Erbakan: Türk halkının yüzde 45'i aç, yüzde 80'i yoksul

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, partisinin genel merkezinde Ağustos Ayı Aylık Olağan İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Türk-İş'e göre Ankara'da yaşayan 4 kişilik bir ailenin temel beslenme ihtiyaçları için aylık 12 bin 198 liraya; giyim, kira, fatura gibi ihtiyaçlarını karşılaması içinse 39 bin 733 liraya ihtiyacı olduğunu belirten Erbakan, "Bu hesaba göre seçim öncesinde olduğu gibi bugün de halkın yüzde 45'i aç ve yüzde 80'i de yoksul durumdadır Türkiye'de” dedi.

Yeniden Refah Partisi Lideri Fatih Erbakan, partisinin genel merkezinde Ağustos Ayı Aylık Olağan İl Başkanları Toplantısı’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Vatandaşların gündeminde ekonomi, geçim sıkıntısı, enflasyon ve gelir adaletsizliğinin artması olduğunu vurgulayan Erbakan, İktidarın 1 Aralık 2021'de açıkladığı ekonomi modelinden resmen vazgeçtiğini hatırlatarak, "'Faiz sebep, enflasyon sonuç' politikası, Mehmet Şimşek’in Maliye Bakanı olarak atanmasıyla terk edilmiştir. Sayın Şimşek’in bizzat eleştirdiği 'Yeni Ekonomi Modeli' ile politika faizi yüzde 8,5’a kadar indirilmiş, döviz fiyatlarında ise rekor düzeyde artışlar geçekleşmiştir.

Aradan geçen 21 aylık sürede beklenenin aksine; bütçe açığı, dış ticaret açığı ve cari açık önemli düzeyde artmış, istihdamda ise beklenen artış sağlanamamıştır. ‘Faiz sebep enflasyon neticedir’ teorisinin de gerçek olmadığı ortaya çıktı. Çünkü faiz düşmesine rağmen enflasyon yükselmeye devam etti. Düşük faiz dövizi patlattı, dövizin patlaması da Türkiye gibi ithalata bağımlı bir ekonomide enflasyonun yükselmesine sebep oldu" ifadelerini kullandı.

'ASGARİ ÜCRET MİLLETİN ELİNE GEÇMEDEN ERİYOR'

Yoksulluk sınırının 40 bin liraya dayanmış olduğunu söyleyen Erbakan, asgari ücretin yeni hesaplamalarla açlık sınırının yeniden altında kaldığını belirterek, "Vatandaşın en büyük sorunu olarak da bu gerçeklerden dolayı geçim sıkıntısı olduğu açık bir şekilde karşımızdadır. Türk-İş'in yaptığı araştırma yoksulluk sınırının Ağustos ayında 39 bin 733 liraya çıktığını gösteriyor. Açlık sınırının 12 bin 198 liraya yükseldiğini ortaya koyuyor. Bütün bu gerçekler asgari ücret maaş zammını daha milletin eline geçmeden eridiğini ve milyonlarca asgari ücretlinin yeniden maalesef açlığa mahkum olduğunu ortaya koyuyor" şeklinde konuştu.

'TÜRK HALKININ YÜZDE 45'İ AÇ YÜZDE 80'İ YOKSUL'

Erbakan konuşmasının devamında ise şu sözlere yer verdi:

"Türk-İş'e göre Ankara'da yaşayan 4 kişilik bir ailenin temel beslenme ihtiyacını karşılayabilmesi için aylık 12 bin 198 liraya ihtiyacı var. Yine Ankara'da yaşayan 4 kişilik bir ailenin giyim, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık vb. ihtiyaçlarını kimseye muhtaç olmadan karşılayabilmesi için 39 bin 733 liraya ihtiyacı var. Bu hesaba göre seçim öncesinde olduğu gibi bugün de halkın yüzde 45'i aç ve yüzde 80'i de yoksul durumdadır Türkiye'de. Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti aylık 15 bin 813 lira olmuş. Tek başına bir insanın bırakın 4 kişilik bir aileyi kimseye muhtaç olmadan yaşayabilmesi için gereken para aylık 16 bin liraya gelmiş"

PERİŞAN HALDE MİLYONLARCA EMEKLİMİZ VARDIR”

Partinin genel merkezine ve il, ilçe başkanlıklarına çok sayıda emekli vatandaşın geldiğini ve geçim sıkıntısından nefes alamaz hale geldiklerini söylediklerini belirten Erbakan, "Bugün bir peynirin kilosunun 300 liraya çıktığı bir ülkede 7 bin 500 lirayla bir ayı geçirmek zorunda olan, perişan halde milyonlarca emeklimiz vardır. Emeklilerimiz, intibak düzenlemesinin bir türlü çıkartılmamasından dolayı büyük mağduriyetlere uğramaktadır" dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (21)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
21 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN