Back To Top
Diyanet'ten şaşırtan fetva: Konut için faiz helal

Diyanet'ten şaşırtan fetva: Konut için faiz helal

 - Son Güncelleme: 15.01.2020 Çarşamba 01:42
Diyanet\'ten şaşırtan fetva: Konut için faiz helal
- A +

Din İşleri Yüksek Kurulu ‘TOKİ’nin Sosyal Konut Projesi’nin dini hükmü nedir?’ sorusuna dikkat çeken cevap verdi. Sosyal konutların kamu bankalarınca kredilendirildiğini ve amacın faiz getirisi olmadığını kaydeden kurum tarihinde ilk kez faize cevaz veren bir yaklaşım gösterdi, “Bu niyet doğrultusunda projelerden yararlanmak caizdir” açıklaması yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı yine skandal bir açıklamaya imza attı. İslam’a göre faizin haram olduğu bilinirken, sosyal konutların kamu bankalarınca kredilendirildiğini ve amacın faiz getirisi olmadığını kaydeden kurum “Bu niyet doğrultusunda projelerden yararlanmak caizdir” açıklaması yaptı. Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) sosyal konut projelerinde ev satmak için kullandırılan kredilerin cevabı çok tartışılacak bir fetvayı gündeme getirdi. Diyanet, TOKİ’nin sosyal konutları için şu ifadeleri kullandı: “Bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil. Belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir.”

20-01/15/mans.png

 Independent Türkçe’nin haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu ‘Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dini hükmü nedir’ sorusuna cevap verdi: “İslam’da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir. TOKİ aracılığıyla devreye alınan son uygulama ise devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyal konut projesidir. Bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır. Bu itibarla, devlet TOKİ’nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkânı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir.” Paylaşımın ardından Diyanet’in fetvası gündem oldu. Sosyal medyada tepki mesajları paylaşıldı.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN