Back To Top
En sert uyarı: 1999’dan bu yana büyük depremin beklendiği İstanbul 5.8 ile sallandı

En sert uyarı: 1999’dan bu yana büyük depremin beklendiği İstanbul 5.8 ile sallandı

 - Son Güncelleme: 27.09.2019 Cuma 07:20
En sert uyarı: 1999’dan bu yana büyük depremin beklendiği İstanbul 5.8 ile sallandı
- A +

1999’dan bu yana büyük depremin beklendiği İstanbul 5.8 ile sallandı. 8 kişinin yaralandığı sarsıntı büyük korku yaşattı. Hasarlı binalar boşaltıldı, okullar tatil edildi. Ancak ne yazık ki 15 milyonluk metropol, bilim insanlarının ‘Muhakkak yaşanacak’ dediği felakete hâlâ hazır değil...

Türkiye İstanbul’da meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Dün saatler 13.59’u gösterdiğinde merkez üssü Marmara Denizi’nde Silivri açıklarında olan depremden dolayı kentin her noktasında büyük bir panik yaşandı. Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 6,0 olarak açıkladı.

19-09/27/mans.png

Geçtiğimiz günlerde aynı noktadaki 4.6’lık depremin ardından gerçekleşen sarsıntı sadece Marmara’yı değil Ege Bölgesi’ni bile etkiledi. Öyleki sarsıntı başta Tekirdağ olmak üzere Sakarya, Düzce, Bursa, Kocaeli, Balıkesir ve Çanakkale’de de büyük bir korkuya neden oldu. İstanbul’da iş yerlerinde ve evlerinde olan hemen hemen herkes sokaklara dökülürken,  öğrenciler öğretmenleri tarafından okul bahçelerine alındı. Kent genelinde okul ve hastaneler başta olmak üzere kamu ve özel iş yerlerindeki vatandaşlar tahliye edildi ve trafikte de aksamalar yaşandı.   

İstanbul Valiliği de kentte tüm okulların tatil edildiğini duyurdu. Depremin yoğun şekilde hissedildiği Bursa ve Yalova’da da okulların tatil edildiği açıklandı. Okulların bugün ise öğrenime devam edeceği açıklandı. Kentte karmaşanın yaşandığı anlarda da cep telefonu hatlarının tamamında bir saat süren kesintiler meydana geldi. Panik anlarında ise cep telefonlarına sarılan vatandaşlar yakınlarına ulaşmaya çalıştı. Bu sürede ise en yoğun iletişim, çökme yaşanmayan Whatsapp aramaları üzerinden gerçekleşebildi.  

19-09/27/2.jpg
Depreme derste yakalanan öğrenciler büyük korku yaşadı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Baskanlığı da (AFAD), 5,8’lik depremin ardından en büyüğü 4,4 olan en az 34 artçı sarsıntı yaşandığını açıkladı. Sarsıntı esnasında ise 28 kişinin yaşanan panikte yaralandığı açıklandı. Yaralı iki kişide kırık meydana geldiği kaydedildi. AFAD’ın 7 kilometre derinlikte gerçekleştiğini açıkladığı deprem ise son derece şiddetli bir şekilde hissedildi. Öyleki, şiddetin büyük bir paniğe yol açtığı Avcılar’da bir caminin minaresi yıkıldı. Silivri Devlet Hastanesi’nde oluşan çatlak nedeniyle tedavi görenler tahliye edildi. Bahçeye çadır hastane kuruldu. Şirinevler’de de yan yatan bir bina tahliye edilirken Sultangazi ve Eyüp’te iki binada hasar oluştu. Güngören’de de bir binada büyük hasar oluştuğu kaydedildi. Gaziosmanpaşa’da kolonları hasar alan bir binanın tahliye edildiği açıklandı. Kartal’da da hasarlı bir bina mühürlendi. Depremin merkez üssü Silivri’de de bazı binalarda hasar meydana geldi. Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesindeki bir binada da çatlaklar oluştu. Deprem İstanbul havalimanında da paniğe neden oldu. Bazı yolcular büyük bir şok yaşarken, çalışanlar da ofislerinden ve bulundukları yerlerden çıkarak terminalin belirli yerlerinde toplandı. AFAD ise 4 ilden 50 arama kurtarma ekibini İstanbul’a sevk etti. 

Yükleniyor...

1999 DEPREMİNDEN BU YANA İLK HAREKET

20 YIL SONRA YİNE KORKUTTU: Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi Doç.Dr. Fatih Doğru, 1999 depreminden sonra fayın ilk kez harekete geçtiğini belirterek, “Orta düzeyde devam eden depremler sonrasında böyle bir şey yaşadık. Son 20 yıldır bölgede buna benzer bir deprem aktivitesi yaşanmamıştı. Bu açıdan temkinli olmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

KAMU BİNALARI DA TOPLANMA ALANI: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: “Sarsıntıda 28 kişiye müdahale edildi. 2 kişi kırık nedeniyle tedaviye alındı. Depremden sonra binalarda çatlaklarla ilgili 172 ihbar alındı. Silivri Devlet Hastanesi’nde de binanın kullanılabilir olduğu bildirildi. Öte yandan elden geçirilmiş her kamu binası ve okul da aynı zamanda bir toplanma alanıdır."

Yükleniyor...

AKOM TEYAKKUZDA: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, AKOM’un teyakkuz halinde olduğunu ve can ile mal kaybına dair herhangi bir bilgi ulaşmadığını bildirdi. İmamoğlu, “Ciddi bir ikaz aldık. Milletçe değerlendirmekle mesulüz, bu milli bir mesele. İstanbul’da 859 adet yeni toplanma alanı tespit ettik. Bunların hazırlık çalışmalarını yapacağız” şeklinde konuştu.

BÜYÜK DEPREMİN HABERCİSİ Mİ BİLEMİYORUZ: Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Şerif Barış: “Burası 4,6’nın olduğu bölge. Ana fayın dallarıydı. Bunun arkasında çok büyük deprem olur mu bir şey diyemiyorum.”

FAY 7,4’E KADAR SARSINTI ÜRETEBİLİR: Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir: “Böldedeki fay hattı 7,4 büyüklüğüne kadar bir depreme neden olabilir. Hasarlı binalara girilmemeli.”

ENERJİYİ AZALTMAZ: İTÜ’den Prof. Dr. Okan Tüysüz: “4,5’lik bir depremden 31 tane olursa 5,5’luk, bin tane olursa da 6,5’luk bir depremi engeller. Yani bu sarsıntı büyük depremin enerjisini almaz.”

19-09/27/1.jpg
Depremin ardından evlerine girmeye korkan vatandaşlar parklarda beklemeye başladı

BAĞIMSIZ BİR FAY KIRILDI: ODTÜ’den Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu da “Büyük İstanbul depreminin habericisi olarak değil de bunun bağımsız ve yeni bir deprem olduğunu düşünüyorum. Bu deprem, insanların binalarındaki kusurları fark edebilmesi için faydalı olabilir” şeklinde konuştu. 

BÜYÜK DEPREM 20-25 YILDA OLABİLİR: Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Ahmet Ercan da “Son sarsıntılar ‘Ben seni uyarıyorum. Daha büyük bir depremi yapacağım’ mesajı veriyor. İşte bu gücün toplanması da hesaplarıma göre 20-25 yıl içinde olabilir” dedi.

SIKINTILI BİR DURUM: Bilim Akademisi Üyesi Prof.Dr.Naci Görür: “Risk daha da artmış olabilir. Hepimiz daha da dikkatli olmalıyız.” Görür, daha önce de sıkıntılı bir durum yaşandığını belirterek, “Bu depremlerin fayın iç dinamiğini etkilemesinden endişe duyuyorum” demişti.

Yükleniyor...

TOPLANMA ALANLARI 77'YE DÜŞTÜ

Sadece İstanbul’u değil tüm Türkiye’yi korkutan depremin ardından, Marmara Depremi’nin üzerinden geçen 20 yılda bir arpa boyu yol alınaması tekrar gündeme geldi. Öyleki, 20 yılda kentsel dönüşümün rantsal dönüşüme doğru gidip durma noktasına gelmesi, acil tahliye yollarının kapatılması, deprem konteynerlerinin ortadan kalkması gelinen noktayı özetliyor. Öte yandan afet toplanma alanlarının ise çoğunun imara açılıp AVM’ye dönüştürülmesi yaşanan çarpıklığı ortaya koyuyor. Dün açıklamada bulunan İstanbul Kent Savunması ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) de deprem toplanma alanlarının sayısının 77’ye düştüğünü açıkladı. Açıklamada 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi sonrası bu rakamın 407 olduğuna dikkat çekildi.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN