Evliliğin tanımı yeniden belirlendi: Anayasa değişikliğinde kadın-erkek vurgusu

Evliliğin tanımı yeniden belirlendi: Anayasa değişikliğinde kadın-erkek vurgusu

AK Parti'de anayasa değişiklik teklifinin alternatifi olan bir metin hazırlanıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunuldu. Teklif, Anayasa'nın 24 ve 41'inci maddelerinde değişiklik yapılmasını içeriyor. LBGT evliliklerinin önünün açılmaması için evlilik, "Evlilik birliği kadın ve erkek arasında kurulur" şeklinde tanımlanıyor.

Anayasa teklifinde 24 ve 41'inci maddelerinde değişiklik yapılması beklenen alternatif metin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunuldu. Teklifte evliliğin tanımı yeniden belirlendi. Böylelikle, "Evlilik birliği kadın ve erkek arasında kurulur" denilecek.

Sabah gazetesinin aktardığına göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında yapılan toplantıda, başörtüsü ile ilgili anayasa değişiklik teklifi metninin çerçevesi çizildi.

TBMM gündemine taşınacak teklif kapsamında anayasanın sadece "din ve vicdan özgürlüğü" başlıklı 24 ile "ailenin korunması ve çocuk hakları" başlıklı 41'inci maddelerinin değiştirilmesi benimsendi.

Daha önce aralarında "kanun önünde eşitliği" düzenleyen 10'uncu maddenin de yer aldığı 4-5 maddelik bir değişiklik üzerinde duruluyordu. Ancak buna gerek olmadığı, 2 maddelik bir değişikliğin ihtiyacı karşılayacağı sonucuna varıldı.

"EVLİLİK BİRLİĞİ KADIN VE ERKEK ARASINDA KURULUR"

Aile ilgili maddede yapılması öngörülen değişikliğin metni değiştirildi. Daha önce, "Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır" fıkrasındaki "eşler" ifadesinin "kadın-erkek" olarak değiştirilmesi düşünülmüştü. Ancak "LBGT evliliklerinin önünün açılmaması için" yeni bir tanım yapıldı. Teklifte yer alacak fıkrada, "Evlilik birliği kadın ve erkek arasında kurulur" denilecek.

Toplantıda, "ailenin korunmasının ne kadar önemli olduğu" üzerinde durulurken, özellikte Batıda her gün gün artan evlilik dışı çocuklar da gündeme geldi.

24'üncü maddede "hiçbir kadının başının açık veya kapalı olması nedeniyle kamu hizmetlerinden, temel hak ve özgürlüklerden yararlanmasının yasaklanamayacağı" hükme bağlanacak. Değişiklik bu maddede yapılarak, "başörtüsünün laiklik ilkesinin teminatı altında bir temel hak olarak kullanılması" garanti altına alınacak.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN