Dışişleri Bakanlığı'ndan AB'ye 'Kıbrıs' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı'ndan AB'ye 'Kıbrıs' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı'ndan, AB zirvesinin sonuç bildirisinde Türkiye ile ilişkilerle ilgili bölümünde yer alan "Kıbrıs sorunu" hakkında açıklama geldi. Açıklamada, "Türkiye-AB ilişkilerinde ilerleme sağlanmasıyla Kıbrıs sorununun ilintilendirilmesi tarafımızdan hiçbir zaman kabul görmeyecektir" ifadesi yer aldı.

Avrupa Birliği (AB) Devlet ve Hükümet Başkanları Özel Zirvesi'nin sonuç bildirisinin Türkiye ile ilişkilerle ilgili bölümünde yer alan "AB, Kıbrıs çözüm sürecinin tekrar başlatılmasına ve ilerleme kaydedilmesine kayda değer bir önem veriyor. Bu AB-Türkiye işbirliğine de önemli katkı sağlayabilir" ifadelerine yer aldı.

Dışişleri Bakanlığı, 17-18 Nisan’da gerçekleştirilen AB Devlet ve Hükümet Başkanları Özel Zirvesi sonuçları hakkında yazılı açıklama yaptı.

'KIBRIS SORUNUNUN İLİNTİLENDİRİLMESİ KABUL GÖRMEYECEK'

Zirvesi’nde Türkiye’ye ilişkin kabul edilen kararlara yönelik, "Türkiye-AB ilişkilerinde ilerleme sağlanmasıyla Kıbrıs sorununun ilintilendirilmesi tarafımızdan hiçbir zaman kabul görmeyecektir" denilerek, şunlar kaydedildi:

"Dışişleri Bakanlığı, 17-18 Nisan 2024 tarihli AB Devlet ve Hükümet Başkanları Özel Zirvesi sonuçları hakkında açıklama yayımladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada zirve sonuçlarında Türkiye’nin iş birliği ve karşılıklı fayda sağlamaya yönelik bir ilişki geliştirilmesinin AB’nin stratejik menfaatine olduğu vurgulanmaktadır. Buna karşın, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell ve AB Komisyonu tarafından hazırlanan AB-Türkiye ilişkilerine dair Ortak Bildirim’de yer alan tavsiyelere ilişkin somut bir karar alınamaması ciddi bir tutarsızlıktır."

'BU ZİHNİYET KÜRESEL MESELELERE YAPICI BİR KATKI SUNAMAZ'

"Türkiye-AB ilişkilerini Kıbrıs meselesine indirgeyen anlayıştan vazgeçilmesi gerekmektedir. Böylesi bir zihniyet, Kıbrıs sorununa veya diğer bölgesel ve küresel meselelere olumlu ve yapıcı bir katkı sunamaz" ifadeleri yer alan açıklamada, "Aday ülke Türkiye, AB üyeliği konusunda kararlılığını korumaktadır. Bununla beraber iş birliğimizin seçici bir anlayışla bazı alanlarla sınırlanmasını reddediyoruz. AB ile diyaloğumuzu mütekabiliyet çerçevesinde AB’nin önümüzdeki dönemde Türkiye’ye yönelik adımlarının hızı, düzeyi ve kapsamına göre ele alacağız" denildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN