Ekonomik kriz aşiretleri de vurdu! Yüzlerce yıllık gelenek ortadan kalktı: Gelinlik ve kuaför artık böyle…

Ekonomik kriz aşiretleri de vurdu! Yüzlerce yıllık gelenek ortadan kalktı: Gelinlik ve kuaför artık böyle…

Tüm ülkeyi etkisi altına alan ekonomik kriz aşiretleri es geçmedi onlar da bu krizin vurduğu kişiler arasında yer aldı. Öyle ki yüz yıllardır süren gelenek resmen ortadan kalktı… Gelinlik ve kuaför kararları duyanları şaşkına çevirdi, artık böyle olacak…

Son yıllarda yaşanan ekonomik kriz hayatın her alanına darbe vururken büyük aşiretler de bu krizin kurbanları arasında yer aldı. Krizin git gide artması yüzyıllardın süren geleneklerin bile ortadan kalkmasına neden oldu. Bazı aşiretler krizin karşısında direnmek için duyanları şaşkına çeviren yeni uygulamalar yapmaya başladı.

AŞİRETLER DE KRİZİN KURBANI OLDU

Bazı aşiretler ekonomik krizden bir hayli etkilenirken düğün ve taziyelerde yeni uygulamalar yapmaya karar verdi. Bu doğrultuda Van’ın Başkale ilçesinde toplanan 3 aşiret temsilcisi çok masrafın yapıldığı düğün ve taziyelere ilişkin yeni kararları görüştü. Yeni uygulamalar ise duyanları şok etti.

asiret.jpg

Masrafları en aza indirmek ve kriz karşısında önlem almak isteyen 3 aşiretin yeni kuralları kapsamında 3 gün yapılan taziyeler 2 güne indirilirken düğünlerde takılacak takıların ise kapalı zarf şeklinde verilmesi kararı alındı.

YENİ UYGULAMALAR DUYANLARI ŞAŞKINA ÇEVİRİYOR

Başkale ilçesindeki Ertuşi, Botan ve Merzikan aşiretlerinin büyükleri, muhtarlar ve kanaat önderlerinin bir araya geldiği toplantıda birtakım ortak kararlar alındı. Aşiret düğünlerinde takıların miktarının söylendiği “açık mendil” uygulaması kaldırıldı. Ayrıca artık takıların kapalı zarflarda verilmesine karar verildi. Bunların yanı sıra gelinin köyden alınıp ilçeye daha pahalı kuaförlere götürülmesi kaldırılarak gelenek ve görenekler doğrultusunda hazırlanmasında ortak karara varıldı. Taziyelerde ise 3 gün yemekli yapılması da 2 güne düşürüldü.

asiret3.jpg

GELİNLİK VE KUAFÖR YOK

Ertuşi aşiretinin lideri İskender Ertuşi alınan kararlar hakkında şunları söyledi:

“Gelinlik ve kuaför olmayacak. Aşiret olarak aldığımız bu karar neticesinde kurallara uymayacak olan düğün sahiplerinin düğünlerine hiçbir şekilde katılım olmayacak. Örf ve geleneklerimizde daha önce yöresel elbiseler düğünler yapılıyordu. Atalarımızın yaptıkları gibi bizler de düğünlerimizi bu adetlere göre yapacağız. Taziyelere de düzenlemeler getirildi. Daha önce 3 gün yapılan taziyeler, bundan sonra 2 gün yapılacak ve kara bayram olarak adlandırılan adetler de kaldırıldı.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN