Devlet'ten çiftçilere tam destek! Tarlalarınız boş kalmayacak: Tarım Bakanlığı harekete geçti

Devlet'ten çiftçilere tam destek! Tarlalarınız boş kalmayacak: Tarım Bakanlığı harekete geçti

Türkiye ekonomisinde etkilenen çiftçilere müjdeli haber geldi. Devlet tarafından alınan karar sonrasında tarla sahibi olan çiftçilere yeni bir destek paylaşıldı. Ülke genelinde yapılacak olan desteğin detayları kısa süre önce paylaşıldı. İşte tüm detaylar...

Ülkemizde yer alan yüksek enflasyon ve ekonomik sıkıntılar vatandaşın cebine yansıyor. Tarım Bakanlığı tarafından alınan yeni karar ile birlikte çiftçilere yeni destekler paylaşılacak. Alınan kararda çiftçiler tarafından işlenmeyen tarım arazileri mülkiyet hakkına tabi olunmadan üretime kazanç sağlayacak.

EKİM YAPAMAYAN ÇİFTÇİLERE MÜJDE

Göç, ihtilaf, hisselik ya da başka nedenlerden dolayı üst üste 2 yıl boyunca ekilmeyen araziler kiraya verilecek. 81 ili kapsayan yeni karar ile birlikte 2.1 milyon futbol sahası büyüklüğündeki 1.5 milyon hektarlık tarım arazisinin boş kaldığı belirtildi.

Hesaplamaların da yapılmasıyla birlikte üretime kazandırılması amacıyla bu tarlaların ekonomiye yıllık getirisi 14 milyar TL ve ürünlerin pahalılığını da düşüreceği öngörülüyor.

temporary-foreign-workers-program.jpg

EKİLMEYEN TARLALAR KİRALANIYOR

Tarla kiralama işlemlerinde öncelik bulunduğu köylüler ya da sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarına sunulacak. Kira bedelleri merak konusu olurken, kiralayanın yetiştireceği ürünler internet üzerinden duyurulacak. Nisan ayı ile birlikte alınan karar ile birlikte "Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlandı. Sözleşmeli üretimi özendirmek amacıyla alınan kararda mülkiyet hakkına dokunmadan tarlaların üretime kazandırması konusunda karar alındı.

Bakanlık, hazine arazileri hariç mülkiyeti kişiye ait olan, mülkiyet ihtilafı, parçalılık, tarımsal faaliyete son verilmesi, göç ya da başka sebeplerden dolayı 2 yıl boyunca üst üste ekilmeyen tarım arazilerini üretime katma kararı aldı. Bakanlık tarafından yürütülen proje kapsamında 4. 5 milyon dekar alanda tarımsal üretim yapılıyor.

1686214371-priroda-club-p-zemlya-pole-pinterest-40.jpg

GENÇ ÜRETİM TEŞVİK EDİLECEK

Sabah'ta yer alan bir habere göre tarım konusunda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz açıklamalarda bulundu. Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nde tarım sektörü temsilcileriyle buluşarak, reform dönemine giriş yapıldığını söylemesiyle birlikte, "Gençlerin kent çeperlerinde üretim yapması teşvik edilecek. Hangi ölçekte olursa olsun aile işletmeciliğini de mutlaka korumamız, desteklememiz gerekiyor. Kırsal alanda sosyal desteklerimizle tarımsal desteklerimizin birbirini tamamlayıcı bütünlük arz eden bir şekilde ele alınması son derece önemli" açıklamalarında bulundu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (10)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
10 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN