Eski AKP milletvekili Metiner: Kürtler'in tercihi serok Erdoğan olacaktır

Eski AKP milletvekili Metiner: Kürtler'in tercihi serok Erdoğan olacaktır

Eski AKP milletvekili Metiner, 14 Mayıs seçimlerine dair kaleme aldığı yazıda PKK-HDP istediği kadar Kılıçdaroğlu için oy istesin, HDP’ye oy veren Kürtlerin siyasi tercihi Erdoğan olacaktır diyerek, “Her şey yeni dönemde serok Erdoğan’ın ortaya koyacağı siyasetin diline ve pratiğine bağlı” dedi.

14 Mayıs seçimleri yaklaşırken HDP’nin içinde yer aldığı Emek ve Özgürlük İttifakı, aday çıkarmayacaklarını ve Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediklerini belirtti.

HDP’li Kürt seçmenin ‘Serok Erdoğan’ı destekleyeceğini belirten Eski AKP milletvekili Metiner, seçimdeki Kürt seçmen ve Erdoğan’a yönelik yazı kaleme aldı.

HDP’ye oy veren Kürtler Erdoğan’ın ne dediğine ve ne yapacağına öncelikle kulak kesilirler diyen Yeni Şafak yazarı Metiner, “Türkiye Kürtlerini HDP’nin siyasi vesayetinden kurtaracak güçlü bir siyasi temsil alanının açılması şart” şeklinde yazdı.

KÜRTÇE ANADİLDE EĞİTİM

Kürtçe anadilde eğitim hakkını savunanlara yönelik eleştirilerde de bulunan Metiner, “Eğitim dili Türkçe olmak kaydıyla devletin okullarında bu ülkedeki diğer tüm anadillerin öğrenimi ve öğretimi için atılacak adımlar, bu konuyu 'seçmeli ders' üzerinden istismar konusu yapanların elindeki kozların alınmasını sağlar. Anadilde eğitim değil anadilin eğitimi ve öğretimi, İslami, insani ve demokratik bir hak olarak savunulmalı ve gereği yapılmalıdır. Kimsenin dağdaki veya cezaevindeki evlatları dolayısıyla dışlanmayacağı bir kucaklaşma söyleminin inşası şarttır. Acıları yarıştıran değil acıları ortaklaştıran İslami ve insani dilin pratikleştirilmesi, olmazsa olmaz bir öneme sahiptir” dedi.

‘KÜRT SEÇMENİN TERCİHİ REİS OLACAKTIR’

Dindar-muhafazakar Kürt seçmenin Erdoğan’a oy vereceğini belirten Metiner, “Bir de Kürt siyasi temsilinin sağlanması önemlidir. Kastettiğim temsilin, etnikçi-kompartımancı bir temsil sistemi olmadığını, sadece ve yalnızca Kürtlerin kendini içinde her anlamda bulabileceği ve işte 'Biz de varız!' diyebileceği bir temsil sistemi olduğunu bilmem söylememe gerek var mı? Dindar-muhafazakar Kürt sosyolojinin kendi temsilcisi olarak görebileceği, Kürtler nezdinde karşılığı olan, temsil yeteneği itibariyle de göz dolduran güçlü siyasal aktörlerin varlığı, HDP’ye oy veren sözünü ettiğim Kürt seçmenlerin tercihinin rahatlıkla Reis’e akmasını sağlayabilir” ifadelerini kullandı.

‘İSTEDİKLARİ KADAR KILIÇDAROĞLU’NA OY İSTESİNLER’

Metiner, Kürtler’in Erdoğan’ın arkasından yürüyeceğini söyleyerek şunları kaydetti:

"Bu söylem ve pratik Reis’in öğretisine ve misyonuna uygundur. Bunu yapacak tek lider de Reis’in kendisidir. Kürtler bu söylem ve pratiği gördüğünde, bu ülkede inkar, asimilasyon ve zulüm politikalarının ürünü olan 'Kürt sorunu'nu cesaretle çözen Reis’in arkasından yürüyeceklerdir. Bu yapıldığında PKK-HDP istediği kadar Kılıçdaroğlu için oy istesin, HDP’ye dediğim nedenlerle oy veren Kürtlerin siyasi tercihi Erdoğan’dan yana olacaktır. Bu söylemin pratikte inşa edildiğinin somut olarak görülmesi, son kertede HDP’ye Kürtlerin mecburiyet ve mahkumiyet zeminini de ortadan kaldıracaktır. Ben buna yürekten inanıyorum.

Ezcümle: Her şey yeni dönemde serok Erdoğan’ın ortaya koyacağı siyasetin diline ve pratiğine bağlı. Benden söylemesi."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (11)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
11 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN