız yangınlarına ilk müdahale için; işçi, mühendis, malzeme alımı ve minibüs kiralama işi ihalesi tasarruf tedbirleri gerekçesiyle 06.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir.

5. Gülnar Orman İşletme Müdürlüğü, orman ve anız yangınlarına ilk müdahale için 30 işçi ve 1 orman mühendisi, malzeme alımı ve 16+1 kişilik minibüs kiralama işi ihalesi tasarruf tedbirleri gerekçesiyle 06.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir.

6. Anamur Orman İşletme Müdürlüğüne orman ve kırsal alan yangın söndürme işçiliği ve yangına yönelik malzeme alımı ve şoförlü 14+1 kişilik minibüs kiralama hizmet alım işi ihalesi Orman Genel Müdürlüğü’nden sayılı emir ile 06.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir.

7. Mut 2024 orman ve kırsal alan yangın söndürme işçiliği ve yangınla mücadele malzemeleri hizmet alımı işi ihalesi tasarruf tedbirleri gerekçesiyle 06.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir."

Ekmen, bu ihalelerin artık doğrudan temin yoluyla yapılacak olsa dahi, olası bir yangın ihtimalinde büyük bir risk oluşturduğunu ifade etti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN