Dünyada Van dışında bir yerde yetişmiyor! Öyle bir kazancı var ki… Köylü bu yüzden büyükşehire göçmüyor

Dünyada Van dışında bir yerde yetişmiyor! Öyle bir kazancı var ki… Köylü bu yüzden büyükşehire göçmüyor

Van’ın Gürpınar ilçesinde yetiştirilen o hayvan dünyada Van dışında bir yerde yetişmiyor. Nesli koruma altına alınan tür için köylüler seferber olurken, sırf onu yetiştirmek için büyükşehire göçmüyorlar…

Dünyada Van Gürpınar dışında bir yerde yetişmeyen ve nesli koruma altına alınan Nodruz koyunu, 1990’lı yıllarda göç etmeyi bırakan Geçerli köylüsü sayesinde yok olmaktan kurtuldu. Büyükşehir yasası ile mahalle olan Geçerli’de hayatını devam ettiren Ömer Ertaş, "Bizim köyümüz, aslında Norduz koyununun neslini kurtardı" dedi.

norduz-koyunu-3.jpg

DAYANIKLILIĞI, YAŞAM SÜRESİ VE ADAPTASYON YETENEĞİYLE DİKKAT ÇEKİYOR

Dünyada yalnızca Gürpınar’ın Norduz bölgesinde yaşayan koyun türü; dayanıklılık, yaşam süresi ve adaptasyon yeteneği ile dikkat çekiyor. Bu tür uzun bacakları ve yüksek yapısı, boynu tamamen yapağı ile kaplı, üç parçalı kuyruklu, siyah beyaz ve kül renkli, erkekleri boynuzlu dişileri ise yarısı boynuzlu bir ırk olarak ön plana çıkıyor.

norduz-koyunu-2.jpg

Bu ırkın eti, sütü ve diğer özellikleri açısından diğer koyunlara göre daha kaliteli verim elde edildiği biliniyor. Koyunun bir diğer dikkat çeken özelliği ise 13 kaburgasının olması.

norduz-koyunu-1.jpg

NORDUZ KOYUNUNUN NESLİNİ KURTARAN KÖY

Hala hayvancılığın devam ettiği Gürpınar’a yaklaşık 60 km uzaklıkta bulunan Geçerli Mahallesi’nde yaşayan Ömer Ertaş, güvenlik nedenlerinden dolayı 1990’lı yıllarda başlayan göçlere değinerek, "Biz o dönem göç etmedik, hayvanlarımızı da satmadık. Norduz koyunu, sadece o dönem bizim köyde kaldı. Hayvancılığa devam ettik. Sadece bu bölgede bizim köyümüz göç etmedi. Elimizdeki koyunları satmadık. Bizim köy, Norduz koyununun neslini kurtardı. Köyümüz olmasaydı, Norduz koyunu kalmazdı. Çok şükür şimdiye kadar da korumaya devam ediyoruz. Şu an da köyde 600- 700 koyunumuz var. Kışın sadece çobanlar kalıyor. Bizler Van kent merkezine gidiyoruz. İlkbahar da köyümüze gelerek hayvancılığa devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

norduz-koyunu-4.jpg

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yakup Ayten ise Geçerli Mahallesi’nin önemine dikkat çekerek, "Eğer Geçerli Mahallesi olmasaydı belki bugün biz Norduz koyunu ırkından bahsetmemiş olacaktık. Geçerli Mahallesi Norduz koyunu ırkının bugüne kadar gelmesinde en büyük öncülerden birisi diyebiliriz. Dolayısıyla proje buradan başlatıldı. Küçükbaş hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı ilçemizde yaklaşık 600 bin küçükbaş hayvanımız var. Bunun yaklaşık 250 bini Norduz bölgemizde bulunmaktadır. Bu 250 bin hayvanın 18-20 adedinin saf Norduz koyunu ırkının olduğunu düşünmekteyiz. Gen kaynaklarını koruma adına işletmelerdeki hayvan sayısını arttırarak üreticinin para kazanmasını sağlamak, bunun dışında Norduz koyunu etine coğrafi işaret kazandırmayı hedefliyoruz. Son yıllarda değeri giderek azalan yün yaprağının da işlenmesi ile alakalı projeler geliştirerek üreticiyi kırsalda, kendinin daha önceden bildiği işi terk etmesinin önüne geçmek adına önlemler almayı hedefliyoruz" sözlerine yer verdi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN