Çavuşoğlu: Türkiye Kavala ile ilgili AİHM kararlarına uydu

Çavuşoğlu: Türkiye Kavala ile ilgili AİHM kararlarına uydu

TBMM'de bütçe görüşmelerinde konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Osman Kavala'nın tutukluluğuyla ilgili dikkat çeken ifadelerde bulundu. Çavuşoğlu, “Türkiye Kavala hakkında AİHM kararını uygulamıştır ve serbest kalmıştır. Ama Kavala hakkında başka davalar olduğu için Kavala hapisten çıkamamıştır ama o ilgili karar uygulanmıştır” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Genel Kurulunda, Bakanlığının 2022 yılı bütçesinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin Afganistan'a asker göndermeyeceğini söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin Sincar'da Ezidileri değil PKK'yı hedef aldığını bildirdi.

Katar Dışişleri Bakanının, "Türkiye ekonomisi çok iyi fırsatlar sunuyor" dediğini anımsatan Çavuşoğlu, "Her ülke kullanıyor bunu. Bir ülkenin iyi fırsatlar sunması demek, o ülkedeki ekonomik şartlar iyi demektir. Elbette her yatırımcı bunu değerlendirmek ister. Diğer taraftan soruyu soran gazeteci dediğiniz kişi kasıtlı ve yanlış bir soru sordu. Ben de gerekli cevabı verdim. Sorusunun yanlış olduğunu söyledim ve doğru bilgileri kendisine verdim." diye konuştu.

Ermenistan konusunda büyükelçilik değil özel temsilci atanacağını söylediğini anımsatan Çavuşoğlu, "Azerbaycan da bunun son derece isabetli olduğunu söyledi. Biz her konuyu Azerbaycan ile koordine ediyoruz, konuşuyoruz, onlarla beraber karar veriyoruz. Ermenistan, bu son yaşananlardan ders alıp barışı, huzuru tercih ederse büyükelçilik de açılabilir. Bu konuda yine Azerbaycan ile birlikte karar veririz." değerlendirmesinde bulundu.

Mahkemelerin 4 yılı aşkın cezaevinde tutulan iş insanı Osman Kavala kararına ilişkin olarak da konuşan Çavuşoğlu, “Türkiye Kavala hakkında Avrupa İnsan hakları Mahkeme (AİHM) kararını uygulamıştır ve serbest kalmıştır. Ama Kavala hakkında başka davalar olduğu için Kavala hapisten çıkamamıştır ama o ilgili karar uygulanmıştır” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın, Türkiye'nin Washington Büyükelçisinin, Henri Barkey ile görüştüğü iddiasına işaret ederek, "Büyükelçim 'Görüşmedim' diyor. İddia sahibi iddiasını kanıtlamakla mükelleftir, aksi takdirde ona ne dendiğini siz çok iyi biliyorsunuz, 'müfteri' denir. Ayrıca sizin temsilcinizin görüştüğünü kabul ettiniz; madem ihanettir, madem kabul edemezsiniz, madem sessiz kalamazsınız, gereğini yaparsınız." diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş'ın eleştirilerine Çavuşoğlu, "Ben konuşurken milletimi referans alırım, milletimin adına konuşurum ve nasıl konuşacağımı da PKK güdümünde bir partinin mensubundan öğrenecek değilim." yanıtını verdi.

Beştaş da yeniden söz alarak, "Siz millete dayanıyorsunuz da biz ağaçlara mı dayanıyoruz? Bizi buraya halk getirdi." ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, RTÜK, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Kapadokya Alan Başkanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı ve Türk Akreditasyon Kurumunun 2022 yılı bütçeleri kabul edildi.

TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, bütçelerin kabul edilmesinin ardından birleşimi saat 11.00'te toplanmak üzere kapattı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (7)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
7 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN