Diyanet'ten Kurban Tebliği: Cezalarda büyük artış

Diyanet'ten Kurban Tebliği: Cezalarda büyük artış

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2024 Yılı Kurban Hizmetleri Tebliği, kurban satış ve kesimine ilişkin kuralları belirledi. Cezalarda geçen yıla göre büyük bir artış söz konusuyken parklar, bahçeler, caddeler, sokaklar ve bina önlerinde kurban satışı ve kesimine uygun olmayan yerlerde faaliyet gösterenlere Çevre Kanunu'nun 20. maddesi kapsamında 4 bin 810 lira idari para cezası uygulanacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2024 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ'i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan tebliğde yer alan düzenlemelere göre, kurban kesimine uygun olmayan umuma açık alanlarda faaliyet gösterenler ile gerekli önlemleri almayanlara yönelik idari para cezaları artırıldı.

CEZALARDA BÜYÜK ARTIŞ

Özellikle parklar, bahçeler, caddeler, sokaklar ve bina önlerinde kurban satışı ve kesimine uygun olmayan yerlerde faaliyet gösterenlere Çevre Kanunu'nun 20. maddesi kapsamında 4 bin 810 lira idari para cezası uygulanacak. Geçtiğimiz yıla göre ceza miktarı belirgin bir şekilde artış gösterdi.

Kurban kesimi sırasında gerekli yasaklara uymayanlar ile kurban atıklarını toprağa vermeden tesislere önlem almayanlara ise Çevre Kanunu'nun ilgili maddelerine göre idari para cezaları uygulanacak. Toplu kesimler için 464 bin 585 TL, konutlarda ise 11 bin 540 TL idari para cezası kesilecek. Geçtiğimiz yıl bu ceza miktarları daha düşük seviyelerdeydi.

Ayrıca, cadde, sokak ve parkları kurban kesim yeri olarak kullananlar ile kesim sonrası kan, atık ve iç organları bu alanlarda bırakanlara da yetkili birimlerce yasal yaptırımların uygulanacağı belirtildi.

Hayvanların kesimi sırasında Hayvanları Koruma Kanunu'nun öngördüğü özel koşullar dikkate alınacak ve ehliyetli kişilerce hijyenik kurallara uygun olarak gerçekleştirilecek. Bu kurallara uymayanlara hayvan başına 10 bin 101 TL idari para cezası uygulanacak.

Son olarak, hayvanlara kötü davranan, acımasızlık ve zalimlik yapan, fiziksel ve psikolojik acı çektirenler ile bakımlarını ihmal edenlere ise 7 bin 216 lira idari para cezası verilecek. Geçtiğimiz yıla göre bu ceza miktarı da artış gösterdi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN