Erdoğan 'yanlış yapıyorsunuz' diyerek Batılı liderleri uyardı: Sayın Putin'in aleyhine konuşmayın

Erdoğan 'yanlış yapıyorsunuz' diyerek Batılı liderleri uyardı: Sayın Putin'in aleyhine konuşmayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Rusya lideri Putin'le ilgili konuşan Erdoğan, "Prag'da kimle konuşsam Sayın Putin'in aleyhine konuşuyor. Yanlış yapıyorsunuz diyorum. Birilerinin vasıtasıyla tahıl koridoruna eyvallah etmiyor. Ama bizimle sağ olsun, aradık kendisini hemen anında, dün aradım, bugün de 12'den itibaren tahıl koridorunu açtılar." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATV - A Haber - A News - A Para Ortak Canlı Yayını'nda soruları yanıtladı. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Prag'da kimle konuşsam Sayın Putin'in aleyhine konuşuyor. Yanlış yapıyorsunuz diyorum. Birilerinin vasıtasıyla tahıl koridoruna eyvallah etmiyor. Ama bizimle sağ olsun, aradık kendisini hemen anında, dün aradım, bugün de 12'den itibaren tahıl koridorunu açtılar." ifadelerini kullandı. Togg'a ilişkin konuşan Erdoğan, Togg, satışa sunulduğunda rekabetçi olacak. Kendi sınıfındaki araçlarla fiyat anlamında rekabet edecek." dedi.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle;

"TOGG KENDİ SINIFINDAKİ ARAÇLARLA FİYAT ANLAMINDA REKABET EDECEK"

"Burası fabrika. Togg, burada üretilecek. İnsan bunu görünce iftihar ediyor. Bu günlere ulaştık. Fiyat filan şimdiden başladılar sormaya. Biz de aceleci olmayalım diyoruz. Açılışta net cevap verdim. Togg, satışa sunulduğunda rekabetçi olacak. Kendi sınıfındaki araçlarla fiyat anlamında rekabet edecek. Buradaki babayiğitler, ülkenin saygın iş adamları. Oturacağız, onlarla değerlendirmesini yapacağız. Yollara çıkmadan önce fiyat tespitini yapacağız. A'dan Z'ye her şeyini o zaman konuşacağız. Şu an söylemek çok yanlış olur. Teşvik etmek, halkımıza sevdirmek bizim için önemli bir maharet olacak. 7 ayrı üretim olacak. Vatandaşımıza seçenekler sunuyoruz. Hangisini beğenirse onu alacak. Otomobil değil, renklerde de seçenek var. Arkadaşlar derslerine iyi çalıştılar. Bir tane eksik kalmış, Karadeniz. Rize mi olsun Ayder mi olsun.. Yeşil eksik. Hanımefendiye sorduk, eşim kırmızı dedi. İlham Aliyev, '2 araba ben istiyorum' dedi. Birilerini şımartmayalım, direksiyonu sonuna kadar kırıyorsun, olduğu yerde dönüyor, ama farkında değilsin. O denli huzurlu, o denli rahat. Bizim hanım o noktada şaşırdı."

KILIÇDAROĞLU'NA TEPKİ

Bu zatı muhatap almaktan utandım ama onda utanma yok. Fabrika nerede diyor. İşte fabrika. Otomobil nerede diyor. İşte otomobil. Muhalif liderlerden de sağ olsun o gün açılışa katılanlar vardı. Her ne kadar ikisi gelmediyse de ortağın bir elemanı oradaydı. Fakat muhalif medyadan takip edenler de vardı onları da takdir ettim. Diyor ki bir tane fabrikanız var mı. Eline diline dursun ya. Bu kadar fabrikalar açtık, okullar yaptık, hastaneler inşa ettik. Kendisi SSK'da Genel Müdürken, o dönemde bunlar ölüleri rehin aldılar. Savaş Ay'ın yayınında Bay Kemal'in Genel Müdürlük dönemiydi. Kan revan içinde kalan çocuğu unutamıyorum. Sen busun. Şimdi diyor ki bu kadar para ödeyeceksiniz. Bak, öğren; ben ekonomistim.

Sen SSK'da genel müdürlük yaptın, ben Kasımpaşa'da doğdum büyüdüm, çocukluğum orada geçti. O hastanelerin hali rezaletti. Bir arkadaşımızın eşi o hastanede doğum yaparken öldü ve vermediler, rehine aldılar. Ya olur mu, oldu. Bunları biz o dönemde yaşadık. Kılıçdaroğlu, utanmadan sıkılmadan Şehir Hastanelerimize laf atıyor. Utan utan, gurur duy. Türkiye, alt yapısı olmayan bir ülkeydi.

"PRAG'DA KİMLE KONUŞSAM SAYIN PUTİN'İN ALEYHİNE KONUŞUYOR. YANLIŞ YAPIYORSUNUZ DİYORUM"

Gerek Sayın Putin ile gerek Zelenskiy ile görüşüyoruz. Aldığımız bilgilerle müzakere etme fırsatını buluyorum. Sağ olsun ne Putin ne Zelenski'den olumsuz bir yaklaşım almadım. Bizde talepleri oldu, biz elimizden geldiğince olumlu cevap verdik. Hiçbir zaman onlar da bize ters yaklaşmadı. Prag'da kimle konuşsam Sayın Putin'in aleyhine konuşuyor. Yanlış yapıyorsunuz diyorum. Birilerinin vasıtasıyla tahıl koridoruna eyvallah etmiyor. Ama bizimle sağ olsun, aradık kendisini hemen anında, dün aradım, bugün de 12'den itibaren tahıl koridorunu açtılar.

Lider diplomasisini başarmak önemli. Dün önce biz Olaf Scholz ile daha sonra Sayın Putin ile görüşmemiz yaptık. Her ikisi ile yaptığım görüşme birbirinini tamamlayıcısıydı. Scholz bile bir ay öncekiyle şimdi farklı noktada. Önümüzdeki yılın sonlarında Akkuyu'yu açacağız. 2023'ün sonları ya da 2024'ün başları. Tabi ben Sayın Putin ile Sinop'u da konuştum. Açılacak 3 ünite daha var. Ama Sinop'ta 4 üniteli yeni bir proje açacağız.

GAZ MERKEZİ

Gaz merkezi ile ilgili Putin ile yaptığımız görüşme sonrası kapsamlı bir çalışmayı bakanlığımız yapıyor. En yakın merkez olarak Trakya bölgesi görünüyor. Oradan çıkış ve oradan Avrupa'ya dağıtımını yapmak mümkün olacak. Tabi bunlar ilk tespitler. Biz zaten uzun zamandır enerji merkezi olma konusunda adım atıyoruz. Bu son Azerbaycan'a gidişimde de Sayın Aliyev ile de görüştük. Oradan da alacağız. Depolama tesislerimizi kuracağız.

Karadeniz'deki gaz keşfi bize ayrı bir güç katacak. Malum biz göreve geldiğimizde Türkiye'nin ne sismik gemisi ne sondaj gemisi vardı. Berat Bey'in bakanlığı döneminde ilk gemiler alındı. Biz hem Akdeniz'de hem Karadeniz'de bu araştırmaları yapacağız. Biz bu gemilerle başka ülkelere de gidip sondaj çalışmaları yapabiliriz. O ülkelere ya da 3. ülkelere bu gazları satma şansımız var. Böyle teklifler de geliyor.

Tuna-1 kuyusu, TANAP, Mavi Akım bir noktada bütünleşiyor. Kanuni ve Yavuz eş zamanlı çalışıyor. İlk etapta 40 milyon metreküp gaz üreteceğiz. Fatih Sondaj Gemisi şu anda Çaycuma-1 dediğimiz arama kuyusunda çalışmaya başladı. Buradan İnşallah bir müjde bekliyoruz."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (10)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
10 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN