Erdoğan büyüme rakamlarını böyle yorumladı: Hani ekonomi kötüydü?

Erdoğan, bugün açıklanan büyüme rakamlarını değerlendirerek, Türkiye ekonomisinin geçen yıl yüzde 4,5 büyüyerek önemli bir başarı elde ettiğini belirtti. Ekonomideki büyümenin, deprem gibi olumsuzluklara rağmen gerçekleştiğine dikkat çeken Erdoğan, ekonomik durumun kötü olduğu yönündeki algının aksine üst üste 14 çeyrektir büyüme başarısı gösterildiğini ifade ederek, "Hani ekonomi kötüydü?" dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aydın'da düzenlenen mitingde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın konuşmasında vurguladığı başlıca konular arasında demokrasi, 28 Şubat darbesi ve ekonomi yer aldı.

Erdoğan, konuşmasında Aydın'ın geçmişteki seçimlerde gösterdiği destekten bahsederek, bu desteğin gerçek gönül bağına işaret etmediğini belirtti. 31 Mart yerel seçimlerinde Aydın'dan müjdeli haberler beklediklerini ifade eden Erdoğan, miting alanındaki kalabalığın sandıkları patlatmaya hazırlandıklarını dile getirdi.

ekran-goruntusu-2024-02-29-162917.png

'HUKUK VE ÖZGÜRLÜKLER ADINA UTANÇ VERİCİ'

Türk demokrasi tarihinde önemli bir yere sahip olan şehit Adnan Menderes'in emaneti olan Aydın'ın, demokrasi ve kalkınma mücadelesinde önemli bir rol oynadığını vurgulayan Erdoğan, 28 Şubat postmodern darbesini hatırlatarak, Türkiye'nin demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşanan zorluklara dikkat çekti. Darbe sürecinde yaşananların demokrasi, hukuk ve özgürlükler adına utanç verici olduğunu belirten Erdoğan, darbelerin Türkiye'nin kalkınma ve demokrasi yolculuğunu sekteye uğrattığını dile getirdi.

'HANİ EKONOMİ KÖTÜYDÜ'

Erdoğan, konuşmasında Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı zorluklara rağmen demokrasi ve kalkınma yolunda kararlılıkla ilerlediğini vurgulayarak, ülkenin ekonomik başarılarına da değindi. Türkiye'nin ekonomik büyümesinin devam ettiğini ve gayrisafi yurt içi hasılasının 1 trilyon dolar sınırını aştığını belirten Erdoğan, muhalefetin ekonomik kriz iddialarının aksine Türkiye'nin büyüme grafiğinin güçlü olduğunu söyledi. Erdoğan, bu açıklamalarının ardından, "Türkiye ekonomisi geçen yıl depreme ve diğer olumsuzluklara rağmen yüzde 4,5 büyüyerek çok önemli bir başarıya imza attı. Hani ekonomi kötüydü, ekonomi kötüye gidiyordu? Böylece ekonomimiz üst üste 14 çeyrektir büyüme başarısı gösterdi. Bu oranla Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok büyüyen ülke olduk. Gayrisafi yurt içi hasılamız 1 trilyon 119 milyar dolarla ilk kez 1 trilyon dolar sınırın üzerine çıktı" dedi.

ekran-goruntusu-2024-02-29-163004.png

Erdoğan, konuşmasının sonunda, Türkiye'nin demokrasi ve kalkınma mücadelesinde kararlılıkla ilerleyeceğini ve muhalefete 31 Mart seçimlerinde derslerini vereceklerine inandığını ifade etti.

Erdoğan'ın cümlelerinin satırbaşları şöyle:

Aydın geçtiğimiz mayıs ayında yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçiminde yaklaşık yüzde 40 düzeyinde bir oy ile yanımızda yer aldı. Bu oy oranı Aydın ile bizim aramızdaki gönül bağını ifade etmekten çok uzak. İnşallah 31 Mart'ta Aydın'dan büyükşehiri ve ilçeleri ile müjdeli haberler bekliyoruz. Az önce sordum meydanda durum nedir? Katılım 52 bin kişi dediler. Bu ne demektir? 31 Mart'ta sandıkları patlatmaya hazırlanıyoruz.

Bu şehir yeter söz milletin diyerek Türk demokrasisine adını altın harflerle yazdıran şehit Adnan Menderes'in emanetidir. Adnan Menderes, ülkesine ve milletine yaptığı hizmetlerin bedelini canını dar ağacında vererek ödedi. Türkiye'nin demokrasi ve kalkınma yolculuğu her darbede her cunta girişiminde her siyasi ve ekonomik krizde, her sosyal kargaşada ne yazık ki kesintiye uğradı. Bu defa durum farklı kendi iç meselelerimizle uğraşırken bizimle aynı seviyede olan ülkeler aldı başını gitti. Ülkemizin darbeler zincirinin önemli halkalarından biri de dün 27'nci yılını geride bıraktığımız 28 Şubat postmodern darbesiydi. Öncesi ve sonrasıyla bu darbe ülkemiz demokrasi tarihinin utanç verici sayfalarından biridir.

'28 ŞUBAT'IN 'BİN YIL SÜRECEK' DEMİŞLERDİ'

Menderes'i hoyratça başbakanlık koltuğundan indirip darağacına gönderen zihniyet 28 Şubat darbesinde kendince daha incelikli yöntemler kullandı. Kafa aynı kafaydı sadece metod farklıydı. Bu darbe girişiminin ele başlarından birinin gerekirse ülkemizin nüfusunun birkaç milyon azalmasından ziyan gelmeyeceğini söylediği rivayet edilir. Hatta dönemin cuntacıları 28 Şubat'ın bin yıl süreceğini ilan etmişlerdi. Kılık kıyafetinden dolayı kadınların okuma ve çalışma haklarının gasbedildiği, milli irade hazımsızlığının en sefil örneklerinin sergilendiği, sermayenin renklere bölünerek baskı altına alındığı, bazı medya organlarının darbe bülteni gibi yayınlar yaptığı velhasıl demokrasi, hukuk, adalet ve özgürlük namına ne kadar değer varsa hepsinin çiğnendiği o kara günleri unutmadık, unutmayacağız. Allah ülkeyi bir daha bu faşist zihniyetin eline düşürmesin diyoruz.

ekran-goruntusu-2024-02-29-163024.png

'UYDURUK GAZETE KÜPÜRLERİYLE PARTİMİZİ KAPATMAYA KALKTILAR'

Biz de kendi siyasi serencamımızda darbecilerle sık sık yüz yüze geldik. İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı görevinden daha süremiz dolmadan darbecilere selam duran hukukçuların kararlarıyla ayrılmak zorunda bırakıldım. Partimizi kurup başbakanlık görevini üstlendikten sonra da sürekli darbeci zihniyetin ve onun emrindeki bürokratik oligarşinin oyunlarıyla boğuştuk. Cumhuriyet mitingleri adı altında cumhuriyetimize, milli iradeye, demokrasimize kasteden tuzaklarla, karanlık cinayetlerle daha nice sinsi senaryolarla karşılaştık. Ardından uyduruk gazete küpürleriyle, internet haberleriyle partimizi kapatmaya kalktılar. Milletimizin desteğiyle bu badireleri aştıkça önümüze yeni yeni engeller çıkardılar. Gezi Olayları ile sokakları karıştırmaya çalıştılar. FETÖ'nün emniyet-yargı-darbe girişimiyle milli iradeyi esir almaya cüret ettiler. PKK terör örgütüyle vatan topraklarını parçalamaya niyetlendiler. 15 Temmuz darbe girişimiyle milletimize silah çektiler, kan döktüler.

'FRANSA BAŞ EDEBİLDİ Mİ?'

Sınırlarımıza yığdıkları teröristlerle vatan topraklarına ve milletimizin aziz canına kastettiler. Hiçbirinde başarılı olamayınca işi ekonomimizi mahvetme tehditlerine kadar vardırdılar. Ülkemizin 74 yıllık çok partili geleneğini hedef alan saldırıların gerisinde Türkiye'yi istedikleri gibi yönetmek isteyen emperyalist güçlerin olduğunu biliyoruz. Biz içerideki maşalarla mücadele ederken asıl büyük kavgayı bunlara karşı verdik. Cudi'de, Tendürek'te, Gabar'da verdik. Bunları mağaralara gömdük. Terk ettiler, gittiler. Bakıyorsunuz bir taraftan Fransızların meşhur Lafarge çimento ürünü bunlar mağaraları yaptılar. Kime? Teröristlere. Fransa ne yazık ki terörün adeta baş destekçisi oldu. Baş edebildi mi? Edemedi. Peki biz ne yaptık? Kuzey Suriye'deki Lafarge'nin bütün barınaklarını gömdük. Durmak yok o kadar.

ekran-goruntusu-2024-02-29-163049.png

'TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL'

Ülkemizi siyasetiyle, diplomasisiyle, üretimiyle, ihracatıyla, teknolojisiyle, savunma sanayii ile güçlendirdikçe bize karşı kurulan tuzakların çapı da büyüdü. Şayet Covid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi krizlerin etkisiyle kendi canlarının derdine düşmeselerdi daha neler yaparlardı Allah bilir. Bu hadiselerin ülkemize olumsuz yansımalarını en alt düzeyde tutmak için çok çalıştık. En büyük başarımız ne yaşarsak yaşayalım ülkemizi demokrasi ve kalkınma rotasında tutmak olmuştur. Bugün de milletimizi yılgınlığa sürükleyerek küresel ve yerel dinamikleri aleyhimize kışkırtarak ülkemizi yeniden darbe iklimine sokmama hevesiyle yanıp tutuşanlar olduğunu biliyoruz. Ama artık işleri daha zor. Çünkü Türkiye eski Türkiye değil. Milletiyle, alt yapısıyla, siyasetiyle, ordusuyla, bölgesel ve küresel dengelerdeki stratejik konumuyla artık bambaşka bir Türkiye var, bambaşka bir devlet var.

'MUHALEFET HANİ YANDIK, BİTTİK, ÖLDÜK DİYORDUNUZ, NE OLDU?'

Türkiye Yüzyılı vizyonuyla cumhuriyetimizin ikinci asrına güçlü bir giriş yapmanın çabası içindeyiz. İşte sizlerde gördünüz bugünaçıklanan 2023 yılı büyüme rakamları hamdolsun oldukça iyi geldi. Türkiye ekonomisi geçen yıl depreme ve diğer olumsuzluklara rağmen yüzde 4,5 büyüyerek çok önemli bir başarıya imza attı. Hani ekonomi kötüydü, ekonomi kötüye gidiyordu? Böylece ekonomimiz üst üste 14 çeyrektir büyüme başarısı gösterdi. Bu oranla Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok büyüyen ülke olduk. Gayrisafi yurt içi hasılamız 1 trilyon 119 milyar dolarla ilk kez 1 trilyon dolar sınırın üzerine çıktı. Muhalefet hani yandık, bittik, öldük diyordunuz, ne oldu? Aydın 31 Mart akşamında bu muhalefete dersini verecek ben size inanıyorum.

'GERÇEK BELEDİYECİLİK SÖZÜ'

Bugüne kadar yaptıklarımızla beraberce atlattığımız badirelerle, geleceğe yönelik yol haritamızla hep sizlerin huzurunda olduk. Milletimize asla yalan söylemedik, yapamayacağımız işin sözünü vermedik. Sözünü verdiğimiz her işi yapmak için de canla başla çalıştık, çabaladık. Hiç şüphesiz eksiklerimiz olmuştur ama asla milletimizin karşısında başımızı eğecek yalanımız, hele hele ihanetimiz asla vaki değildir. 31 Mart seçimleri için sizlerin karşısına çıkarken arkamızda 21 yıllık eser ve hizmet karnemiz, önümüzde elhamdülillah Türkiye Yüzyılı şehirlerini inşa etmek için gerçek belediyecilik sözümüz var.

Biz size yüreğimizi açıyoruz. En samimi şekilde muhasebemizi yapıyoruz, vaatlerimizi anlatıyoruz. Büyükşehiri ve ilçeleriyle Aydın 31 Mart'ta tercihini Cumhur İttifakı'ndan yana yaparsa bundan kazançlı çıkacak olan sizlersiniz. Cumhurbaşkanı bu kardeşiniz mi? Hükümet bu kardeşinizle mi yürüyor? Kabine benimle mi yürüyor? Öyleyse, demek ki Aydın'daki yerel yönetim de bizim olduğu zaman nasıl hizmetler olacağını anlayın. Her partiye, her partinin adayına saygımız var ama belediyeciliğin bizim işimiz olduğu hususunda iddialıyız. Zira bu kardeşiniz 1994'te çöp, çukur, çamur olan İstanbul'u CHP'den aldı. Orayı hamdolsun pırıl pırıl bir şehir haline biz getirdik. Hiç kimse kusura bakmasın bu konuda bizimle yarışacak kimse yok. Önümüze geçecek kimse yok. Aydın'ı Türkiye Yüzyılı'na hazırlamak için 31 Mart'ta sandıkta desteğinizi istiyoruz.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (74)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
74 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN