EYT'yi kaçırdım diye dertlenmeyin! Kademeli emeklilik müjdesi... İşte bayram ettiren düzenleme

EYT'yi kaçırdım diye dertlenmeyin! Kademeli emeklilik müjdesi... İşte bayram ettiren düzenleme

Kademeli emeklilik konusu, EYT yasalaştığından beri gündemde. Peki, 2000 sonrası doğumlular için kademeli emeklilik gerçekleşebilir mi? İşte bu konudaki tüm detaylar haberimizde...

Kademeli emeklilik, sigortalı çalışanların emeklilik yaşına ve prim ödeme gün sayısına göre, belirli bir süre boyunca emeklilik maaşı almalarına olanak tanıyan bir sistemdir. Bu sistem, emeklilik yaşını ve prim ödeme gün sayısının kademeli olarak artırılmasını amaçlar. 2023 yılında yürürlüğe giren bu sistem, emeklilik maaşlarının daha dengeli bir şekilde ödenmesini ve sigortalı çalışanların daha uzun süre çalışmasını teşvik ediyor.

2000 SONRASI KADEMELİ EMEKLİLİK ÇAĞRILARI

Bazı siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları, 2000 sonrası sigorta girişi olan kişileri de kapsayacak şekilde kademeli emeklilik düzenlemesi yapılmasını talep etmektedir. Bu çağrılara istinaden, AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, bir düzenleme yapılması ihtimalinin üzerinde durduklarını ve bu konuda çalışmaların sürdüğünü belirtti.

2.jpg

DÜZENLEMENİN KAPSAMI

Eğer 2000 sonrası için kademeli emeklilik düzenlemesi yapılırsa, 2000-2008 arası sigorta girişi olan kişilere de bu haktan yararlanma fırsatı doğacaktır. Bu sayede emeklilik yaşı ve prim gün sayısı şartı kademeli olarak azaltılabilir.

KİMLER YARARLANABİLİR?

Tahminlere göre, böyle bir düzenleme ile yaklaşık 5 milyon kişi emeklilik hakkından yararlanabilecek. Uzun yıllar emeklilik hayali kuran bu bireyler için bu düzenleme büyük bir umut olacak.

Ancak, böyle bir düzenlemenin devlete ekstra mali yük getireceği de göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle, bu düzenlemenin mali boyutunun da dikkatli bir şekilde ele alınması gerekiyor.

KADEMELİ EMEKLİLİĞİN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

Kademeli emeklilik sisteminin avantajları arasında; emeklilik maaşlarının daha dengeli bir şekilde ödenmesi, sigortalı çalışanların daha uzun süre çalışmasının teşvik edilmesi ve işgücü piyasasının daha verimli çalışmasını sağlaması yer alır. Ancak dezavantajları olarak, sigortalı çalışanların emeklilik maaşlarını daha geç almasına yol açabileceği ve emeklilik planlarını değiştirebileceği belirtiliyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN