Eczane dışı satış sahte ilacı patlattı

Eczane dışı satış sahte ilacı patlattı

İstanbul’da son operasyonlarda piyasa değeri 250 milyon lira olan sahte ilaç ele geçirildi. Artan sahte ilaç vakalarının eczane dışında satılan birkaç çeşit ilaçla başlayan furyanın devamı olduğunu belirten TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, “Eczane dışı ilaç satışının pek önemsenmeyerek adeta göz yumulması, sahte ya da kaçak ilaç satışına zemin oluşturuyor” dedi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, özellikle son zamanlarda emniyet güçlerinin yaptığı operasyonlarda ele geçirilen sahte ilaçlara ilişkin açıklama yaptı. Saydan, son olarak yapılan baskınlarda İstanbul’da piyasa değeri 250 milyon lira olan 12 milyon 800 bin adet sahte ilacın ele geçirildiğini, bu ilaçların İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok yerine dağıtıldığının tespit edildiğini ifade etti.

201107281-nurten-saydan-1.jpg

Saydan’ın açıklaması şöyle:

“İstanbul’da yapılan bir operasyonla ele geçirilen sahte ilaçların, daha çok yeşil reçete ile verilen uyuşturucu ilaçlar olduğu ve başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok yerine dağıtımı yapıldığı tespit edildi. Kaynağı, üreticisi, saklama şartları bilinmeyen ve gerekli inceleme ve analizleri yapılmamış bu ürünlerin satılması, halk sağlığı için büyük risk taşıyor. İlacın sadece ticari bir meta olarak görülemeyeceği, böyle bir yaklaşımın halk sağlığını ciddi bir şekilde tehdit ettiği yaşanan bu olayla bir kez daha görülmüştür. İlacın eczane dışında satışı yasal açıdan mümkün olmadığı halde uzun yıllardır birtakım ilaçların eczane dışında da satıldığı hepimizin malumudur. Yaşanan bu olay, eczane dışında satılan birkaç çeşit ilaçla başlayan sahte ilaç furyasının bir devamıdır. Eczane dışı ilaç satışının pek önemsenmeyerek adeta göz yumulması, bu konunun üzerine ciddiyetle gidilmemiş ve gidilmiyor olması sahte ya da kaçak ilaç satışına zemin oluşturuyor. Bu durumun önüne geçebilmek için denetimlerin sıklığı artırılarak ağır cezaların uygulanması gerekiyor. Vatandaşlarımız bu konuda dikkatli olmalılar ve ilaçlarını eczanelerden almalılar. Eczanelerimiz dışında satılan bu ürünler merdiven altında, sağlıksız koşullarda üretilmiş sahte ilaçlardır. İlaçlarınızı eczacınıza danışarak, eczanelerimizden almanız sizin sağlığınız ve hayatınız için çok önemlidir. Eczanelerimiz, Sağlık Bakanlığı kontrolünde ve denetiminde çalışmaktadır. Biz eczacılar 5 yıllık eğitimle vatandaşlarımıza bu hizmeti en düzgün şekilde vermek için eczanelerimizi açtık. Eczacılar, vatandaşlarımızın ilaç, sağlık danışmanıdır.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN