Emekli maaşına zam için geri sayım başladı: İşte masadaki 3 formül! Zam, enflasyon rakamlarına göre belirlenecek

Emekli maaşına zam için geri sayım başladı: İşte masadaki 3 formül! Zam, enflasyon rakamlarına göre belirlenecek

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü açıklayacağı haziran ayı enflasyon rakamlarına göre 6 aylık enflasyon oranları kesinleşecek. Böylece emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranı da belli olacak. Peki, refah payı olacak mı? Memur ve emeklilere yılın ilk 6 ayı için ne kadar enflasyon farkı verilecek? Kök maaşa düzenleme olacak mı? İşte, memur ve emekli maaşı zam tahminleri...

Merkez Bankası'nın haziran ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre enflasyon beklentileri değişti. Buna göre yıl sonu enflasyon beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 43,64 iken, bu anket döneminde yüzde 43,52 oldu.

Mayıs ayına kadar kesinleşen enflasyon verisi Ocak-Mayıs dönemi yüzde 22,72 olarak belirlendi. Haziran ayı beklenti anketinde enflasyon yüzde 2,52 olarak tahmin edilmektedir. Bu tahmine göre 2024 ilk yarıyılı hesaplandığında enflasyon yüzde 25,81 oranında çıkmaktadır. Bu veri SGK, BAĞ-KUR emeklilerinin alacakları maaş farkı olacaktır.

MEMURLARA NE KADAR ENFLASYON FARKI VERİLECEK?

TV100'de yer alan habere göre, memur ve memur emeklilerine kamu sendikası ile Çalışma Bakanlığı bünyesinde 2 yıllığına toplu sözleşme belirleniyor. 2024 yılının ilk yarıyılı için yüzde 15 ikinci yarıyılı içinde yüzde 10 olarak belirlendi.

Eğer ilk yarıyıl enflasyon verisi yüzde 25,81 olarak çıkarsa, memur ve memur emeklilerine yüzde 20,34 oranında maaş farkı verilecek.

REFAH PAYI İÇİN 3 FARKLI RAKAM MASADA

Refah payı olarak kamuoyunda üç rakamdan bahsediliyor. Bunlar yüzde 5, yüzde 10, yüzde 15 olarak telaffuz ediliyor.

Eğer yüzde 5 oranında belirlenirse SGK, BAĞ-KUR emeklisi yüzde 25,81 + yüzde 5 refah payı ile birlikte yüzde 30,81 oranında zam alacak. Diğer varyasyonlarda ise yüzde 35 ve yüzde 40 olacak.

SGK ve BAĞ-KUR emeklileri ile memur emeklilerine zam eşitleme formülü uygulanırsa memur emeklileri yüzde 5 oranında daha fazla refah payını alacak.

KÖK MAAŞA DÜZENLEME OLACAK MI?

Kök maaşlar ile ilgili bir düzenlemenin geleceği tahmin ediliyor. Çünkü verilen enflasyon farkları kök maaşlara geliyor.

Kök maaşı 8 bin TL'nin altında kalanlara hissedilir bir maaş farkı gelmeyeceği için mutlaka bir düzenlemenin yapılması bekleniyor.

Burada dikkat edilmesi gereken konu ise kök aylığı 10 bin TL'nin hemen üzerinde olan emekliler. Yani kök aylığı 7 bin 500 TL olan bir emekliye 2 bin 500 TL seyyanen artış yapılıp sonra enflasyon farkı eklendiğinde kök aylığı 11 bin TL olan bir emekli ile arasındaki fark kapanacak.

Kök aylığı taban maaşın hemen üstendeki emekliler için de bir formül bulunması gerekiyor.

YENİ DÖNEMDE EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Kamuoyunda seyyanen bir zam yapılarak kök maaşların taban aylık olan 10 bin TL'ye çıkarılacağı, sonrasında ise enflasyon farkı verileceği söylentileri dolaşıyor.

10 bin TL'lik en düşük emekli aylığının 12 bin 500 TL veya 15 bin TL arasında bir rakama getirilmesi bekleniyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN