Fabrikasını çatısına kurdu, bedavaya getirdi! Yılda 2,5 milyon tasarruf ediyor: O projeyi herkese tavsiye etti

Fabrikasını çatısına kurdu, bedavaya getirdi! Yılda 2,5 milyon tasarruf ediyor: O projeyi herkese tavsiye etti

Muş'ta üretim yapan Masum Özdemir, çatısına kurduğu fabrikayı takır takır işletiyor. Resmen bedavaya fabrika işleten Özdemir yılda 2,5 milyon tasarruf sağlıyor. Duyanlar kulaklarına görenler gözlerine inanamıyor. Herkes bu proje için Özdemir'in kapısını çalıyor. İşte tüm detaylar…

Muş'ta plastik bidon ve ambalaj üretimi yapan Masum Özdemir, yıl içerisindeki elektrik tüketiminin yarısının kendi kurduğu güneş enerjisi santralinden karşılamaktadır. Fabrikasının çatısına kurduğu santral ile birlikte güneş enerjisinin potansiyelini değerlendiren Özdemir, geçtiğimiz yıl hazırlamış olduğu "Muş Plastik GES" projesiyle Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna (TKDK) başvuru yaptı. Projenin kabul edilmesi ile birlikte fabrika çatısında 450 panelden oluşan 228 kilovat saat kapasitesinde proje kuran Özdemir, ihtiyaç duyduğu elektriğin yarısında bu proje ile karşılamaktadır. İşte tüm detaylar…

YILDA 2,5 MİLYON TASARRUF SAĞLIYOR

Kurduğu santral ile birlikte yıl içerisindeki elektrik giderinin 5 milyon TL'den 2,5 milyon TL'ye düştüğünü belirten Özdemir, tasarrufu yeni yatırımlarda değerlendirmeyi planladığını söyledi. 1998 yılından bu yana bidon, gıda ve temizlik ürünleri ambalajı üretimi yaptığını ifade eden Özdemir, yıl içerisinde 750 ton hammadde işlediklerinin altını çizdi. Fabrikanın işleyişi hakkında açıklamalarda bulunan Masum Özdemir, şu sözleri dile getirdi:

mus-gunes-enerji-sistemi.jpg

"Fabrikada 50 personelimizle 3 vardiya çalışıyoruz. Hem bölgemizdeki illerde hem de İç Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz illerinde müşterilerimiz var. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve KOSGEB destekleriyle makine ekipmanlarımızı yeniledik, işletmemizi büyüttük. Organize Sanayi Bölgesinde 20 bin metrekare açık, 2 bin 500 metrekare kapalı alanda üretim yapıyoruz."

fabrika-enerji-sistemi.jpg

YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİ YAPIYOR

Geçtiğimiz yıl TKDK'nin "yenilenebilir enerji destekleri" programına başvurduğunu ifade eden Özdemir, projenin onaylanması ile birlikte Şubat ayında uygulama aşamasına geçildiğini vurguladı. 3 milyon TL'lik projenin %65'ini TKDK’dan aldığı destek ile karşıladıklarına vurgulayan Özdemir, çok büyük destek sağlandığının altını çizdi.

Yıl içerisinde ortalama 5 milyon lira elektrik tüketimi olduğunu dile getiren Özdemir, kurdukları sistem ile birlikte bunun %50'sini karşılandığını aktardı. Aylık 110.000 kilowattsaat elektrik tüketimi yaptıklarını ifade eden Özdemir, 60.000 kilowattsaatinin yatırımdan karşılandığını söyledi. Yaptıkları projenin çok önemli olduğunu ifade eden Özdemir istihdama ve diğer yatırımlara da katkı sağladığını dile getirerek sürdürülebilirlik açısından da önemli olduğunu aktardı.

bidon-uretimi.jpg

TÜRKİYE'NİN CARİ AÇIĞINA KATKI SAĞLIYOR

TKDK Muş İl Koordinatörü Bünyamin Süne, Türkiye'deki en büyük cari açığın enerji giderlerinden ortaya çıktığını söyledi. Türkiye'nin hem nüfus olarak artışı hem de teknoloji olarak gelişmesi ile birlikte artan enerji talebine dikkat çeken Süne, yenilenebilir enerji desteği ile birlikte cari açın kapatılabileceğini vurguladı. Fosil yakıtlardan oluşan karbon salınımında kaynaklanan küresel ısınmanın da önüne geçilebileceğinin altını çizen Süne, her yıl daha büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalındığını vurguladı.

masum-ozdemir.jpg

Süne, “Yenilenebilir enerji destekleri, bu tehdidin azaltılması açısından önem kazanıyor. Türkiye her yıl yenilenebilir enerjiye verdiği desteği artırıyor. Kurum olarak geçen yıl çıktığımız IPARD 11 çağrısı kapsamında 11 GES projesini destekledik. İmzaladığımız 11 projenin tutarı 42 milyon 594 bin lira, toplam destek tutarımız ise 27 milyon 45 bin liraya tekabül ediyor." şeklinde konuştu.

Şimdiye kadar 4 projenin tamamlandığını ve ödemelerin yapıldığını ifade eden Süne, Toplam 11 GES projesinin 3318 kilowattsaat olduğunu aktardı. Gerçekleştirilen projelerden birinin Muş plastik fabrikası çatısında kurulu olduğunu dile getiren Süne, Güneş Enerji santralinin çok başarılı bir proje olduğunun altını çizdi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN