DİSK'ten asgari ücret çağrısı: Yılda dört kez güncellenmeli

DİSK üyeleri, 'gelirde ve vergide adalet' ile 'insanca yaşanacak ücret' talepleriyle Beşiktaş Barbaros Meydanı’nda bir araya geldi. Burada basın açıklaması gerçekleştiren DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, alım gücünün giderek gerilediğini belirterek, "Enflasyon tek haneli rakamlara düşene kadar asgari ücret yılda 4 kez güncellenmelidir." diye konuştu.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) tarafından, 'gelirde ve vergide adalet' ile 'insanca yaşanacak ücret' talepleriyle 11 farklı kent meydanında düzenlenen işçi buluşmalarının sonuncusu Beşiktaş Barbaros Meydanı’nda gerçekleştirildi. Meydanda bir araya gelen DİSK üyeleri, taleplerine ilişkin sloganlar attı ve halay çekti.

haber-gorseli-001.jpg

Eyleme Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ve DİSK Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

4-001.jpg

'HEPİMİZ HAKKIMIZI İSTİYORUZ'

Basın açıklamasını gerçekleştiren DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "Günlerdir gelirde adalet vergide adalet insanca yaşayacak bir ücret için alanlarda, meydanlarda, sokaklardayız. İş yerlerinden başlayan bu mücadelemiz geçtiğimiz ay İstanbul’dan Ankara’ya yaptığımız yürüyüşle devam etti ve bu yürüyüşte İstanbul’da Kadıköy meydanından yola çıkarken demiştik ki yine burada olduğu gibi bütün dostlarımızla yoldaşlarımızla birlikteydik bu yolu yalnız yürümeyeceğiz dedik. Gerçekten de öyle oldu. Gelirde adalet istiyoruz; vergide adalet istiyoruz. Hepimiz çalışıyoruz üretiyoruz ve hakkımızı istiyoruz. Hakkımızı almak için mücadele veriyoruz." dedi.

3-001.jpg

'ADİL VERGİ İÇİN BİR KEZ DAHA ÇAĞRI YAPIYORUZ'

Çerkezoğlu, "Şimdi buradan milyonlarca işçi emekçi emekli kadın genç bu ülkenin bütün yurttaşları olarak adil bir vergi sistemi için o 5 maddelik kanun teklifimizin meclisten geçirilmesi için mücadeleyi büyütüyoruz. Buradan Beşiktaş meydanından bir kez daha adaletli bir vergi sistemi için kanun teklifimizin meclisteki bütün siyasi partilerin ve 600 milletvekilinin oy birliğiyle meclisten geçirilmesi için bir kez daha çağrı yapıyoruz." diye konuştu.

2-002.jpg

'ASGARİ ÜCRET YILDA DÖRT KEZ GÜNCELLENMELİ'

Alım gücünün düştüğüne işaret ederek asgari ücret çağrısında bulunan Çerkezoğlu, "2013 yılında bir asgari ücretli bir yıllık geliri ile 31 Cumhuriyet altını alırken bugün bir asgari ücretli ancak 9 tane altın alabiliyor bir yıllık geliriyle. Yani bir asgari ücretli bu 10 yılda 22 Cumhuriyet altını kaybetti. Yani alım gücümüzün giderek gerilediği ama asgari bir otlama ücreti olduğu bir süreçteyiz. Bir de şimdi diyorlar ki bir tane asgari ücret belirleyeceğiz ve 2024 yılının sonuna kadar bu işi bitireceğiz.

1-012.jpg

Bir asgari ücret belirleriz, bu işi bitiririz diyenlere bugün buradan Beşiktaş Meydanı'ndan bir kez daha sesleniyoruz. Türkiye işçi sınıfı açısından, DİSK açısından bu iş burada bitmez. Enflasyon tek haneli rakamlara düşene kadar asgari ücret yılda dört kez güncellenmelidir. Bizim açımızdan, 'Bir seferde bu işi bitiririz' diyenlere, asgari ücrete yapılan artışı hiç etmeye çalışanlara bugün buradan bir kez daha diyoruz ki bu iş burada bitmez. Emeğimize ekmeğimize sahip çıkacağız ve bu adaletsiz düzeni hep birlikte değiştireceğiz." şeklinde konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN